Կրթության որակի և միջամբիոնային կապերի ամրապնդման խնդիրը՝ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի բարելավման պլանի առաջնագծում
Մարտի 21, 2019
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կրթության որակի ապահովման բաժնի նախաձեռնությամբ սույն թվականի մարտի15-17-ը Ծաղկաձորում կազմակերպվել է «ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջամբիոնային կապերի սերտացում և որակի ներբուհական համակարգի զարգացում» համաժողովը, որի նպատակն էր ԳԿՄԿ ամբիոնների լավագույն փորձի փոխանցումը, տարաբնույթ հարցերի ու խնդիրների քննարկումը, ներբուհական որակի բարելավման համակարգի կայացումը:
Համաժողովին ներկա էին ԳԿՄԿ գործող բոլոր ամբիոնների վարիչները, որոնք իրենց ամբիոնները ներկայացնելու, որակի ներամբիոնային համակարգը քննարկելու, առկա խնդիրները վերհանելու հնարավորություն ունեցան, ներկայացվեցին միջազգային համագործակցության գործող ուղղությունները և հնարավոր հեռանկարները: Համաժողովի երկրորդ հատվածում նախատեսված էր վերապատրաստում, որն անց կացրեցին ՀՀ որակի ապահովման ազգային կենտրոնի ինստիտուցիոնալ և ծրագրային հավատարմագրման բաժնի ղեկավար Անուշավան Մակարյանը և շահակիցների հետ կապի բաժնի ղեկավար Լիլիթ Զաքարյանը: Անուշավան Մակարյանի ներկայացումը վերաբերում էր հավատարմագրման երկրորդ շրջափուլի առանձնահատկություններին, իսկ Լիլիթ Զաքարյանը խոսեց ներամբիոնային աշխատանքները որակի շրջափուլի սկզբունքներին համաձայն կառուցելու կարևորության մասին, մասնավորապես ՊԻԳԲ (պլանավորում, իրականացում, գնահատում, բարելավում) շրջափուլի յուրաքանյուր առանձին փուլի առանձնահատկությունների և կարևորության մասին:
Ինչպես նշեց Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն պրոֆեսոր Ալբերտ Սարգսյանը՝ «Լինելով հետազոտական համալսարանի նախատիպը Հայաստանում, մենք շատ կարևորում ենք որակի ապահովման մեխանիզմների ներդրումն ու զարգացումը մեր Կենտրոնում, և այս ու այսօրինակ միջոցառումները միտված են հենց որակի ապահովման համակարգի տարածմանը»:
Համաժողովի կազմակերպիչ ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանի խոսքով՝ «Նման հանդիպումները շատ լավ առիթ են՝ վերհանելու գործող մեխանիզմների թերությունները Կենտրոնում, բարելավելու և զարգացնելու որակի ապահովման ներբուհական համակարգը, ներդնելու իսկապես գործող և արդյունավետ համակարգ: Մենք մտածում ենք այսպիսի համաժողովները պարբերական դարձնել, քանի որ այս համաժողովի շրջանակներում նաև միջամբիոնային նոր համագործակցության բազմաթիվ առաջարկներ, նոր թեմաներ ու նոր մոտեցումներ առաջադրվեցին, որոնք կյանքի կոչելու և շարունակելու պահանջ կա»:

Проблема качества образования и укрепления межкафедральных связей - на передней линии плана по оптимизации МНОЦ
Март 21, 2019
По инициативе отдела по обеспечению качества образования Международного научно-образовательного центра НАН РА с 15 по 17 марта с.г. в Цахкадзоре была организована конференция под заголовком "Развитие системы управления качеством образования и укрепление внутренних связей между кафедрами МНОЦ". Цель данной конференции заключалась в том, чтобы заведующие кафедр МНОЦ, обсуждая самые разные вопросы, поделились своим наилучшим опытом и тем самым смогли помочь в улучшении системы управления качеством образования МНОЦ.
На конференции присутствовали заведующие действующих кафедр и директора институтов НАН, с которыми сотрудничает МНОЦ. Благодаря их выступлениям и обсуждениям были подняты проблемы системы управления качеством образования и внутренних связей между кафедрами МНОЦ, а также представлены действующие направления международного сотрудничества и их возможные перспективы. Во второй части конференции сотрудники Национального центра по обеспечению качества образования РА (Анушаван Макарян и Лилит Закарян) провели переподготовку. Анушаван Макарян представил особенности второго этапа лицензирования учебного заведения, а Лилит Закарян, в частности, указала на особенности каждого этапа в процессе прохождения лицензирования. Особая важность была отведена сотрудничеству между кафедрами учебного учреждения, благодаря которому обеспечивается подготовка для прохождения каждого этапа лицензирования – планирование, осуществление, оценивание и улучшение (ПООУ). Профессор Альберт Гургенович Саркисян / директор МНОЦ НАН РА/ отметил:
"Наш Центр, являясь прототипом исследовательского университета в Армении, особенно важное значение уделяет внедрению и развитию механизмов обеспечения качества образования. И естественно, что подобные мероприятия нацелены именно на распространение системы обеспечения качества образования". По окончании конференции заведующая отделом по обеспечению качества образования МНОЦ Нарине Варданян подвела итоги: "Подобные встречи являются хорошим поводом для выявления недостатков действующих механизмов с целью улучшения, развития и внедрения реальной эффективной системы по обеспечению качества образования Центра. Думается, что подобные конференции должны стать периодическими, поскольку в рамках этой конференции были представлены многочисленные предложения относительно нового сотрудничества между кафедрами и выдвинуты новые темы, новые подходы, которые необходимо призвать к жизни".