ՆՄՀ-ի ուշադրության կենտրոնում՝ հեռավար մագիստրոսական կրթությունն է
Դեկտեմբերի 7-ին ԿԾԿ ԾԻԳ-ի ներկայացուցիչները աշխատանքային այցով եղան Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայում, որտեղ տեղի ունեցավ աշխատանքային հանդիպում, որի նպատակը Հայաստանի բարձրագույն կրթության Նորարարությունների մրցակցային հիմնադրամի (ՆՄՀ) դրամաշնորհային ընթացիկ ծրագրի մշտադիտարկումն էր: Ծրագրի ղեկավար Թերեզա Խեչոյան և ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը ներկաներին ծանոթացրին ՆՄՀ շրջանակներում «Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ» դրամաշնորհային ծրագրի ընթացիկ աշխատանքներին:
Դրամաշնորհային ծրագրի իրականացումը մեկնարկել է 2015 թվականի դեկտեմբերին և միտված է ՀՀ-ում հեռավար կրթության ներդրմանն ու զարգացմանը, տեղեկատվական հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) կիրառմամբ մագիստրոսական կրթության հասանելիության ապահովմանը: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է հեռավար ուսուցման հարթակի տեղադրում, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստում և հեռավար դասընթացների կառուցում, համատեղ դիպլոմի ձևաչափի մշակում:
Սույն թվականի դեկտեմբերին ավարտվում է դրամաշնորհային ծրագրի երկրորդ փուլը: Արդեն ավարտվել է Գործարար վարչարարություն մագիստրոսական ծրագրի հեռավար ուսուցման ուսումնական պլանի կազմումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին դրամաշնորհային ծրագրով նախատեսված հետագա աշխատանքների և գործընթացների կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Հավելենք, որ դրամաշնորհային ծրագրի իրականացումը միտված է ՀՀ-ում հեռավար ուսուցման հիմքերի ամրապնդմանն ու հեռավար ուսուցման ազգային համակարգի զարգացմանը և ինտեգրմանը:

7 ноября с.г. представители офиса осуществления программ ЦОП (Центра образователных программ) побывали с рабочим визитом в Академии государственного управления РА, целью которой был мониторинг текущей грантовой программы Конкурсного Фонда Инноваций (КФИ) высшего образования Армении. Руководитель ппрограммы Тереза Хечоян и кординатор программы Арусяк Аутюнян ознакомили присутствующих с текущими работами в рамках грантовой программы "Дистанционное магистерское образование с присвоением совместных дипломов".
Осуществление грантовой программы, которая действует с декабря 2015 года, нацелено на внедрение и развитие дистанционного образования, обеспечение доступности дистанционного магистерского образования в Армении с помощью применения информационных и коммуникационных технологий (ИКТ).
В рамках этой программы предусматривается установление площадки дистанционного обучния, переподготовка профессорско-преподавательского состава Академии государственного управления РА и Международного научно-образовательного центра НАН РА, построение дистанционных занятий и разработка формата совместных дипломов.
В декабре 2016 года заканчивается второй этап грантовой программы. Уже закончился процесс составления учебного плана дистанционного магистерского образования по специальности ("Бизнес-менеджмент").
Во время встречи были обсуждены предусмотренные грантовой программой дальнейшие работы, а также ряд вопросов, связанных с организацией этих процессов.
Добавим, что осуществление этой грантовой программы нацелено на усиление основ дистанционного образования в Армении, обеспечение и развитие интегрирования национальной системы дистанционного магистерскоого образования.