Ճանաչողական այցեր Տուշայի համալսարանի դեպարտամենտեր
Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը ս. թ. մայիսի 20-ին այցելեց Տուշայի համալսարանի մի շարք դեպարտամենտներ և լաբորատորիաներ, մասնավորապես՝
ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՆՏԱՌԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏ. այս դեպարտամենտը եզակի է նրանով, որ Լացիոյի տարածաշրջանի միակ դեպարտամենտն է, որն իրավասու է դասավանդելու և հետազոտություններ կատարելու գյուղատնտեսական, անտառաբուծական, բնապահպանական գիտությունների և ագրոկենսատեխնոլոգիայի ոլորտներում: Ուսուցումը սերտ կապված է հետազոտության հետ, և այս կապը ավելի է սերտանում, երբ եռամյա բակալավրիական ծրագիրը խորանում է մագիստրոսական ծրագրում, իսկ ասպիրանտական ծրագրի հետազոտական աշխատանքներ կատարելիս՝ հասնում առավելագույն մակարդակի:
ԷԿՈԼՈԳԻԱՅԻ ԵՎ ԿԵՆՍԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ ԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏ. դեպարտամենտը կենսաբանության և բնապահպանության ոլորտներում պատրաստում է հմուտ տեխնիկներ և ոլորտի մասնագետներ: Այստեղի շրջանավարտները կարող են արտադրողական և տեխնոլոգիական գործունեություն ծավալել զանազան պրակտիկ ոլորտներում, ի հավելումն դրան՝ բազմաթիվ վերլուծական ծառայություններ իրականացնել: էկոլոգիայի և կենսաբանության դեպարտամենտն ունի բազմաթիվ լաբորատորիներ, որտեղ ուսանողներն աշխատում են իրենց ավարտական թեզերի և ասպիրանտական ավարտական ատենախոսությունների ուղղությամբ: Դեպարտամենտը համալրված է արդի սարքավորումներով և վերահսկվում է դասախոսական կազմի, ինչպես նաև ազգային և միջազգային ճանաչում ունեցող հետազոտողների կողմից, որոնց աշխատանքները հրապարակվում են միջազգային առաջատար ամսագրերում:
ԳԿՄԿ ոլորտային մասնագետները այցելել են հողերի ֆիզիկայի լաբորատորիա, որը որոշում է հողերի ֆիզիակական հատկությունները, ծանոթացել հողերի հատիկային կազմի (տեքստուրա) որոշման նպատակով հողի նմուշառման համար օգտագործվող դաշտային պարագաներին, հողերի հատակային կազմի որոշման համար կատարվող նախապատրաստական աշխատանքների առանձնահատկություններին, հողի առանձին ֆրակցիաների տարանջատման մեթոդներին և սարքեր-սարքավորումներին։ Իսկ Նանոմասնիկների կենսաֆիզիկայի կենտրոնում՝ նանոմասնիկների լաբորատորիայում, մասնագետները ծանոթացել են նանոմասնիկային մակարդակում նյութերի տարատիպ հատկությունների ուսումնասիրությանը և նյութի մակերևույթի սկանավորման համար կիրառվող սարքավորումներին՝ տարատեսակ մանրադիտակներին, քննարկել այդ սարքավորումների կիրառության պոտենցիալ հնարավորությունները բնապահպանական հետազոտություններում։
Այց է կատարվել նաև անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) լաբորատորիա: Լաբորատորիայի ղեկավարի ներկայացմամբ մասնագետները ծանոթացել են իրականացվող ինովացիոն գիտահետազոտական աշխատանքներին, գերժամանակակից ԱԹՍ-ին, նրանց տեխնիկական առանձնահատկություններին և ստացվող մեծածավալ տվյալների մշակման ինովացիոն մոտեցումներին: Քննարկվել են հետագա համագործակցության հեռանկարներ, ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ:

Informative and Educational Visits to UNITUS Departments
Within the frames of Erasmus+ International Credit Mobility project, on 20 May 2019 the ISEC delegation visited a number of departments and labs at the University of Tuscia, particularly:
DAFNE
AGRICULTURAL AND FORESTRY SCIENCES
DAFNE is unique in that it is the only university department of Lazio with teaching and research competences in the fields of agriculture, forestry and nature conservation sciences, and agro-biotechnology. Teaching activities are closely tied to research and this connection becomes closer as the three-year degree programme progresses to the master's level and reaches its maximum level in the research doctorate programmes.
DEB
ECOLOGICAL AND BIOLOGICAL SCIENCES
The Department prepares highly skilled technicians and professionals in the biological and environmental field. Graduates in Life Sciences can carry out productive and technological activities in various practical fields, in addition to numerous analysis services. DEB has numerous laboratories, where students work towards their graduation theses and PhD final dissertations. The Department is endowed with state-of-the-art equipment and supervised by teaching staff and researchers who have gained national and international recognition and who have published in the leading international scientific journals.
Visits were paid to the laboratory of soil physics dealing with the determination of soil physical properties. On the spot, specialists examined the field measuring devices and toolkits designed for soil sampling for the purpose of determining soil particle sizes, the specific features of preparatory works for the determination of soil particle sizes, methods of separate soil fraction distribution, as well as different devices and equipment. At the Biophysics & Nanoscience Center, specialists learnt about the investigations on various properties of the substance at the level of nanoparticles and the equipment used for scanning the surface of the substance – different microscopes and discussed the applicability of the potential of these devices in the environmental research.
A visit was also paid to the UAV lab, where the head of the lab introduced cutting-edge innovative research carried out at the lab, state-of-the-art UAVs, their technical features and innovative approaches to processing of big data. The options for further collaboration have been discussed and preliminary arrangements have been made.