MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը. օր երրորդ
Ս. թ. ապրիլի 3-ին Լիսաբոնի տեխնիկական համալսարանում շարունակվում է MENVIPRO էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի ուսումնական այցը: Հանդիպման առաջին մասում Լիսաբոնի տեխնիկական համալսարանի գործընկեր Ֆերնանդո Կառվալիոն ներկայացրեց ռադիոակտիվության ստուգման և չափման ոլորտում Պորտուգալիայի փորձը, որը գործընկերները կարող են կիրառել իրենց դասընթացների առարկայական նկարագրերը մշակելիս: Քննարկման ընթացքում ԳԿՄԿ դասախոս, Էկոկենտրոնի ռադիոէկոլոգիայի բաժնի ղեկավար Օլգա Բելյաևան ներկայացրեց Էկոկենտրոնի՝ որպես միակ կենտրոնի, որ զբաղվում է այս հիմնահարցով թե՛ գիտական, թե՛ կրթական տեսանկյուններից, բացառիկ դերակատարությունը ռադիոէկոլոգիական ռիսկի գնահատման ոլորտում:
Հանդիպման երկրորդ մասում քննարկվեցին վարչական և կազմակերպչական հարցեր՝ կապված ծրագրի հետագա գործողությունների առավել արդյունավետ կազմակերպման հետ:
Այնուհետև Ինժեներական երկրաբանության և հանքերի ծրագրի համակարգողը ներկայացրեց իրենց մագիստրոսական կրթական ծրագիրը: Հատկանշական է, որ այս կրթական ծրագրում ուսանողի մագիստրոսական թեզը ղեկավարում են երկու համաղեկավար՝ համալսարանից և այն ընկերությունից, որտեղ ուսանողն անցնում է եռամսյա պրակտիկա, որը պաշտպանում է՝ ներկայացնելով հաշվետվություն կատարած աշխատանքների մասին:
Մարդու կենսաբանության և շրջակա միջավայրի ծրագրի համակարգողը նույնպես ներկայացրեց տվյալ մագիստրոսական կրթական ծրագրի կառուցվածքը, կրեդիտների բաշխվածությունը, պրակտիկայի և մագիստրոսական թեզի իրականացման ընթացակարգերը: Այս ծրագրով ուսումնառության վերջում ուսանողները կարող են պաշտպանել ավանդական մագիստրոսական թեզը կամ ներկայացնել հաշվետվություն այն դեպքում, եթե իրենց հետազոտությունների ընթացքում օգտագործել են առևտրային գաղտնիք պարունակող տեղեկատվություն: Ուսանողների մեծամասնությունը շարժունության ծրագրերի շրջանակներում այլ համալսարանում սովորում է երկրորդ տարին:
Օրվա վերջում Պորտուգալիայի գնահատման և հավատարմագրման գործակալության ներկայացուցիչը ներկայացրեց ծրագրային հավատարմագրման առանձնահատկությունները Պորտուգալիայում:

On 3 April 2019, the study tour of MENVIPRO Erasmus+ capacity building project is continuing at Instituto Superior Tecnico de Lisboa (IST UL), Lisbon, Portugal. In the first part of the meeting, the partner from the UL Fernando Carvaiho presented the background and experience of Portugal in the surveillance and measurement of radioactivity, which can be used by the partners while developing the syllabi of their courses. During the discussion followed after the presentation, ISEC lecturer Olga Belyaeva, Head of Radioecology Department at CENS presented the exlcusive and unique role of CENS in radioecological risk assessment as a center dealing with this issue both in scientific and educational terms.
In the second part of the meeting, the participants discussed administrative and organizational matters related to more effective organization of the further actions of the project.
Later the coordinator of Mining and Geological Engineering program presented their Master's degree program. It's noteworthy that in this academic program the Master's dissertation are supervised by two supervisors – academic supervisor and a supervisor from the company where the student has a three-month-long training, which the student passes by submitting a report.
The coordinator of Human Biology and Environment also presented the structure of this Master degree course, the distribution of ECTS credits, procedures for training (internship) and Master's thesis. In the case of this program, at the end of their studies the students can't defend a traditional a Master's dissertation or submit a report if their Master dissertations contain confidential information. Most students have the second year of their studies in another univeristy within the frames of mobilities.
At the end of the day, the representative of the Agency for Assessment and Accreditation of HEs presented the features of program accreditation in Portugal.