ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը մասնակցեց ECER-2025 միջազգային գիտաժողովին
Սույն թվականի սեպտեմբերի 8-12-ին Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում կայացավ Կրթության համաշխարհային ասոցիացիայի (EERA) կողմից կազմակերպվող կրթական հետազոտությունների համաեվրոպական ամենամյա գիտաժողովը (ECER-2025 Belgrade), որին այս տարի բանավոր զեկուցմամբ մասնակցեց նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Նարինե Վարդանյանը:
Գիտաժողովի գլխավոր թեման էր՝ «Ուրվագծելով առաջ տանող ճանապարհը. կրթություն, հետազոտություն, ներուժ և հեռանկարներ» (Charting the Way Forward: Education, Research, Potentials and Perspectives)։ Այն անդրադարձավ կրթության և կրթական հետազոտությունների ներկայիս փորձին, նոր հնարավորություններին ու ապագայի հեռանկարներին։
ECER-2025-ը ներառեց լիագումար և թեմատիկ նիստեր, աշխատարաններ, քննարկումներ ու ցանցային հանդիպումներ։ Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան ոչ միայն ներկայացնելու իրենց հետազոտությունները, այլև ստեղծելու նոր կապեր՝ եվրոպական ու համաշխարհային գիտական համայնքի շրջանակում։
Նարինե Վարդանյանը ԵՊՀ գործընկերոջ՝ Ալվարդ Սեմիրջյանի հետ ներկայացավ բանավոր զեկուցմամբ՝ «Արհեստական բանականության դերը դիվանագիտական լեզվի ուսուցման գործում. հայերենի՝ որպես օտար լեզվի ուսուցման հնարավորություններն ու մարտահրավերները» թեմայով: Գիտաժողովի աշխատանքներին Ն. Վարդանյանի մասնակցությունը հնարավոր եղավ ՀՀ ԳԱԱ և Հովնանյան ընտանեկան հիմնադրամից ստացված դրամաշնորհների շնորհիվ:
Տեղեկացնենք, որ ECER-ը (European Conference on Educational Research) եվրոպական ամենամեծ կրթական գիտաժողովներից է, որն ամեն տարի համախմբում է հազարավոր հետազոտողների, փորձագետների և կրթության քաղաքականություն մշակողների։ Այն հարթակ է գիտելիքի փոխանակման, նորարարական գաղափարների ներկայացման և միջազգային համագործակցության։

Head of the Quality Assurance Department of the ISEC NAS RA, Narine Vardanyan, participated in the ECER-2025 International Conference
September 23, 2025
On September 8–12, 2025, the annual European Conference on Educational Research (ECER-2025 Belgrade), organized by the European Educational Research Association (EERA), was held in Belgrade, the capital of Serbia. This year, Narine Vardanyan, Candidate of Philological Sciences, Associate Professor, and Head of the Quality Assurance Department of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, also delivered an oral presentation at the conference.
The main theme of the conference was “Charting the Way Forward: Education, Research, Potentials and Perspectives.” It focused on current practices in education and educational research, new opportunities, and future perspectives.
ECER-2025 featured plenary and thematic sessions, workshops, discussions, and networking meetings. Participants had the opportunity not only to present their research but also to establish new connections within the European and global academic community.
Together with her colleague from YSU, Alvard Semirjyan, Narine Vardanyan delivered an oral presentation entitled “The Role of Artificial Intelligence in Diplomatic Language Learning: Opportunities and Challenges in Teaching Armenian as a Foreign Language.” Her participation in the conference became possible thanks to grants provided by NAS RA and the Hovnanian Family Foundation.
It should be noted that ECER (European Conference on Educational Research) is one of the largest educational conferences in Europe, annually bringing together thousands of researchers, experts, and education policymakers. It serves as a platform for knowledge exchange, presentation of innovative ideas, and fostering international cooperation.