Էկոկենտրոնի և ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Դ.Պիպոյանը հանդես եկավ դասախոսություններով Կրակովի ագրարային համալսարանում
Հունիսի 29, 2022
Ս.թ. հունիսի 14-21-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Էկոկենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս, ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Իտալիայի Տուշայի համալսարանի սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը Erasmus+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում դասավանդման նպատակով գտնվում էր Լեհաստանի Կրակովի գյուղատնտեսական համալսարանում:
Համալսարանի ուսանողների համար նախատեսված դասախոսությունը «Սննդակարգային ներգործության ժամանակակից մեթոդները» թեմայով էր: Եվս երկու թեմայով («Նիտրոֆուրանների ռիսկի գնահատում» և «Հնդկաձավարի սպառման արդյունքում առողջական ռիսկի գնահատում») դասախոսություն-քննարկումներ կազմակերպվեցին համալսարանի դասախոսական կազմի, ասպիրանտների և միջազգային ուսանողների համար:
Դ.Պիպոյանը համալսարանի պարենամթերքի տեխնոլոգիաների ֆակուլտերի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ այցելեց նաև լաբորատորիաներ և ծանոթացավ համալսարանի գիտահետազոտական կարողություններին ու ենթակառուցվածքներին:
Երկկողմանի սերտ համագործակցության ամրապնդման նպատակով կազմակերպվեցին հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվեցին համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, որոնց ներկա էին Կրակովի համալսարանի պրոֆեսորներ, ինչպես նաև հայ գործընկերներ՝ Գոհար Խաչատրյանն ու պրոֆեսոր Կարեն Խաչատրյանը:

Преподаватель кафедры экологии и природопользования Экоцентра и МНОЦ, Д. Пипоян выступил с лекциями в Краковском аграрном университете
Июнь 29, 2022
С 14-ого по 21-ое июня с.г. преподаватель кафедры экологии и природопользования Международного научно-образовательного центра и Экоцентра НАН РА, руководитель информационно-аналитического Центра оценки рисков пищевых цепей ЦЭНИ НАН РА, доктор по нутрициологии университета Туши в Италии, Давид Пипоян, в рамках программы международной кредитной мобильности Erasmus+, с целью преподавания находился в Краковском аграрном университете Польши.
Лекция для студентов университета была посвящена теме "Современные методы воздействия рационального питания". Еще по двум темам ("Оценка риска нитрофуранов" и "Оценка риска для здоровья в результате употребления гречневой крупы") были организованы лекции-обсуждения для преподавательского состава университета, аспирантов и иностранных студентов.
Д. Пипоян вместе с профессорско-преподавательским составом факультета пищевых технологий университета посетил также лаборатории и ознакомился с научно-исследовательскими возможностями и инфраструктурами университета.
С целью укрепления тесного двустороннего сотрудничества были организованы встречи, в ходе которых были обсуждены возможности реализации совместных программ, на которых присутствовали профессора Краковского университета, а также армянские коллеги Гоар Хачатрян и профессор Карен Хачатрян.