ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում տեղի ունեցավ 2025 թվականի տարեկան հաշվետու ժողովը
Սույն թվականի դեկտեմբերի 18-ին կայացավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստը, որի օրակարգում ԳԿՄԿ-ի 2025 թվականի աշխատանքների տարեկան ամփոփիչ հաշվետվության ներկայացումն էր:
Նիստին ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանը, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամները, ուսանողներ և տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցներ:
Նիստի բացման խոսքում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա.Սարգսյանը ողջունեց բոլոր ներկաներին և հաստատման դրեց օրակարգը: Տնօրենը ներկայացրեց հաշվետու տարում ԳԿՄԿ-ում կատարված աշխատանքները և միջոցառումները:
Ելույթում արտացոլվեցին Կենտրոնի ուսումնական գործընթացի, արտաքին կապերի և միջազգայնացման, գիտական գործունեության, ենթակառուցվածքների և էլեկտրոնային ռեսուրսների զարգացման, հանրային կապերի և ուսանողական ակտիվության, որակի ապահովման, մարդկային ռեսուրսների զարգացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։
Ներկայացվեցին հաշվետու տարում գրանցված ցուցանիշները՝ փաստելով դրական ցուցանիշների աճ: Պարզ դարձավ, որ այն դրական փորձը, որ Կենտրոնը ձեռք էր բերել նախորդ տարիների ընթացքում, լավագույնս պահպանվել է և բարելավվել հաշվետու տարում:
Նշվեց, որ հաշվետու տարում ակտիվորեն շարունակվել են Կենտրոնի ﬕջազգայնացմանն ուղղված գործընթացները։ Ընդլայնվել են գործընկեր կազմակերպությունների հետ համագործակցային կապերը, ներդրվել են միջազգային շարժունության նոր ծրագրեր: Կարևորվեց նաև Higher Education Ranking համալսարանների միջազգային վարկանիշային աղյուսակում (422 բուհերի մեջ 305-րդը) Կենտրոնի դիրքերի բարելավման փաստը։
Կենտրոնի աշխատակիցները և ուսանողերը շարունակել են ակտիվություն դրսևորել գիտական աշխատանքների ոլորտում, ինչն արտահայտվել է հրատարակված հոդվածների մեծ քանակի, գիտական միջոցառումների կազմակերպման, հայաստանյան և արտասահմանյան գիտաժողովներին մասնակցության, գրքերի և Կենտրոնի գիտական ամսագրերի հրատարակման ձևով: Հատուկ ընդգծվեց Scopus և Web of Science միջազգային շտեմարաններում ընդգրկված ամսագրերում տպագրված հոդվածների աճը: Կենտրոնի գիտական հաջողությունների շարքում կարևորվեցին նաև միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերի շրջանակներում իրականացված և իրականացվող աշխատանքները:
Նշվեց, որ Կենտրոնի և արտերկրի բուհերի հետ համատեղ մշակվել են կրկնակի դիպլոմի շնորհմամբ 2 մագիստրոսական ծրագիր, որից մեկը արդեն մեկնարկել է։
Մշտադիտարկում է անցել՝ արտաքին փորձագետների ներգրավմամբ, Կենտրոնի գործող ՄԿԾ-ների  շուրջ 95 տոկոսը։
Վերաբացվել է հեռավար հանդիպումների դահլիճը՝ վերազինված անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով և գույքով։
Աշխատանքներ են տարվել ուսանողների մշակութային կյանքի կազմակերպման, լսարանային ֆոնդի տեխնիկական բարելավման և այլ ուղղություններով:
Կարևորվեց նաև այն, որ հաշվետու տարում Կենտրոնում իրականացված աշխատանքները լայնորեն լուսաբանվել են Կենտրոնի կայքում և սոցցանցային էջերում, որոնցում, ի դեպ, նկատվել է հետևորդների և այցելուների քանակական աճ։
Հավանության արժանացնելով կատարված արդյունավետ աշխատանքները՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամները միաձայն հաստատեցին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տարեկան ամփոփիչ հաշվետվությունը։
Վերջում ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանի մասնակցությամբ ծավալվեց ակտիվ քննարկում՝ ուղղված ԳԿՄԿ-ի ապագային, տեղին ու դերին՝ հայաստանյան գիտակրթական միջավայրի և օրենսդրական փոփոխությունների համատեքստում:

В МНОЦ НАН РА состоялось годовое отчетное собрание за 2025 год
18 декабря текущего года состоялось расширенное заседание Ученого совета Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ), повесткой которого было представление годового итогового отчета о деятельности МНОЦ за 2025 год.
В заседании приняли участие академик-секретарь НАН РА Артур Ишханян, члены Ученого совета МНОЦ, студенты, а также сотрудники различных структурных подразделений Центра.
В приветственном слове директор МНОЦ НАН РА А. Саргсян поприветствовал всех присутствующих и вынес повестку заседания на утверждение. Директор представил основные работы и мероприятия, реализованные в МНОЦ в отчетном году.
В докладе были отражены результаты деятельности Центра в сфере учебного процесса, внешних связей и интернационализации, научной деятельности, развития инфраструктур и электронных ресурсов, связей с общественностью и студенческой активности, обеспечения качества и развития человеческих ресурсов.
Были представлены показатели отчетного года, свидетельствующие о росте положительных результатов. Стало очевидно, что позитивный опыт, накопленный Центром в предыдущие годы, был не только сохранен, но и значительно улучшен в отчетном году.
Было отмечено, что в отчетном году активно продолжались процессы, направленные на интернационализацию Центра. Расширились партнерские связи с зарубежными организациями, были внедрены новые программы международной академической мобильности. Также было подчеркнуто улучшение позиций Центра в международном рейтинге университетов Higher Education Ranking (305-е место среди 422 вузов).
Сотрудники и студенты Центра продолжили проявлять высокую активность в сфере научных исследований, что выразилось в значительном количестве опубликованных статей, организации научных мероприятий, участии в национальных и международных конференциях, издании книг и научных журналов Центра. Особо было подчеркнуто увеличение числа статей, опубликованных в журналах, индексируемых в международных базах данных Scopus и Web of Science. Среди научных достижений Центра также были выделены реализованные и реализуемые проекты в рамках международных грантовых программ.
Отмечалось, что совместно с зарубежными университетами были разработаны две магистерские программы с присуждением двойного диплома, одна из которых уже запущена.
Около 95% действующих образовательных программ Центра прошли процедуру мониторинга с привлечением внешних экспертов.
Был вновь открыт зал для дистанционных встреч, оснащенный необходимыми техническими средствами и мебелью.
Были проведены работы по организации культурной жизни студентов, техническому улучшению аудиторного фонда и по другим направлениям.
Также было подчеркнуто, что деятельность Центра в отчетном году получила широкое освещение на официальном сайте и в социальных сетях МНОЦ, где зафиксирован рост числа подписчиков и посетителей.
Высоко оценив проделанную эффективную работу, члены Ученого совета МНОЦ НАН РА единогласно утвердили годовой итоговый отчет МНОЦ.
В завершение с участием академика-секретаря НАН РА Артура Ишханяна состоялось активное обсуждение, посвященное будущему МНОЦ, его месту и роли в контексте развития научно-образовательной среды Армении и законодательных изменений.