ՀՀ բուհերի միջազգային կապերի բաժինների ներկայացուցիչների հերթական աշխատանքային հանդիպումը ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ հայկական բուհերի միջազգային կապերի բաժինների ներկայացուցիչների հերթական աշխատանքային հանդիպումը: Հանդիպումների ընդհանուր նպատակն է քննարկել այն խնդիրները, որոնք Էրազմուս+ ներգնա և արտագնա ուսանողները հանդիպում են արտերկրում շարժունություն իրագործելիս, համատեղ լուծումներ փնտրել, որոնք կնպաստեն Եվրոպական և Հայաստանյան բուհերի միջև կրեդիտների և գնահատականների համադրելիությունն ու կդյուրինացնեն դրանց ճանաչումը, փոխանցումն ու կուտակումը:
«Էրազմուս+» ազգային գրասենյակի ղեկավար Լանա Կառլովան ներկայացրեց միջազգային կրեդիտային շարժունության առաջնահերթությունը՝ ներառական կրթության և սոցիալական ներառականության ներդրման և արժևորման տեսանկյունից:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց Կենտրոնի միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի իրականացման մեխանիզմները, ձեռք բերված արդյունքները: Մասնավորապես նշվեց, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դասախոսները իրենց դասընթացները համեմատել են միջազգային չափանիշներով առաջնորդվող եվրոպական գործընկեր համալսարանների առաջարկած համարժեք դասընթացների հետ, վարչական կազմը բանակցել է կրկնակի դիպլոմների կրթական ծրագրերի նախագծերի կազմման հարցի շուրջ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների համար ձեռք է բերվել հյուրընկալող երկրում անցկացվող տարբեր գիտաժողովներին և գիտակրթական միջոցառումներին մասնակցելու պայմանավորվածություն: Արուսյակ Հարությունյանը հավելեց, որ հաշվի առնելով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի՝ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի իրականացման հաջողված փորձը՝ այսուհետ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրերի իրականացման արդյունքում մասնակից դասախոսների համար պարտադիր է դառնում համատեղ գիտական աշխատանքներների և հոդվածների հրատարակումը:
Այնուհետև ՀՊՄՀ միջազգային համագործակցության բաժնի ղեկավար Մարիաննա Հարությունյանը ներկայացրեց «Էրազմուս+ շաբաթ» գաղափարի իրականացման փորձը ՀՊՄՀ-ում: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս, միջազգայնացման պատասխանատու Դավիթ Պիպոյանն առաջարկեց կազմակերպել համազգային «Էրազմուս+ շաբաթ» հայկական բոլոր համալսարանների մասնակցությամբ:
Հանդիպման ավարտին «ArcCert» ընկերությունը ներկայացրեց ArcCert ծրագրային ապահովումը՝ ուսումնական հաստատությունների և ուսումնական կենտրոնների ապակենտրոնացված հարթակը` հաստատված դիպլոմների և վկայագրերի ստեղծման, թողարկման և պահպանման համար: ArcCert ծրագրային ապահովումը կանխում է ակադեմիական որակավորման վկայականների կեղծումը` ստեղծելով վստահելի կրթության և կարիերայի հեռանկարներ:

Regular Meeting of IROs at ISEC
On 18 October, a working meeting with International Relations Officers (IROs) of Armenian HEIs was organized at International Scientific-educational Center of NAS RA. The general purpose of these meetings is to discuss the problems that incoming/outgoing students face during their Erasmus+ mobility abroad, jointly look for solutions that would facilitate compatibility of ECTS credits and grades enabling credit transfer and accumulation.
Erasmus+ National Office Programme Coordinator Lana Karlova presented the priority in the ICMs in terms of introducing and valuing inclusive education and social inclusion.
Head of Foreign Affairs Department of ISEC NAS RA Arusyak Harutyunyan presented the mechanisms of implementing ICM projects at ISEC NAS RA and particularly she focused on the outcomes – benchmarking of courses the lecturers teach at ISEC with the similar courses taught at hosting partner universities, negotiation and drafting double degree programs, opportunities for the academic staff and students to take part in different conferences and scientific and educational events held in the hosting country. Taking into consideration the successful experience of Environmental Protection and Nature Protection Department of ISEC NAS RA, the requirement for joint scientific publications and research articles is already a must for the future staff.
Then Head of International Cooperation Unit at ASPU Marianna Harutyunyan presented the experience of implementing ERASMUS+ WEEK at ASPU. Davit Pipoyan in charge of internationalization at Environmental Protection and Nature Protection Department of ISEC NAS RA proposed organizing a pan-Armenian ERASMUS+ WEEK with the involvement with all the Armenian HEIs implementing ICM projects.
At the end of the meeting, ArcCert Company representative presented ArcCert soft - a decentralized platform for educational institutions and training centers to create, issue and store tamper-proof, verifiable diplomas and certificates. ArcCert prevents forging of credentials, delivers trust and ensures readiness for stepping into future education and career prospects.