"Քոուչինգի կիրառության հիմնախնդիրները ՀՀ կազմակերպությունների զարգացման գործում"
Բիզնես միջավայրում քոուչինգը մեթոդ է, որոնք ուղղված են անհատի հմտությունների, կատարողականի և կարիերայի զարգացմանը: Քոուչինգային գործունեությունը կարող է լինել կառավարման զարգացման համար օգտագործվող միջոցներից մեկը, բայց կիրառական ոլորտում այն ավելի լայն է, քան պարզապես կառավարման մեթոդ:
Քանի որ կազմակերպությունները հասկացել են քոուչինգի նպատակ և օգտակարությունը, ոլորտը սկսում է աճել է, ինչպես ամողջ աշխարհում, այնպես էլ քայլեր է իրականացնում նաև Հայաստանյան շուկայում։ Որոշ կազմակերպություններ ակտիվորեն աշխատում են քոուչինգային մշակույթ ստեղծելու ուղղությամբ: Կազմակերպության ներսում քոուչինգի մշակույթը ավելին է, քան պաշտոնական քոուչինգակազմը: Դա մշակույթ է, որում քոուչինգային վարքագիծն օգտագործվում է որպես հաղորդակցման, կառավարման և ազդելու միջոց: Սա նաև միջավայր է, որը գնահատում է ուսուցումը և աշխատողների զարգացումը:
Այս աշխատությունում կուսումնասիրվի ՀՀ կազմակերպությունում քոուչինգի կիրառության հիմնախնդիրերը և զարգացման հեռանկարները։
Աննա Բարոյանը 2013թ-ից զբաղվում է քոուչինգի գործունեությամբ, Միջազգային քոուչ ակադեմիայի շրջանավարտ ACSTH քոուչ, քոուչինգի վերաբերյալ մի շարք նյութերի և էլ-գրերի հեղինակ։ 2015թ-ից գործունեություն է ծավալում մարդկային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում։ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում՝ մարդկային ռեսուրսների կառավարման դասախոս։
HireNet, ArmCoaching քոուչերի զարգացման կենտրոն, Soroban Lab մենթալ թվաբանության ուսուցման կենտրոն նախագծերի համահեղինակ և ղեկավար։

Основные проблемы применения Коучинга в равитии организаций РА
Февраль 25, 2021В деловой среде коучинг – это метод, направленный на развитие навыков, исполнительности и карьеры человека. Коучинговая дятельность – один из инструментов, используемых в развитии управления (менеджмента), но в прикладной сфере это - больше, чем просто метод управления.
Поскольку организации понимают полезность коучинга, эта сфера начинает расти как во всëм мире, так и делает шаги на рынке Армении. Некоторые организации активно работают в направлении создания коучинговой культуры. Внутри организации коучинговая культура больше, чем официальный состав коучинга. Здесь коучинговое поведение используется как средство общения, управления и влияния. Эта культура также является средой, где ценится образование, обучение и развитие сотрудников. Существует необходимость исследования основных проблем - применения коучинга и перспективв его развития в организациях РА.
Анна Бароян занимается коучингом с 2013 года, выпускница Международной коучинговой академии (ACSTH) и автор ряда материалов по коучингу. С 2015 года она работает в сфере управления человеческими ресурсами, преподаватель предмета "Управление человеческими ресурсами" в Международном научно-образовательном центре НАН РА. Она - соавтор и менеджер проекта центров развития коучей HireNet, ArmCoaching и обучения ментальной арифметике Soroban Lab.