ԳԿՄԿ դասախոս Լիլիթ Ասոյանը՝ Մոսկավայում կայացած միջազգային համաժողովում խոսնակ
Ս․թ․ ապրիլի 15-17-ին Մոսկվայում ընթանում է Ռուսաստանի կրթության ակադեմիայի կազմակերպած միջազգային V համաժողովը։ Այն այս անգամ կրել է «Միասնության դասեր» խորագիրը։ Համաժողովը նվիրված է է եղել Ռուսաստանի ժողովուրդների միասնության տարվան՝ միտված լինելով դառնալ գիտության և պրակտիկայի միավորման հարթակ։ Օրակարգում առանցքային են եղել ազգամիջյան միասնության, տարածքային ժողովրդագրության և ընդհանուր կրթական համակարգի ձևավորման հարցերը։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից համաժողովին մասնակցել է Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դոցենտ, պատմ․գ․թ․ Լիլիթ Ասոյանը։ Նա ելույթ է ունեցել «Հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը որպես ազգամիջյան միասնության ձևավորման և ամրապնդման գործոն» խորագրով զեկուցմամբ, որում նշել է․ «Հասարակական կազմակերպություններն ազգամիջյան միասնության ձևավորման կարևորագույն գործիք են, քանզի նրանք ոչ միայն մշակութային հիշողության կրողն ու պահպանողն են, այլև կենդանի շփման և փոխվստահության ձևավորման հարթակ, որի շնորհիվ և կարող են նպաստել ազգամիջյան փոխըմբռնմանն ու կապերի ապրապդնմանը»։
Ելույթի ավարտին խոսնակը պատասխանել է «Մեծ միասնություն փոքր գործերով․ ազգամիջյան միասնության ձևավորմանն ուղղված նախագծերի իրականացման փորձ» խորագիրը կրող կլոր սեղանի մասնակիցների հարցերին։

ISEC Lecturer Lilit Asoyan Speaks at an International Conference in Moscow
From April 15 to 17, 2026, Moscow hosted the 5th International Conference organized by the Russian Academy of Education. Themed "Lessons of Unity," this year’s event was dedicated to the Year of Unity of the Peoples of Russia, serving as a leading forum for integrating scientific research with practical application. The conference agenda centred on critical global issues, including interethnic unity, territorial demography, and the development of a unified educational system.
The International Scientific-Educational Center of NAS RA (ISEC) was represented by Dr. Lilit Asoyan, Associate Professor of the Department of Economics and Management. Dr. Asoyan delivered a compelling presentation titled "The Activity of Public Organizations as a Factor in the Formation and Strengthening of Interethnic Unity." During her speech, Dr. Asoyan noted that: "Public organizations are a vital tool for fostering interethnic unity. They serve not only as custodians and preservers of cultural memory but also as platforms for authentic dialogue and the building of mutual trust. Through these functions, they significantly contribute to interethnic understanding and the strengthening of communal ties."