Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպեց տարբեր ոլորտներում հաջողություններ արձանագրած երիտասարդների հետ
Փետրվարի 10-ին Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և մի շարք այլ բնագավառներում հաջողություններ արձանագրած, մրցանակակիր և հայրենիքի հասարակական կյանքում և հայրենի սահմանների պաշտպանության գործում զգալի ներդրում ունեցող հարյուր քսան երիտասարդների։ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և զբաղվածության բաժնի աշխատակիցներն ու կենտրոնի 15 լավագույն մագիստրանտները նույնպես մասնակցեցին այս անչափ տպավորիչ հանդիպմանը:
Ամենայն Հայոց Հայրապետն իր խոսքը բացեց Սուրբ Սարգսի տոնի առիթով շնորհավորական ուղերձով և մաղթանքով: Վեհափառ Հայրապետն ընդգծեց, որ նման երիտասարդների դերակատարությունը մեծ է հայրենիքի շենացման ու հզորացման, հայ եկեղեցու պայծառացման և հայ ժողովրդի արժանավայել կյանքի կերտման գործում: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը կարևորեց եկեղեցու դերը ազգի զարգացման և պահպանման գործում՝ հորդորելով երիտասարդներին մասնակցել հայ եկեղեցու հովանու ներքո գործող երիտասարդական միությունների գործունեությանը, ներդրում ունենալ եկեղեցու առաքելության արդյունավորման գործում և մշտապես քայլել դեպի Աստված տանող ճանապարհով, քանի որ այդ ընթացքը հոգևոր մխիթարություն է պարգևում, օգնում բացահայտել սեփական ինքնությունը, հաղորդակից դառնալ հոգևոր արժեքներին և հարուստ ժառանգությանը:
Հանդիպման ընթացքում Նորին Սրբությունը պատասխանեց նաև երիտասարդների հարցերին՝ երիտասարդ-հոգևորական կապի ամրապնդման, եկեղեցական կյանքի և երիտասարդական միությունների, Սփյուռքում հայապահպանության խնդիրների, հանրակրթական դպրոցներում «Հայ եկեղեցու պատմություն» առարկայի դասավանդման, պատմական սրբավայրերի պահպանության և հոգևոր կյանքին ուղղված զանազան մարտահրավերների վերաբերյալ։
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հորդորեց երիտասարդներին ապրել ու արարել սիրով և հայրենիքի հանդեպ հավատարմությամբ:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն անձամբ օրհնեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ՈՒԳԸ նախագահին, որի պսակադրության արարողությունը տեղի էր ունենալու նույն օրը:

Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй на встрече с представителями молодёжи
Февраль 11, 2020
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй принял (10 февраля с.г.) более 120 представителей молодёжи, достигших успехов в области образования, науки, культуры, спорта и внёсших огромный вклад в защите границ родины и других сферах общественной жизни. Сотрудники отдела занятости и связей с общественностью и 15 лучших магистрантов МНОЦ также приняли участие на этой чрезвычайно впечатляющей встрече. Патриарх всех армян произнёс свою речь в честь праздника Святого Саркиса с поздравительным посланием и наилучшими пожеланиями. Его Святейшество Патриарх подчеркнул, что велика роль таких молодых людей в развитии и усилении могущества родины, просвещении армянской церкви и в созидании, построении достойной жизни для армянского народа.
Католикос Всех Армян обратил особое внимание на важную роль армянской церкви в развитии и сохранении нации, призывая молодежь принимать участие в деятельности молодёжных союзов под патронажем Армянской Церкви и тем самым внести свой весомый вклад в церковной миссии - постоянно шагать по дороге, ведущей к Богу. Поскольку этот путь даёт духовное умиротворение, помогает раскрыть свою идентичность, приобщиться к духовным ценностям и богатому наследию предков.
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян также ответил на вопросы об укреплении связи между молодёжью и духовенством, церковной жизнью и молодёжными союзами, о проблеме преподавания предмета "История армянской церкви" в средних школах, сохранения армянской идентичности в диаспоре и различных вызовов (угроз), направленных на духовную жизнь.
По окончании встречи Католикос Всех Армян призвал молодёжь жить и творить с любовью к родине, преданностью Отечеству. Католикос Всех Армян лично благословил председателя СНО МНОЦ НАН РА, чья свадебная церемония должна была состояться в тот же день.