Հայոց բանակի երախտավորները
Վահե Կամոյի Ղահրամանյան՝ ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանող
Ծնվել է 1997 թ. հունվարի 31-ին Լոռու մարզի Օձուն գյուղում։
2014 թ. ավարտել է Տիգրան Մեծ ռազմամարզական վարժարանը, 2014 - 2018 թթ. սովորել և ավարտել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանը։ Համալսարանն ավարտելուց հետո ՊԲ զորամասում նշանակվել է տանկային դասակի հրամանատար։
Վահեն ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Հոգեբանություն» մասանգիտության մագիստրանտ էր և շուտով պիտի ավարտական թեզ պաշտպաներ: ԳԿՄԿ հանրային կապերի բաժինը զրուցել է հերոս Վահեի մայրիկի՝ Տիկին Էմմայի հետ:
Վահեն սեպտեմբերի 27-ից մասնակցել է պաշտպանական շրջանների մարտական գործողություններին։ Նրա մասնակցությամբ բազմաթիվ հերոսական դրվագների մասին են պատմում նաև մարտական ընկերներն ու հրամանատարները։ Հոկտեմբերի 3-ի տվյալներով՝ Վահեն իր տանկով ոչնչացրել է թշնամու՝ 15 և ավելի տանկ: Պատմում են նաև, թե ինչպես փոխգնդապետ Բազիկյանի հրամանատարությամբ նա Եղնիկների ուղղությամբ (7-րդ պ/շ) 1 տանկով շարքից հանել է մի քանի ՀՄՄ և հակառակորդի դիտակետեր։
Հոկտեմբերի 7-ին կատաղի մարտեր են ընթացել Ֆիզուլի-Ջաբրայիլ ուղղություններով: Առաջին մարտի ժամանակ Վահեն հասցրել է մարտադաշտից դուրս բերել բազմաթիվ վիրավոր և զոհված ընկերների: Նույն օրը՝ երկրորդ մարտի ժամանակ,  20 ժամ անընդմեջ եղել է մարտական գործողությունների կիզակետում: Սրանք ընդամենը մի քանի դրվագ են մեր հայորդու սխրագործություններից։
Ցավոք, Վահեից դեռևս որևէ լուր չկա:
Կուրսընկերներն անասելի ցավով են խոսում Վահեի բացակայության մասին: Ռայան՝ կուրսի ավագը, պատմում է, որ Վահեն մանկուց ապրել և մեծացել է զինվորական կենսակերպով:
- Վահեն եղել է պրոֆեսիոնալ զինվորական, բոլորի կողմից շատ սիրված, անչափ բարի, հավասարակշռված և նվիրվող երիտասարդ: Չեմ կարող նրա հետ կապված որևէ բացասական դրվագ հիշել: Վահեի բացակայությունը անչափ ծանր է անդրադարձել յուրաքանչյուրիս վրա,- նշում է Ռայան:
Վահե Ղահրամանյանը ներկայացված է «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանի:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ողջ անձնակազմն իր երախտիքի խոսքն ու աջակցությունն է հայտնում մարտի ընթացքում ընկած բոլոր տղաների ընտանիքներին:

Безумно храбрые воины Армянской армии
В 2014 г. окончил военное училище им. Тиграна Меца, с 2014 по 2018 гг. учился и окончил военный университет им. Вазгена Саргсяна. После окончания университета был назначен командиром танкового взвода в воинской части Армии обороны.
Вагэ был магистрантом кафедры "Психология" МНОЦ НАН РА и в скором времени должен был защитить магистерскую диссертацию. Заведующая отделом занятости и связи с общественностью беседовала с матерью героя – госпожой Эммой. Она с гордостью рассказывала про подвиги сына, о его боевом духе и желании дойти до Баку.
Вагэ принял участие в боевых действиях обороны с самого начала войны (27 сентября 2020 года). Его однополчане и командиры рассказывают о многочисленных героических военных эпизодах с его участием. По данным на 3 октября Вагэ одним своим танком уничтожил больше 15 вражеских танков. Рассказывают, что под командованием полковника Базикяна в направлении Егникнер (7-я пехотная дивизия) он уничтожил несколько боевых машин и наблюдательных пунктов противника.
7 октября шли ожесточённые бои в направлении Физули-Джебраил. Во время первого боя Вагэ успел вывести из поля сражения многочисленных раненных и погибших товарищей. В тот же день во втором бою он 20 часов неустанно находился в центре боевых действий. Это – всего лишь несколько эпизодов среди многочисленных подвигов нашего героя. К сожалению, о Вагэ до сих пор нет никакой весточки.
Однокурсники с невыразимой болью говорят об отсутствии Вагэ. Староста курса, Рая, рассказывает, что Вагэ с детства жил и вырос с военной закалкой.
- Вагэ был профессиональным военным, его все очень любили. Вместе с тем он был безгранично добрым, уравновешенным и преданным другом. Я не могу найти хоть что-то отрицательное, связанное с ним. Его отсутствие очень тяжело переживает каждый из нас. (отмечает Рая).
Вагэ Каграманян награждён орденом «Боевого креста» первой степени.
Весь состав Международного научно-образовательного центра НАН РА выражает своё глубокое сочувствие, бесконечную признательность, благодарность и поддержку всем семьям, потерявшим своих сыновей, павших во имя защиты Родины на полях сражений.