Ուսուցիչների և կրթության կազմակերպիչների երկշաբաթյա վերապատրաստումներ Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցում
Օգոստոսի 24, 2021
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Օդեսայի հայկական համայնքի միջև 2020 թվականին կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում Օդեսայի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան կիրակնօրյա դպրոցում ս.թ. օգոստոսի 3-ից  մեկնարկեցին ուսուցիչների և կրթության կազմակերպիչների երկշաբաթյա վերապատրաստումները...
Վերապատրաստումն իրականացնում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի գիտական քարտուղար, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Մերի Սարգսյանը:
Վերապատրաստումներն անցնում են աշխատանքային հագեցած մթնոլորտում, ուղեկցվում առողջ քննարկումներով ու բանավեճերով: Օդեսահայ ուսուցիչները Մ.Սարգսյանի հետ արդեն հասցրել են ծանոթանալ բազմալեզու միջավայրում հայերենի ուսուցման առանձնահատկություններին, դասավանդման եղանակներին, արդյունավետ ուսուցման մեթոդներին ու հնարներին:
«ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ լեզվաբանության ամբիոնի կարևոր նպատակներից է նաև սփյուռքի հայ կրթօջախների հետ համագործակցության հաստատումը, սերտ կապը և համատեղ ծրագրերի շարունակականությունը: Այս համագործակցության շարունակական ընթացքը ևս մեկ անգամ ամրապնդում է ամբիոնի և Օդեսայի հայկական համայնքի հետ սերտ հարաբերությունները՝ հանուն մեր ազգային, մշակութային, կրթական և գիտական ժառանգության պահպանման ու տարածման: Գովելի է, որ օդեսահայ համայնքը, ի դեմս Օդեսայի մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Աննա Գևորգյանի, կարևորում է հայապահպան ու լեզվապահպան աշխատանքների դերը, ստեղծվում է համապատասխան միջավայր թե' մանկավարժների, թե' աշակերտների համար արդյունավետ ուսուցում կազմակերպլու համար: Հիացած եմ նրանց նախանձախնդրությամբ, հայրենանվեր գործունեությամբ ու պատրաստակամությամբ»,- նշեց Մ. Սարգսյանը:

Двухнедельная переподготовка учителей и организаторов образовательных программ в воскресной школе имени Месропа Маштоца в Одессе
Август 24, 2021
В рамках заключенного в 2020 году меморандума о сотрудничестве между Международным научно-образовательным центром НАН РА и армянской общиной в Одессе с 3 августа с.г. в воскресной школе имени Месропа Маштоца в Одессе началась двухнедельная переподготовка учителей и организаторов образовательных программ.
Переподготовку проводит учёный секретарь Международного научно - образовательного центра НАН РА, кандидат филологических наук, доцент Мери Саргсян. Занятия проходят в атмосфере рабочей обстановки и сопровождении активных обсуждений и дискуссий. Одесские учителя с помощью Мери Саргсян уже успели в многоязычной среде ознакомиться с особенностями обучения армянского языка, эффективными методами и различными приёмами обучения.
"Одной из важных целей кафедры лингвистики МНОЦ НАН РА является налаживание сотрудничества, тесной связи с армянскими школами диаспоры и продолжение совместных программ. Продолжительный процесс этого сотрудничества прежде всего укрепляет тесные связи кафедры Центра с армянской общиной Одессы во имя сохранения и распространения нашего национального, культурного, образовательного и научного наследия.
Замечательно, что армянская община Одессы в лице директора Одесского культурного центра Анны Геворгян выступает в роли сохранения армянской культуры и армянского языка, создавая соответствующую атмосферу для организации эффективного обучения как учителей, так и учеников. Я восхищаюсь их деятельной патриотической активностью и готовностью", - отметила Мер Саргсян.