ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը մասնակցեց ECER-2025 միջազգային գիտաժողովին
Սույն թվականի սեպտեմբերի 8-12-ին Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում կայացավ Կրթության համաշխարհային ասոցիացիայի (EERA) կողմից կազմակերպվող կրթական հետազոտությունների համաեվրոպական ամենամյա գիտաժողովը (ECER-2025 Belgrade), որին այս տարի բանավոր զեկուցմամբ մասնակցեց նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նարինե Վարդանյանը:
Գիտաժողովի գլխավոր թեման էր՝ «Ուրվագծելով առաջ տանող ճանապարհը. կրթություն, հետազոտություն, ներուժ և հեռանկարներ» (Charting the Way Forward: Education, Research, Potentials and Perspectives)։ Այն անդրադարձավ կրթության և կրթական հետազոտությունների ներկայիս փորձին, նոր հնարավորություններին ու ապագայի հեռանկարներին։
ECER-2025-ը ներառեց լիագումար և թեմատիկ նիստեր, աշխատարաններ, քննարկումներ ու ցանցային հանդիպումներ։ Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ոչ միայն ներկայացնելու իրենց հետազոտությունները, այլև ստեղծելու նոր կապեր՝ եվրոպական ու համաշխարհային գիտական համայնքի շրջանակում։
Նարինե Վարդանյանը ԵՊՀ գործընկերոջ՝ Ալվարդ Սեմիրջյանի հետ ներկայացավ բանավոր զեկուցմամբ՝ «Արհեստական բանականության դերը դիվանագիտական լեզվի ուսուցման գործում. հայերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցման հնարավորություններն ու մարտահրավերները» թեմայով: Գիտաժողովի աշխատանքներին Ն. Վարդանյանի մասնակցությունը հնարավոր եղավ ՀՀ ԳԱԱ և Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամից ստացված դրամաշնորհների շնորհիվ:
Տեղեկացնենք, որ ECER-ը (European Conference on Educational Research) եվրոպական ամենամեծ կրթական գիտաժողովներից է, որն ամեն տարի համախմբում է հազարավոր հետազոտողների, փորձագետների և կրթության քաղաքականություն մշակողների։ Այն հարթակ է գիտելիքի փոխանակման, նորարարական գաղափարների ներկայացման և միջազգային համագործակցության։

Глава отдела обеспечения качества МНОЦ НАН РА Нарине Варданян приняла участие в международной конференции ECER-2025
Сентябрь 23, 2025
С 8 по 12 сентября 2025 года в столице Сербии, Белграде, состоялась ежегодная общеевропейская конференция по образовательным исследованиям (ECER-2025 Belgrade), организованная Европейской ассоциацией исследований в области образования (EERA). В этом году с устным докладом в конференции выступила также кандидат филологических наук, доцент, заведующая отделом обеспечения качества образования Международного научно-образовательного центра НАН РА Нарине Варданян.
Главная тема конференции — «Очертания пути вперёд: образование, исследования, потенциалы и перспективы» (Charting the Way Forward: Education, Research, Potentials and Perspectives). Она была посвящена современному опыту в сфере образования и образовательных исследований, новым возможностям и будущим перспективам.
Программа ECER-2025 включала пленарные и тематические заседания, мастер-классы, дискуссии и сетевые встречи. Участники имели возможность не только представить свои исследования, но и установить новые контакты в рамках европейского и мирового научного сообщества.
Нарине Варданян совместно с коллегой из ЕГУ Алвард Семирджян выступила с устным докладом на тему: «Роль искусственного интеллекта в преподавании дипломатического языка: возможности и вызовы обучения армянскому языку как иностранному». Участие Н. Варданян в работе конференции стало возможным благодаря грантам, предоставленным НАН РА и Семейным фондом Овнанян.
Следует отметить, что ECER (European Conference on Educational Research) является одной из крупнейших образовательных конференций Европы, ежегодно объединяющей тысячи исследователей, экспертов и разработчиков образовательной политики. Это платформа для обмена знаниями, презентации инновационных идей и развития международного сотрудничества.