ՀՀ բուհերի միջազգային կապերի բաժինների ներկայացուցիչների հերթական աշխատանքային հանդիպումը ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ հայկական բուհերի միջազգային կապերի բաժինների ներկայացուցիչների հերթական աշխատանքային հանդիպումը: Հանդիպումների ընդհանուր նպատակն է քննարկել այն խնդիրները, որոնք Էրազմուս+ ներգնա և արտագնա ուսանողները հանդիպում են արտերկրում շարժունություն իրագործելիս, համատեղ լուծումներ փնտրել, որոնք կնպաստեն Եվրոպական և Հայաստանյան բուհերի միջև կրեդիտների և գնահատականների համադրելիությունն ու կդյուրինացնեն դրանց ճանաչումը, փոխանցումն ու կուտակումը:
«Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի ղեկավար Լանա Կառլովան ներկայացրեց միջազգային կրեդիտային շարժունության առաջնահերթությունը՝ ներառական կրթության և սոցիալական ներառականության ներդրման և արժևորման տեսանկյունից:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց Կենտրոնի միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի իրականացման մեխանիզմները, ձեռք բերված արդյունքները: Մասնավորապես նշվեց, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դասախոսները իրենց դասընթացները համեմատել են միջազգային չափանիշներով առաջնորդվող եվրոպական գործընկեր համալսարանների առաջարկած համարժեք դասընթացների հետ, վարչական կազմը բանակցել է կրկնակի դիպլոմների կրթական ծրագրերի նախագծերի կազմման հարցի շուրջ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների համար ձեռք է բերվել հյուրընկալող երկրում անցկացվող տարբեր գիտաժողովներին և գիտակրթական միջոցառումներին մասնակցելու պայմանավորվածություն: Արուսյակ Հարությունյանը հավելեց, որ հաշվի առնելով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի՝ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի իրականացման հաջողված փորձը՝ այսուհետ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի իրականացման արդյունքում մասնակից դասախոսների համար պարտադիր է դառնում համատեղ գիտական աշխատանքներների և հոդվածների հրատարակումը:
Այնուհետև ՀՊՄՀ միջազգային համագործակցության բաժնի ղեկավար Մարիաննա Հարությունյանը ներկայացրեց «Էրազմուս+ շաբաթ» գաղափարի իրականացման փորձը ՀՊՄՀ-ում: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս, միջազգայնացման պատասխանատու Դավիթ Պիպոյանն առաջարկեց կազմակերպել համազգային «Էրազմուս+ շաբաթ» հայկական բոլոր համալսարանների մասնակցությամբ:
Հանդիպման ավարտին «ArcCert» ընկերությունը ներկայացրեց ArcCert ծրագրային ապահովումը՝ ուսումնական հաստատությունների և ուսումնական կենտրոնների ապակենտրոնացված հարթակը` հաստատված դիպլոմների և վկայագրերի ստեղծման, թողարկման և պահպանման համար: ArcCert ծրագրային ապահովումը կանխում է ակադեմիական որակավորման վկայականների կեղծումը` ստեղծելով վստահելի կրթության և կարիերայի հեռանկարներ:

Очередная рабочая встреча представителей отделов внешних связей вузов Армении в МНОЦ
18 октября с.г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась очередная рабочая встреча представителей отделов     внешних связей вузов Армении. Общей целью этих встреч является обсуждение проблем внешних и внутренних систем программы "Эразмус+", с которыми сталкиваются за рубежом студенты в реализации мобильности и совместных поисках, которые  способствуют сопоставимости оценок, их признанию, передаче и накоплению кредитов между вузами Европы и Армении.
Руководитель национального офиса "Эразмус+" Лана Карлова представила приоритет международной кредитной мобильности с точки зрения инклюзивного образования, социально-инклюзивного внедрения и оценки.
Заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян представила достигнутые результаты и механизмы осуществления программ международной кредитной подвижности. В частности, она в своем докладе отметила: преподаватели МНОЦ НАН РА сравнили курс своих занятий  с идентичными занятиями европейских партнеров-университетов, руководствующихся международными стандартами; административный состав МНОЦ вел переговоры по составлению проектов образовательных программ с двойными дипломами,  достигнута договоренность для участия студентов и профессорско-преподавательского состава  на разных конференциях и образовательных мероприятиях  принимающей страны.
Далее Арусяк Арутюнян отметила не менее важный пункт, что с учетом успешного опыта  кафедры экологии и природопользования МНОЦ НАН РА в осуществлении международных программ кредитной подвижности, отныне для участия преподавателей в международных программах кредитной подвижности в качестве результата становится обязательной публикация совместных научных трудов и статей.
В свою очередь, Марианна Арутюнян, руководитель отдела международного сотрудничества Армянского государственного пеадагогического университета (АГПУ), представила опыт реализации идеи  "Эразмус+ неделя" в АГПУ. Преподаватель кафедры экологии и природопользования Давид Пипоян, ответственный за интернационализацию, предложил организовать общенациональную Эразмус+ неделю" с участием всех армянских университетов.
В заключение встречи общество "ArcCert" представило свое программное обеспечение - децентрализованную платформу (площадку) учебных заведений и учебных центров для выпуска и хранения, создания сертификатов и заверенных дипломов. Программное обеспечение ArcCert предотвращает фальсификацию сертификатов академической квалификации, создавая перспективы надежного образования и карьеры.