Արհեստական բանականությունը ԳԿՄԿ զարգացման ռազմավարության առանցքում
Ս․թ․ մարտի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ աշխատանքային քննարկում՝ նվիրված արհեստական բանականության (ԱԲ) գործիքների կիրառելիությանը կենտրոնի կառավարման և կրթական գործընթացներում։
Հանդիպման առանցքում էր հարցը՝ որքանով և ինչ ձևաչափերով կարող են արհեստական բանականության լուծումները նպաստել կենտրոնի տարբեր ստորաբաժանումների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև դասավանդման և ուսումնառության որակի բարելավմանը։
Քննարկումը վարեց կենտրոնի տնօրենը՝ տ․գ․թ․ Արմեն Սարգսյանը, ով ՏՏ ոլորտում ունի երկար տարիների մասնագիտական փորձ։ Նա նախ ծանոթացրեց ԱԲ ոլորտի հնարավորություններին, մասնավորապես՝ ԱԲ մոդելներին և ամենատարածված գործիքներին՝ խոսելով դրանց առանձնահատկությունների մասին։ Տնօրենը նշեց, որ ժամանակակից բուհը չի կարող մրցունակ լինել առանց թվայնացման, տվյալահեն կառավարման և գիտակրթական գործընթացում արհեստական բանականության կիրառման։ Ընդգծվեց, որ գրագետ կիրառելու դեպքում արհեստական բանականությունը կարող է բուհական համակարգում դիտարկվել որպես հզոր գործիք՝ ունակ բարձրացնելու կրթական և կառավարչական խնդիրների լուծման արդյունավետությունը։ Որպես ասվածի հավաստում՝ նշվեց, որ ԳԿՄԿ-ում արդեն իսկ ներդրված են արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված լուծումներ՝ ինչպիսիք են, օրինակ, էլեկտրոնային առցանց դասացուցակը, ուսումնական գործընթացների ժամանակացույցի ավտոմատացված համակարգը։ Ներկայացվեց միջազգային փորձը՝ անդրադարձ կատարելով նաև տվյալների անվտանգության, ակադեմիական ազնվության և էթիկայի տեսանկյուններին։
Հանդիպումն անցավ բաց և կառուցողական մթնոլորտում։ Մասնակիցները ներկայացրին իրենց դիտարկումները, բարձրաձայնեցին հնարավոր ռիսկերն ու մարտահրավերները։ Առաջարկվեց համեմատական հետազոտություն կատարել տնօրենի ներկայացրած ԱԲ գործիքների հնարավորությունների ուղղությամբ՝ փորձելով հասկանալ, թե դրանք որքանով են կիրառելի կոնկրետ ստորաբաժանման խնդիրների լուծման համար։ Որոշվեց առաջիկայում վերադառնալ կլոր սեղանի շուրջ՝ կիսվելու ուսումնասիրությունների արդյունքներով ու կառուցողական դիտարկումներով։
Քննարկման արդյունքներով ձևավորվեց համատեղ աշխատանքային օրակարգ՝ ուղղված կենտրոնում նորարարական լուծումների ներդրմանը՝ պահպանելով ակադեմիական արժեքները և ապահովելով կրթական գործընթացների շարունակական զարգացումը։ Կարևորվեց հետագայում նման աշխատանքային հանդիպումների և աշխատակազմի վերապատրաստման կազմակերպումը։

Искусственный интеллект в центре стратегии развития МНОЦ
2 марта т.г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА (МНОЦ) состоялось рабочее обсуждение, посвящённое применению инструментов искусственного интеллекта (ИИ) в управленческих и образовательных процессах Центра.
В центре внимания находился вопрос о том, в какой мере и в каких форматах решения на основе ИИ могут способствовать повышению эффективности управления различными подразделениями Центра, а также улучшению качества преподавания и обучения.
Обсуждение провёл директор Центра, к.э.н. Армен Саргсян, обладающий многолетним профессиональным опытом в сфере информационных технологий. В начале встречи он представил возможности современной отрасли ИИ, в частности — модели ИИ и наиболее распространённые инструменты, подробно остановившись на их функциональных особенностях. Директор подчеркнул, что современный университет не может быть конкурентоспособным без цифровизации, управления на основе данных и внедрения искусственного интеллекта в научно-образовательный процесс. Было отмечено, что при грамотном использовании искусственный интеллект может рассматриваться в системе высшего образования как мощный инструмент, способный существенно повысить эффективность решения образовательных и управленческих задач. В подтверждение сказанного было указано, что в МНОЦ уже внедрены решения, созданные с применением технологий ИИ, в частности — электронное онлайн-расписание занятий и автоматизированная система учебного графика. Также был представлен международный опыт с обращением к вопросам безопасности данных, академической добросовестности и этики.
Встреча прошла в открытой и конструктивной атмосфере. Участники представили свои наблюдения, обозначили возможные риски и вызовы. Было предложено провести сравнительное исследование возможностей представленных директором инструментов ИИ с целью оценки их применимости к задачам конкретных подразделений. Принято решение в ближайшее время вновь собраться за круглым столом для обсуждения результатов проведённых исследований и обмена конструктивными предложениями.
По итогам обсуждения была сформирована совместная рабочая повестка, направленная на внедрение инновационных решений в Центре при сохранении академических ценностей и обеспечении устойчивого развития образовательных процессов. Особое внимание было уделено необходимости организации подобных рабочих встреч и программ повышения квалификации сотрудников в дальнейшем.