ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (այսուհետ՝ Կենտրոն) ուսանողական գիտական ընկերությունը (այսուհետ՝ ՈՒԳԸ) Կենտրոնի ուսանողների՝ մագիստրանտների, հայցորդների և ասպիրանտների կամավոր ակադեմիական միավորում է։
ՈՒԳԸ-ն իր գործունեությունը ծավալում է՝ ղեկավարվելով ՀՀ օրենսդրությամբ, Կենտրոնի կանոնադրությամբ և ՈՒԳԸ կանոնադրությամբ։
ՈՒԳԸ-ի կանոնադրությունը և նրանում կատարվող փոփոխությունները հաստատվում են Կենտրոնի գիտական խորհրդի կողմից՝ ՈՒԳԸ նախագահի ներկայացմամբ:
Կենտրոնի ՈՒԳԸ-ի լրիվ անվանումը. հայերեն՝ Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողական գիտական ընկերություն, ռուսերեն՝ Студенческое научное общество международного образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения, научноանգլերեն՝ Student Scientific Society of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia:
Իսկ կարճ անվանումը՝ հայերեն՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԳԸ, ռուսերեն՝ CHO МНОЦ НАН РА, անգլերեն՝ SSS ISEC NAS RA:
Կենտրոնի ՈՒԳԸ-ի նպատակն է՝ նպաստել ուսանողության գիտական, ստեղծագործական և հոգևոր զարգացմանը:
ՈՒԳԸ-ն իր նպատակների և խնդիրների լուծման (Տե՛ս ՈՒԳԸ կանոնադրությունը), երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման համար կարող է օգտվել Կենտրոնի աջակցությունից:
ՈՒԳԸ անդամ կարող է դառնալ յուրաքանչյուր ուսանող, ում ՄՈԳ-ը գերազանցում է 20-բալանոց համակարգում 16 բալը, և ով ընդունում է ՈւԳԸ կանոնադրությունը և իր գործունեությամբ պատրաստ է նպաստել ՈՒԳԸ կանոնադրական նպատակների իրագործմանը։
ՈՒԳԸ նախագահության մեջ ընդգրկվում են ՈՒԳԸ նախագահը, փոխնագահները, քարտուղարը, հանձնախմբերի ղեկավարները:
ՈՒԳԸ նախագահը, փոխնախագահները և ՈՒԳԸ քարտուղարը ընտրվում են ՈՒԳԸ կողմից՝ փակ գաղտնի քվեարկությամբ, ՈՒԳԸ անդամների ձայների պարզ մեծամասնությամբ։

Студенческое научное общество Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения (далее — Центр) (далее — СНО) является добровольным академическим объединением студентов Центра — магистрантов, соискателей и аспирантов.
СНО осуществляет свою деятельность, руководствуясь законодательством Республики Армения, уставом Центра и уставом СНО.
Устав СНО и изменения в нем утверждаются ученым советом Центра по представлению председателя СНО.
Полное наименование СНО Центра:
на армянском — Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողական գիտական ընկերություն,
на русском — Студенческое научное общество Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения,
на английском — Student Scientific Society of the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
Сокращенное наименование:
на армянском — ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԳԸ,
на русском — СНО МНОЦ НАН РА,
на английском — SSS ISEC NAS RA.
Целью СНО Центра является содействие научному, творческому и духовному развитию студентов.
Для реализации своих целей и задач (см. устав СНО), а также долгосрочных программ, СНО может пользоваться поддержкой Центра.
Членом СНО может стать любой студент, средний балл (GPA) которого превышает 16 баллов по 20-балльной системе, который принимает устав СНО и готов своей деятельностью способствовать реализации уставных целей СНО.
В состав президиума СНО входят председатель СНО, заместители председателя, секретарь и руководители комиссий.
Председатель СНО, его заместители и секретарь СНО избираются СНО путем тайного голосования простым большинством голосов членов СНО.