Կրթության որակի և միջամբիոնային կապերի ամրապնդման խնդիրը՝ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի բարելավման պլանի առաջնագծում
Մարտի 21, 2019
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կրթության որակի ապահովման բաժնի նախաձեռնությամբ սույն թվականի մարտի15-17-ը Ծաղկաձորում կազմակերպվել է «ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջամբիոնային կապերի սերտացում և որակի ներբուհական համակարգի զարգացում» համաժողովը, որի նպատակն էր ԳԿՄԿ ամբիոնների լավագույն փորձի փոխանցումը, տարաբնույթ հարցերի ու խնդիրների քննարկումը, ներբուհական որակի բարելավման համակարգի կայացումը:
Համաժողովին ներկա էին ԳԿՄԿ գործող բոլոր ամբիոնների վարիչները, որոնք իրենց ամբիոնները ներկայացնելու, որակի ներամբիոնային համակարգը քննարկելու, առկա խնդիրները վերհանելու հնարավորություն ունեցան, ներկայացվեցին միջազգային համագործակցության գործող ուղղությունները և հնարավոր հեռանկարները: Համաժողովի երկրորդ հատվածում նախատեսված էր վերապատրաստում, որն անց կացրեցին ՀՀ որակի ապահովման ազգային կենտրոնի ինստիտուցիոնալ և ծրագրային հավատարմագրման բաժնի ղեկավար Անուշավան Մակարյանը և շահակիցների հետ կապի բաժնի ղեկավար Լիլիթ Զաքարյանը: Անուշավան Մակարյանի ներկայացումը վերաբերում էր հավատարմագրման երկրորդ շրջափուլի առանձնահատկություններին, իսկ Լիլիթ Զաքարյանը խոսեց ներամբիոնային աշխատանքները որակի շրջափուլի սկզբունքներին համաձայն կառուցելու կարևորության մասին, մասնավորապես ՊԻԳԲ (պլանավորում, իրականացում, գնահատում, բարելավում) շրջափուլի յուրաքանյուր առանձին փուլի առանձնահատկությունների և կարևորության մասին:
Ինչպես նշեց Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն պրոֆեսոր Ալբերտ Սարգսյանը՝ «Լինելով հետազոտական համալսարանի նախատիպը Հայաստանում, մենք շատ կարևորում ենք որակի ապահովման մեխանիզմների ներդրումն ու զարգացումը մեր Կենտրոնում, և այս ու այսօրինակ միջոցառումները միտված են հենց որակի ապահովման համակարգի տարածմանը»:
Համաժողովի կազմակերպիչ ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանի խոսքով՝ «Նման հանդիպումները շատ լավ առիթ են՝ վերհանելու գործող մեխանիզմների թերությունները Կենտրոնում, բարելավելու և զարգացնելու որակի ապահովման ներբուհական համակարգը, ներդնելու իսկապես գործող և արդյունավետ համակարգ: Մենք մտածում ենք այսպիսի համաժողովները պարբերական դարձնել, քանի որ այս համաժողովի շրջանակներում նաև միջամբիոնային նոր համագործակցության բազմաթիվ առաջարկներ, նոր թեմաներ ու նոր մոտեցումներ առաջադրվեցին, որոնք կյանքի կոչելու և շարունակելու պահանջ կա»:

Making the quality of education and interconnectivity among departments as the primary issue for the ISEC
March 21, 2019
On March 15-17 the Quality Assurance Department of the ISEC NAS RA, hosted a conference in titled "Strengthening the interdepartmental and quality of education system of the ISEC NAS RA" in Tsakhkadzor, aimed at transferring the best practices of the ISEC chairs, discussion of various issues and the establishment of quality improvement. The heads of all the departments were present during the conference as well as, all the directors of the NAS institutions with which the ISEC considers cooperation important.
At the conference, all chairs had the opportunity to discuss the quality management system, identify existing issues and present the current trends and perspectives of international cooperation. In the second part of the conference, training was provided by the employees of the RA National Quality Assurance Center, Anushavan Makaryan and Lilit Zakaryan. A. Makaryan's presentation referred to the peculiarities of the second phase of the accreditation, and Lilit Zakaryan spoke about the importance of building up-to-date activities in accordance with quality standards, specially, about the peculiarities and importance of each stage of the PIEI (Planning, Implementation, Evaluation, Improvement) cycle.
Professor Albert Sargsyan, Director of the ISEC, stated: "Being a prototype of the research university in Armenia, we attach great importance to the introduction and development of quality assurance mechanisms in our Center, and these and similar events are aimed at the dissemination of the quality assurance system."
According to Narine Vardanyan, head of the Quality Assurance Department, organizer of the conference, "Such meetings are a good opportunity to reveal the shortcomings of existing mechanisms in the Center, to improve and develop the quality assurance system, to introduce a truly efficient system. We are thinking of holding such conferences regularly, as there are numerous proposals, new themes and new approaches to the new inter-community cooperation within the framework of this conference, which need to be brought to life and to be continued".