Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոն
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության ամբիոնը հիմնադրվել է 2006 թվականին՝ ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի ժամանակակից տեխնիկական և մեթոդական բազայի հիման վրա: Մինչև 2015 թվականի հունվարը ամբիոնի վարիչ է եղել ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, կ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Սուրենի Բոյաջյանը:
Ամբիոնի հիմնադրումը պայմանավորված էր կյանքի մասին գիտությունների դերի կարևորությամբ, կյանքի որակի և չափանիշների բարելավման սկզբունքային նշանակություն ունեցող ուղղություններով իրականացվող հետազոտությունների համար որակյալ կադրեր պատրաստելու անհրաժեշտությամբ:
Գիտակրթական համակարգի համար պատրաստել արդի մոլեկուլային և բջջային կենսաբանության մեթոդներին տիրապետող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներ:
Ապահովել ուսուցման գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման պայմաններ, մասնավորապես ժամանակակից նյութատեխնիկական բազայով հագեցած լաբորատոր աշխատասենյակներ, մասնագիտական տեղեկատվության աղբյուրներ:
Իրականացնել կարիերայի կենտրոնների հետ համագործակցություն շրջանավարտներին մասնագիտական աշխատանքով ապահովելու նպատակով:
Ապահովել ապագա կենսաբանների մրցունակության իրատեսական երաշխիքներ, ստեղծել ուսանողակենտրոն ուսուցման համակարգի արդյունավետ գործառնելիության համար համապատասխան պայմաններ, իրականացնել գիտամեթոդական և գիտահետազոտական գործունեություն՝ ամբիոնի գերակա ուղղություններով, ստեղծել կրթության որակի ապահովման պայմաններ, ընդլայնել միջազգային համագործակցության տարածությունը, ուսումնական գործընթացի մասնակիցների համար ապահովել մասնագիտական տեղեկատվության աղբյուրները, ապահովել կրթական, գիտահետազոտական և նորարարական գործընթացների միասնությունն ու անքակտելիությունը, կատարելագործել ուսումնական, մանկավարժական, գիտահետազոտական պրակտիկաների բովանդակային և կազմակերպական բաղադրիչները:
Մասնագիտացումը՝ Մոլեկուլային և բջջային կենսաբանություն
Ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմը վերջին հինգ տարիներին հրատարակել է 17 գիրք/գրքի գլուխներ արտասահմանում, շուրջ 200 գիտական հոդված, որոնց մեծ մասը օտարերկրյա միջազգային գրախոսվող ազդեցության գործակից ունեցող մասնագիտական ամսագրերում, ավելի քան 200 հրապարակումներ միջազգային և հանրապետական գիտաժողովների նյութերում: Ամբիոնի գիտական հետազոտությունները ուղղված են ուսումնասիրելու բջջային ակտիվության կարգավորման մեխանիզմները և նրանց խանգարումները օրգանիզմի տարբեր ախտաբանական վիճակներում, ներառյալ աուտաիմունային, աուտաբորբոքային, վարակիչ, օնկոլոգիական, հոգեկան և ուղեղանոթային հիվանդությունները: Ուսումնասիրություններն անցկացվում են in vivo, in vitvo, in situ և in silico և տարվում գենետիկական, բջջային, թաղանթային և ենթաբջջային մակարդակներում: Առանձին ուշադրություն է բևեռված իմունային և ազդանշանային համակարգերի միջնորդանյութերին: Հետազոտություններում օգտագործվում են փորձարարական կենդանիներ, բջջային կուլտուրաներ, կլինիկան նյութ և համակարգչային տեխնոլոգիաներ: Տարվող հետազոտությունների կարևորագույն ուղղություն է հայերի գենոմի ուսումնասիրությունը` պաթոգենոմիկայի, էկոգենոմիկայի, իմունագենոմիկայի և պոպուլյացիոն գենոմիկայի մոտեցումների կիրառմամբ: Հետազոտությունների արդյունքների կիրառման ոլորտը ներառում է հիվանդությունների մոլեկուլային ախտորոշումը, կանխորոշումը, կանխարգելումը և բուժումը, ինչպես նաև հիվանդության ընթացքի վերահսկում և օգտագործվող թերապիայի արդյունավետության գնահատում: Տվյալ ուղղությամբ ամբիոնի դասախոսներն ունեն մի շարք մշակումներ և համապատասխան արտոնագրերի սեփականատերեր են:

Department of Molecular and Cellular Biology
The Department of Molecular and Cellular Biology of the International Scientific-Educational Center of the Republic of Armenia was founded in 2006 on the technical and methodological basis of the Institute of Molecular Biology of NAS RA. Until January 2015 the Head of the Department was Corresponding Member of NAS RA, Professor Anna Souren Boyajyan. The establishment of the department proceeded from the importance of the role of Life Sciences and the need to prepare highly qualified specialists for the improvement of life quality and standards which are of vital importance for carrying out research activities in the field.
To prepare highly qualified specialists who manage the methodology of the modern Molecular and Cellular biology for the research oriented educational system
To provide conditions for the efficient organization of the learning process, particularly, laboratories equipped with modern facilities, professional information sources etc.
To cooperate with career centers to provide graduates with professional work.
To provide real guarantees for the competitiveness of future biologists.
To create appropriate conditions for the effective functioning of student-centered learning system.
To carry out scientific-methodological and scientific-research activities in priority areas of the department.
To create conditions for the education quality assurance.
To expand international cooperation.
To provide participants involved in the educational process with professional information sources
To provide the unity and integrity of education, research and innovation processes.
To improve the content and organizational components of learning, teaching and research practices.
Specialization – Molecular and Cellular Biology
Research activities
Over the last 5 years the faculty of the department published 17 books/ chapters abroad, over 200 research articles, most of which in foreign international peer-reviewed professional journals with impact factor, 200 publications in international and national conference materials. The scientific research of the department is aimed at studying the cellular activity regulating mechanisms and their disorders in body’s various pathological conditions, including autoimmune, autoinflammatory, infectious, oncological, psychic and cerebrovascular diseases. The research is conducted in vivo, in vitvo, in situ and in silico and is carried out at genetic, cellular, membrane and subcellular levels. Special attention is focused on conductor materials of immune and signaling systems. Experimental animals, cell cultures, clinic material and computer technologies are used in research. The most important area of the conducted research is the study of Armenians’ genome by using pathogenomics, ecogenomics, immunogenomics and population genomics approaches. The scope of application of research outcomes includes molecular diagnosis, prevention and treatment of diseases, as well as disease process control and assessment of the therapy effectiveness. In this regard the department professors have a number of developed works and hold appropriate patents.