ՀՀ բուհերի, ԳԱԱ համակարգի երիտասարդ գիտնականները, մագիստրանտներն ու ասպիրանտները ներկայացրին վերջին շրջանում գիտության տարբեր ոլորտներում իրենց գրանցած ձեռքբերումները
Դեկտեմբերի 12, 2020
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) ս/թ դեկտեմբերի 11-ին կայացավ «Ապագայի Հայաստան» երիտասարդ գիտնականների եռօրյա գիտաժողով-դպրոցի պաշտոնական բացումը: Բացման խոսքով հանդես եկավ ԳԿՄԿ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Սարգսյանը: Պր. Սարգսյանը, կարևորելով գիտության դերը մեր երկրի զարգացման գործում, նշեց. «Ունենալով սահմանափակ բնական ռեսուրսներ՝ մեր երկրի զարգացման գործում անկյունաքարային և որոշիչ նշանակություն ունի գիտության զարգացումը, և հուսով ենք, որ գիտության ոլորտում իրենց առաջին քայլերը կատարող երիտասարդ հետազոտողներն իրենց մտքերով, գաղափարներով, առաջարկներով կնպաստեն այս գիտաժողով-դպրոցի կայացմանը:
Այս համատեքստում շատ կարևոր է նման միջոցառումների կազմակերպումը, որը հնարավորություն է տալիս համախմբելու գիտությամբ հետաքրքրված երիտասարդ հետազոտողներին, ստեղծելու միջավայր նրանց երկխոսության և նոր գաղափարների առաջադրման համար»։ Տնօրենի հավաստմամբ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը շարունակելու է աջակցել բոլոր այն նախաձեռնությունների կայացմանը, որոնք նպատակ ունեն խթանելու գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը, արժևորելու երիտասարդ գիտնականի, հետազոտողի աշխատանքն ու հեղինակությունը։
Ելույթներով հանդես եկան նաև ԳԿՄԿ դեկան Ա. Մխիթարյանը, գիտահետազոտական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Ն. Հակոբյանը, գիտական քարտուղար Մ. Սարգսյանը, հանրային կապերի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Ն. Վարդանյանը: Այնուհետև զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ բուհերի, ԳԱԱ համակարգի երիտասարդ գիտնականներ, ասպիրանտներ՝ ներկայացնելով վերջին շրջանում գիտության տարբեր ոլորտներում իրենց գրանցած ձեռքբերումները:
Գիտաժողովը կազմակերպված է հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ. զեկուցումների հիմնական մասը մասնակիցները ներկայացրել են առցանց: Այն լրացուցիչ հնարավորություն է բազմաթիվ ուսանողների, արտասահմանում գտնվող երիտասարդ գիտնականների համար՝ առցանց մասնակցելու գիտաժողով-դպրոցի աշխատանքներին, զեկուցողներին ուղղելու հարցեր, ներկայացնելու տեսակետներ։
Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում գիտաժողով–դպրոցն իր աշխատանքները կշարունակի մասնագիտական փոքր խմբերով, որտեղ հայտնի գիտնականներն իրենց փորձը կփոխանցեն երիտասարդ սերնդին՝ հանդես գալով ոլորտային դասախոսություններով։ Կկազմակերպվի նաև կլոր սեղան՝ քննարկելու երկրում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղղությամբ գիտության ու գիտնականների ունեցած դերը, նրանց առաջիկա անելիքները։

Young scientists, master students and PhD students of RA universities, NAS presented their recent achievements in various fields of science
December 12, 2020
The official opening of the "Armenia of the Future" three-day conference-school for young scientists took place on December 11 at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia. The opening speech was made by the acting director of ISEC A. Sargsyan. Mr. Sargsyan, emphasizing the role of science in the development of our country, noted "Having limited natural resources, the development of science is vital in our country’s growth. We hope that the young researchers taking their first steps in the field of science with their thoughts, ideas and suggestions will contribute to the establishment of this conference-school.
In this context, the organization of such events is very important, which gives an opportunity to unite young researchers interested in science, to create an environment for their dialogue, to put forward new ideas. "According to the director, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia will continue to support the establishment of all the initiatives aimed at stimulating interest in science, valuing the work and reputation of the young scientist and researcher.
The Dean of ISEC A. Mkhitaryan, Deputy Director for Scientific Research N. Hakobyan, Scientific Secretary M. Sargsyan, Head of the Public Relations Department A. Shahazizyan and Head of the Quality Assurance Department N. Vardanyan also made speeches.Afterwards, young scientists and PhD students of the RA universities, NAS system made reports, presenting their recent achievements in various fields of science.
The conference was organized in accordance with anti-epidemic laws. Most of the reports were submitted online by the participants. It is an additional opportunity for many students, young scientists overseas, to participate in online conference-school events, to ask questions to the speakers and to present their views.
During the next two days, the conference - school will continue its work in small professional groups, where well - known scientists will pass on their experience to the younger generation, giving lectures in the area. A round table will be held to address the role of science and scientists, their future plans, in overcoming the situation in the world.