Արհեստական բանականությունը ԳԿՄԿ զարգացման ռազմավարության առանցքում
Ս․թ․ մարտի 2-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ աշխատանքային քննարկում՝ նվիրված արհեստական բանականության (ԱԲ) գործիքների կիրառելիությանը կենտրոնի կառավարման և կրթական գործընթացներում։
Հանդիպման առանցքում էր հարցը՝ որքանով և ինչ ձևաչափերով կարող են արհեստական բանականության լուծումները նպաստել կենտրոնի տարբեր ստորաբաժանումների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, ինչպես նաև դասավանդման և ուսումնառության որակի բարելավմանը։
Քննարկումը վարեց կենտրոնի տնօրենը՝ տ․գ․թ․ Արմեն Սարգսյանը, ով ՏՏ ոլորտում ունի երկար տարիների մասնագիտական փորձ։ Նա նախ ծանոթացրեց ԱԲ ոլորտի հնարավորություններին, մասնավորապես՝ ԱԲ մոդելներին և ամենատարածված գործիքներին՝ խոսելով դրանց առանձնահատկությունների մասին։ Տնօրենը նշեց, որ ժամանակակից բուհը չի կարող մրցունակ լինել առանց թվայնացման, տվյալահեն կառավարման և գիտակրթական գործընթացում արհեստական բանականության կիրառման։ Ընդգծվեց, որ գրագետ կիրառելու դեպքում արհեստական բանականությունը կարող է բուհական համակարգում դիտարկվել որպես հզոր գործիք՝ ունակ բարձրացնելու կրթական և կառավարչական խնդիրների լուծման արդյունավետությունը։ Որպես ասվածի հավաստում՝ նշվեց, որ ԳԿՄԿ-ում արդեն իսկ ներդրված են արհեստական բանականության միջոցով ստեղծված լուծումներ՝ ինչպիսիք են, օրինակ, էլեկտրոնային առցանց դասացուցակը, ուսումնական գործընթացների ժամանակացույցի ավտոմատացված համակարգը։ Ներկայացվեց միջազգային փորձը՝ անդրադարձ կատարելով նաև տվյալների անվտանգության, ակադեմիական ազնվության և էթիկայի տեսանկյուններին։
Հանդիպումն անցավ բաց և կառուցողական մթնոլորտում։ Մասնակիցները ներկայացրին իրենց դիտարկումները, բարձրաձայնեցին հնարավոր ռիսկերն ու մարտահրավերները։ Առաջարկվեց համեմատական հետազոտություն կատարել տնօրենի ներկայացրած ԱԲ գործիքների հնարավորությունների ուղղությամբ՝ փորձելով հասկանալ, թե դրանք որքանով են կիրառելի կոնկրետ ստորաբաժանման խնդիրների լուծման համար։ Որոշվեց առաջիկայում վերադառնալ կլոր սեղանի շուրջ՝ կիսվելու ուսումնասիրությունների արդյունքներով ու կառուցողական դիտարկումներով։
Քննարկման արդյունքներով ձևավորվեց համատեղ աշխատանքային օրակարգ՝ ուղղված կենտրոնում նորարարական լուծումների ներդրմանը՝ պահպանելով ակադեմիական արժեքները և ապահովելով կրթական գործընթացների շարունակական զարգացումը։ Կարևորվեց հետագայում նման աշխատանքային հանդիպումների և աշխատակազմի վերապատրաստման կազմակերպումը։

Artificial Intelligence at the Core of ISEC’s Development Strategy
On March 2 of the current year, a working discussion was held at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC), focusing on the applicability of artificial intelligence (AI) tools in the Center’s management and academic processes.
The discussion centered on the extent to which, and in what formats, AI-driven solutions can enhance the effectiveness of managing various structural units of the Center, as well as improve the quality of teaching and learning.
The meeting was chaired by the Director of the Center, PhD in Economics Armen Sargsyan, who has many years of professional experience in the field of information technologies. He introduced the capabilities of the AI domain, particularly AI models and widely used tools, outlining their key features and functional advantages. The Director emphasized that a modern university cannot remain competitive without digitalization, data-driven management, and the integration of artificial intelligence into the scientific and educational process. It was highlighted that, when applied competently, artificial intelligence can be regarded within the higher education system as a powerful instrument capable of significantly increasing the efficiency of addressing both academic and administrative challenges. As evidence, it was noted that ISEC has already implemented AI-based solutions, including an electronic online class schedule and an automated academic process scheduling system. International experience was also presented, with particular reference to data security, academic integrity, and ethical considerations.
The meeting was held in an open and constructive atmosphere. Participants shared their observations and identified potential risks and challenges. It was proposed to conduct a comparative study of the AI tools presented by the Director in order to assess their applicability to the specific needs of individual departments. It was agreed to reconvene at a roundtable discussion in the near future to share research findings and constructive insights.
As a result of the discussion, a joint working agenda was formulated, aimed at introducing innovative solutions at the Center while preserving academic values and ensuring the continuous development of educational processes. The importance of organizing similar working meetings and professional development programs for staff in the future was particularly emphasized.