Եվրամիության Տեմպուս-Տասիս 145021-ՏԵՄՊՈՒՍ-2008UK-JPCR նոր մագիստրոսական ուսումնական ծրագիր
Եվրամիության Տեմպուս-Տասիս 145021-ՏԵՄՊՈՒՍ-2008UK-JPCR նոր մագիստրոսական ուսումնական ծրագիր` «Գրադարանային-տեղեկատվական աղբյուրներ» մասնագիտության գծով միջազգային ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը պատրաստել և ներդրել է նոր մագիստրոսական ուսումնական պլան` Գրադարանային-տեղեկատվական աղբյուրներ մասնագիտության գծով, որն համապատասխանում է Եվրոպական կրթական չափորոշիչներին, ինչպես նաև ներկայիս աշխատաշուկայի պահանջներին և կարիքներին: Ներկա փուլում, երբ Հայաստանի Կառավարությունը հայտարարել է գիտելիքահենք հասարակություն կառուցելու իր նպատակների մասին, և այդ ուղղությամբ արդեն կոնկրետ քայլեր են արվում, հատկապես կարևորվում է 21-րդ դարի պահանջներին համապատասխանող գրադարանավարների պատրաստումը, ովքեր զգալի դեր կունենան մեր երկրում «Կրթություն-Գիտություն-Նորարարություն» եռանկյունու կայացման համար։ Նման մասնագետներ շուրջ մեկ տասնամյակից ավել պատրաստվում են Եվրոպական համալսարաններում, և Եվրոպական գործընկերների օգնությամբ ակնկալում ենք ունենալ դասընթաց, որը թույլ կտա պատրաստելու նմանատիպ մասնագետներ նաև Հայաստանում։ Ծրագրին մասնակցում են 5 Եվրոպական համալսարան՝ Միդլսեքս համալսարան (Լոնդոն), Աբերդենի համալսարանը (Շոտլանդիա), Բարսելոնի համալսարան (Իսպանիա), Պարմաի համալսարան (Իտալիա), Ռեզեկնեի համալսարան (Լատվիա)։ Ծրագրին մասնակցում են նաև Տաշկենտի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համալսարանը, Մշակույթի համալսարանը, ինչպես նաև Թբիլիսիի Ճավճավաձեի անվան պետական համալսարանը։ Բացի գիտակրթական միջազգային կենտրոնից, Հայաստանից ծրագրին մասնակցում է նաև ՀՀ ԳԱԱ Հիմնարար գիտական գրադարանը։
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են`
- Ուսումնական պլանի, դասավանդման մեթոդների և հարակից ուսումնական գործընթացների համապատասխանեցում ԵՄ և միջազգային չափորոշիչների հետ,

Новая образовательная магистерская программа 14502 Tempus-2008UK-JPCR в раммках программы Евросоюз Teмпус-Тасис
Новая образовательная магистерская программа 14502 Tempus-2008UK-JPCR в раммках программы Евросоюз Teмпус-Тасис в рамках международной программы Евросоюза Темпус-Тасис 145021- ТЕМПУС -2008UK-JPCR “Новая магистерская программа. Библиотечное дело и информатика” подготовило и внедрило новый магистерский учебный план по специальности “Библиотечное дело и информатика”, которая соответствует стандартам европейского образования, нуждам и требованиям современного рынка труда. В настоящее время Правительство Армении объявило о целях построения общества, основанного на знании, и в этом направлении уже делаются определенные шаги. В особенности подчеркивается важность подготовки соответствующих требованиям 21-го века библиотекарей, которые будут иметь существенную роль в деятельности треугольника “Образование - Наука- Министерство”. Уже более 10 лет в европейских университетах готовятся кадры этого профиля, и мы надеемся с помощью европейских коллег организовать учебный процесс, который позволит подготовить квалифицированных специалистов в Армении. В этой программе участвуют 5 европейских университетов: университет “Мидлсекс” (Лондон), Абердинский университет (Шотландия), Барселонский университет (Испания), университет “Парма” (Италия), Резекненский университет (Латвия). В этой программе также участвуют университет Информационных технологий Ташкента, Университет культуры, а также Государственный университет им. Чавчавадзе в Тбилиси. Кроме Международного научно-образовательного Центра НАН РА, из Армении в этой программе также участвует Фундаментальная научная библиотека НАН РА.
Основные цели программы:
- Соответствие учебного плана, методов преподавания и смежных учебных процессов международным стандартам Евросоюза;