ԳԿՄԿ դասախոս Լիլիթ Ասոյանը՝ Մոսկավայում կայացած միջազգային համաժողովում խոսնակ
Ս․թ․ ապրիլի 15-17-ին Մոսկվայում ընթանում է Ռուսաստանի կրթության ակադեմիայի կազմակերպած միջազգային V համաժողովը։ Այն այս անգամ կրել է «Միասնության դասեր» խորագիրը։ Համաժողովը նվիրված է է եղել Ռուսաստանի ժողովուրդների միասնության տարվան՝ միտված լինելով դառնալ գիտության և պրակտիկայի միավորման հարթակ։ Օրակարգում առանցքային են եղել ազգամիջյան միասնության, տարածքային ժողովրդագրության և ընդհանուր կրթական համակարգի ձևավորման հարցերը։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից համաժողովին մասնակցել է Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դոցենտ, պատմ․գ․թ․ Լիլիթ Ասոյանը։ Նա ելույթ է ունեցել «Հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը որպես ազգամիջյան միասնության ձևավորման և ամրապնդման գործոն» խորագրով զեկուցմամբ, որում նշել է․ «Հասարակական կազմակերպություններն ազգամիջյան միասնության ձևավորման կարևորագույն գործիք են, քանզի նրանք ոչ միայն մշակութային հիշողության կրողն ու պահպանողն են, այլև կենդանի շփման և փոխվստահության ձևավորման հարթակ, որի շնորհիվ և կարող են նպաստել ազգամիջյան փոխըմբռնմանն ու կապերի ապրապդնմանը»։
Ելույթի ավարտին խոսնակը պատասխանել է «Մեծ միասնություն փոքր գործերով․ ազգամիջյան միասնության ձևավորմանն ուղղված նախագծերի իրականացման փորձ» խորագիրը կրող կլոր սեղանի մասնակիցների հարցերին։

Преподаватель МНОЦ Лилит Асоян Выступила на Международной Конференции в Москве
С 15 по 17 апреля 2026 года в Москве прошла V Международная конференция, организованная Российской академией образования. В этом году форум, приуроченный к Году единства народов России, прошел под девизом «Уроки единства» и стал авторитетной площадкой для интеграции науки и практики. В центре внимания участников оказались ключевые вопросы межэтнического согласия, территориальной демографии и перспектив формирования единого образовательного пространства.
Международный научно-образовательный центр НАН РА на конференции представила кандидат исторических наук, доцент кафедры экономики и менеджмента Лилит Асоян. Асян выступила с докладом на тему «Деятельность общественных организаций как фактор формирования и укрепления межэтнического единства», в котором она отметила: «Общественные организации являются важнейшим инструментом формирования межэтнического единства, поскольку они выступают не только носителями и хранителями культурной памяти, но и платформой для живого общения и выстраивания взаимного доверия. Именно благодаря этому они способствуют укреплению межэтнического взаимопонимания и упрочнению связей».
По завершении выступления Лилит Асоян ответила на вопросы участников круглого стола на тему «Большое единство малыми делами: опыт реализации проектов, направленных на формирование межнационального единства», поделившись практическим опытом реализации значимых общественных инициатив.