Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոն
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոնը հիմնադրվել է 2006 թվականին՝ ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի ժամանակակից տեխնիկական և մեթոդական բազայի հիման վրա: Մինչև 2015 թվականի հունվարը ամբիոնի վարիչ է եղել ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, կ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Սուրենի Բոյաջյանը:
Ամբիոնի հիմնադրումը պայմանավորված էր կյանքի մասին գիտությունների դերի կարևորությամբ, կյանքի որակի և չափանիշների բարելավման սկզբունքային նշանակություն ունեցող ուղղություններով իրականացվող հետազոտությունների համար որակյալ կադրեր պատրաստելու անհրաժեշտությամբ:
Գիտակրթական համակարգի համար պատրաստել արդի մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության մեթոդներին տիրապետող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ:
Ապահովել ուսուցման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման պայմաններ, մասնավորապես ժամանակակից նյութատեխնիկական բազայով հագեցած լաբորատոր աշխատասենյակներ, մասնագիտական տեղեկատվության աղբյուրներ:
Իրականացնել կարիերայի կենտրոնների հետ համագործակցություն շրջանավարտներին մասնագիտական աշխատանքով ապահովելու նպատակով:
Ապահովել ապագա կենսաբանների մրցունակության իրատեսական երաշխիքներ, ստեղծել ուսանողակենտրոն ուսուցման համակարգի արդյունավետ գործառնելիության համար համապատասխան պայմաններ, իրականացնել գիտամեթոդական և գիտահետազոտական գործունեություն՝ ամբիոնի գերակա ուղղություններով, ստեղծել կրթության որակի ապահովման պայմաններ, ընդլայնել միջազգային համագործակցության տարածությունը, ուսումնական գործընթացի մասնակիցների համար ապահովել մասնագիտական տեղեկատվության աղբյուրները, ապահովել կրթական, գիտահետազոտական և նորարարական գործընթացների միասնությունն ու անքակտելիությունը, կատարելագործել ուսումնական, մանկավարժական, գիտահետազոտական պրակտիկաների բովանդակային և կազմակերպական բաղադրիչները:
Մասնագիտացումը՝ Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը վերջին հինգ տարիներին հրատարակել է 17 գիրք/գրքի գլուխներ արտասահմանում, շուրջ 200 գիտական հոդված, որոնց մեծ մասը օտարերկրյա միջազգային գրախոսվող ազդեցության գործակից ունեցող մասնագիտական ամսագրերում, ավելի քան 200 հրապարակումներ միջազգային և հանրապետական գիտաժողովների նյութերում: Ամբիոնի գիտական հետազոտությունները ուղղված են ուսումնասիրելու բջջային ակտիվության կարգավորման մեխանիզմները և նրանց խանգարումները օրգանիզմի տարբեր ախտաբանական վիճակներում, ներառյալ աուտաիմունային, աուտաբորբոքային, վարակիչ, օնկոլոգիական, հոգեկան և ուղեղանոթային հիվանդությունները: Ուսումնասիրություններն անցկացվում են in vivo, in vitvo, in situ և in silico և տարվում գենետիկական, բջջային, թաղանթային և ենթաբջջային մակարդակներում: Առանձին ուշադրություն է բևեռված իմունային և ազդանշանային համակարգերի միջնորդանյութերին: Հետազոտություններում օգտագործվում են փորձարարական կենդանիներ, բջջային կուլտուրաներ, կլինիկան նյութ և համակարգչային տեխնոլոգիաներ: Տարվող հետազոտությունների կարևորագույն ուղղություն է հայերի գենոմի ուսումնասիրությունը` պաթոգենոմիկայի, էկոգենոմիկայի, իմունագենոմիկայի և պոպուլյացիոն գենոմիկայի մոտեցումների կիրառմամբ: Հետազոտությունների արդյունքների կիրառման ոլորտը ներառում է հիվանդությունների մոլեկուլային ախտորոշումը, կանխորոշումը, կանխարգելումը և բուժումը, ինչպես նաև հիվանդության ընթացքի վերահսկում և օգտագործվող թերապիայի արդյունավետության գնահատում: Տվյալ ուղղությամբ ամբիոնի դասախոսներն ունեն մի շարք մշակումներ և համապատասխան արտոնագրերի սեփականատերեր են:

Временно исполняющая обязанности заведующей кафедрой
Кафедра молекулярной и клеточной биологии Международного научно-образовательного центра (МНОЦ) Национальной академии наук РА (НАН РА) была создана в 2006 году на основе современной технической и методической базы Института молекулярной биологии НАНА РА. До января 2015 года заведующей кафедрой была Бояджян Анна Суреновна, член-корреспондент НАНА РА, доктор биологических наук, профессор.
Создание кафедры было обусловлено важной ролью науки о жизни, необходимостью подготовки специалистов высокой квалификации для осуществления научных исследований, которые имеют принципиально важное значение в улучшении критериев и качества жизни человека.
готовить для научно-образовательной сферы специалистов высокой квалификации, владеющих методами современной молекулярной и клеточной биологии;
обеспечить условия для эффективной организации учебного процесса, в частности, лаборатории оснащенные современной материально-технической базой и специальными информационными источниками по специальности;
обеспечить работой по специальности выпускников в рамках сотрудничества с центрами карьеры;
создать надлежащие условия для эффективного обучения магистрантов научно-методической и научно-исследовательской деятельности, тем самым обеспечивая для будущих биологов реальные гарантии конкурентноспособности;
улучшить качество образования посредством расширения и укрепления международного сотрудничества по приоритетным научным направлениям кафедры;
обеспечить единство процесса научно-методической, научно-исследовательской и инновационнной деятельности участников учебного процесса по приоритетным научным направлениям кафедры;
совершенствовать организацию и содержание учебной научно-педагогической и научно-исследовательской практики.
Специализация – Молекулярная и клеточная биология
Научно-исследовательские труды
За последние пять лет профессорско-преподавательским составом кафедры было опубликовано 17 монографий за рубежом, более 200 научных статей, большая часть которых опубликована в зарубежных специализированных рецензируемых журналах, имеющих фактор влияния, и более 200 публикаций в материалах международных и республиканских конференций. Научные исследования кафедры направлены на изучение регулирования механизмов клеточной активности и их нарушения при разных патологических состояниях организма, включая аутоиммунные, аутовоспалительные, инфекционные, онкологические, психические и цереброваскулярные заболевания. Исследования проводятся in vivo, in vitvo, in situ և in silico на генетическом, клеточном, мембранном и субклеточном уровнях. Особое внимание уделено иммунным и сигнальным системам реакции.
Для проведения научных экспериментов используются подопытные животные, клеточные культуры, клинический материал и компьютерные технологии. Главным направлением проводимых исследований является изучение генома армян с применением подходов патогеномики, экогеномики, иммуногеномики и популяционной геномики. Сфера применения результатов исследований включает молекулярную диагностику болезней, профилактику и лечение, а также контроль за протеканием болезни и оценка эффективности применяемой терапии. Преподаватели кафедры имеют целый ряд разработок в этом направлении и обладают соответствующими лицензиями.