ՀՀ բուհերի, ԳԱԱ համակարգի երիտասարդ գիտնականները, մագիստրանտներն ու ասպիրանտները ներկայացրին վերջին շրջանում գիտության տարբեր ոլորտներում իրենց գրանցած ձեռքբերումները
Դեկտեմբերի 12, 2020
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) ս/թ դեկտեմբերի 11-ին կայացավ «Ապագայի Հայաստան» երիտասարդ գիտնականների եռօրյա գիտաժողով-դպրոցի պաշտոնական բացումը: Բացման խոսքով հանդես եկավ ԳԿՄԿ տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Սարգսյանը: Պր. Սարգսյանը, կարևորելով գիտության դերը մեր երկրի զարգացման գործում, նշեց. «Ունենալով սահմանափակ բնական ռեսուրսներ՝ մեր երկրի զարգացման գործում անկյունաքարային և որոշիչ նշանակություն ունի գիտության զարգացումը, և հուսով ենք, որ գիտության ոլորտում իրենց առաջին քայլերը կատարող երիտասարդ հետազոտողներն իրենց մտքերով, գաղափարներով, առաջարկներով կնպաստեն այս գիտաժողով-դպրոցի կայացմանը:
Այս համատեքստում շատ կարևոր է նման միջոցառումների կազմակերպումը, որը հնարավորություն է տալիս համախմբելու գիտությամբ հետաքրքրված երիտասարդ հետազոտողներին, ստեղծելու միջավայր նրանց երկխոսության և նոր գաղափարների առաջադրման համար»։ Տնօրենի հավաստմամբ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը շարունակելու է աջակցել բոլոր այն նախաձեռնությունների կայացմանը, որոնք նպատակ ունեն խթանելու գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը, արժևորելու երիտասարդ գիտնականի, հետազոտողի աշխատանքն ու հեղինակությունը։
Ելույթներով հանդես եկան նաև ԳԿՄԿ դեկան Ա. Մխիթարյանը, գիտահետազոտական աշխատանքների գծով տնօրենի տեղակալ Ն. Հակոբյանը, գիտական քարտուղար Մ. Սարգսյանը, հանրային կապերի բաժնի պետ Ա. Շահազիզյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Ն. Վարդանյանը: Այնուհետև զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ բուհերի, ԳԱԱ համակարգի երիտասարդ գիտնականներ, ասպիրանտներ՝ ներկայացնելով վերջին շրջանում գիտության տարբեր ոլորտներում իրենց գրանցած ձեռքբերումները:
Գիտաժողովը կազմակերպված է հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ. զեկուցումների հիմնական մասը մասնակիցները ներկայացրել են առցանց: Այն լրացուցիչ հնարավորություն է բազմաթիվ ուսանողների, արտասահմանում գտնվող երիտասարդ գիտնականների համար՝ առցանց մասնակցելու գիտաժողով-դպրոցի աշխատանքներին, զեկուցողներին ուղղելու հարցեր, ներկայացնելու տեսակետներ։
Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում գիտաժողով–դպրոցն իր աշխատանքները կշարունակի մասնագիտական փոքր խմբերով, որտեղ հայտնի գիտնականներն իրենց փորձը կփոխանցեն երիտասարդ սերնդին՝ հանդես գալով ոլորտային դասախոսություններով։ Կկազմակերպվի նաև կլոր սեղան՝ քննարկելու երկրում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ուղղությամբ գիտության ու գիտնականների ունեցած դերը, նրանց առաջիկա անելիքները։

Представленные достижения молодых ученых, аспирантов, магистрантов вузов Армении и НАН РА за последний период в разных областях науки
Декабрь 12, 2020
11 декабря с.г. в МНОЦ НАН РА состоялось открытие трёхдневной школы- конференции молодых учëных "Армения будущего". С приветственной речью выступил исполняющий обязанности директора МНОЦ НАН РА А. Саркисян. Он, в частности, отметил важную роль науки в развитии нашей страны: "В условиях ограниченных природных ресурсов нашей страны развитие науки играет основополагающую и решающую роль. Надеемся, что молодые исследователи, делающие первые шаги в науке, своими идеями, мыслями и предложениями будут способствовать становлению этой школы-конференции. В этом контексте хотелось бы подчеркнуть важность организация подобных мероприятий, поскольку это даёт возможность объединить заинтересованных наукой молодых исследователей, создать среду для диалога и выдвижения новых идей". По утверждению директора А. Саркисяна, МНОЦ НАН РА будет поддерживать все те инициативы, которые помогут оценить молодого ученого, труд и авторитет исследователя, что в итоге приведёт к развитию науки.
На мероприятии также выступили декан МНОЦ НАН РА А. Мхитарян, заместитель директора по линии научно-исследовательких работ Н. Акопян, ученый секретарь М. Саргсян, заведующая отделом связей с общественностью А. Шахазизян, заведующая отделом обеспечения качества образования Н. Варданян. Далее последовали выступления молодых ученых, аспирантов и магистрантов вузов Армении и НАН РА. В научных докладах они представили свои достижения за последний период в разных областях науки.
Конференция была организована с соблюдением всех противоэпидемических требований: основная часть докладов участников была представлена в онлайн режиме. Это стало прекрасной, дополнительной возможностью для онлайн-участия многочисленных студентов, молодых зарубежных ученых задавать вопросы докладчикам, представлять свою точку зрения и в итоге внести свою лепту в работе школы-конференции.
В течение первых двух дней школа-конференция продолжит свои работы небольшими специализированными группами, где известные ученые, выступая лекциями по специальности, передадут свой опыт молодому поколению. Будет также организован круглый стол для обсуждения о выходе из сложившейся в стране ситуации, о роли науки, ученых и их предстоящих делах.