AFISHE ծրագրի հերթական հանդիպումը Ուկրաինայում
2025թ. սեպտեմբերի 15-16-ին Սումիի ազգային ագրարային համալսարանում (Ուկրաինա) կայացավ Erasmus+ AFISHE ծրագրի («Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինիայում․ կրթությունից դեպի էկոլոգիա») վեցերորդ հանդիպումը՝ առցանց ձևաչափով, որին մասնակցեցին ծրագրի գործընկերները Հայաստանից, Ուկրաինայից, Սլովակիայից, Պորտուգալիայից և Խորվաթիայից։
Առաջին օրը ուկրաինական գործընկերները ներկայացրին իրենց ծրագրի արդյունքները և հետագա ծրագրերը՝ ընդգծելով ձկնաբուծության և ձկնորսության կրթության ոլորտում իրենց ձեռքբերումները, ինչպես նաև ակադեմիական կայուն միջավայր ստեղծելու և գործընկերային ցանցը զարգացնելու քայլերը։ Ուկրաինայի ձկնաբուծության և ձկնորսության ոլորտի շահագրգիռ կողմերը նույնպես մասնակցեցին առցանց քննարկմանը՝ ներկայացնելով առկա մարտահրավերներն ու հեռանկարները։
Երկրորդ օրը հիմնականում կենտրոնացված էր ծրագրի կառավարման և հաշվետվության վրա։ Եվրոպական կրթության  և մշակույթի գործադիր գործակալության ծրագրի պատասխանատու Էմանուել Գերթը ներկայացրեց վերջնական հաշվետվության համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը, իսկ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանը ղեկավարեց որակի ապահովման, ֆինանսական կառավարման և ազդեցության վերաբերյալ քննարկումները։ Կարևորվեց նաև AFISHE ծրագրի առաջիկա եզրափակիչ համաժողովը, որը տեղի կունենա 2025թ. նոյեմբերի 5–7-ին Երևանում և կազդարարի ծրագրի ավարտը։
Հանդիպումը Ուկրաինայում լուսաբանման միջոցառում էր, որի ընթացքում ներկայացվեցին ազգային արդյունքները, նախապատրաստվեցին ծրագրի եզրափակիչ փուլն ու եզրափակիչ համաժողովը։

AFISHE Project Dissemination Meeting at SNAU
On September 15–16, 2025, the 6th meeting of the AFISHE Erasmus+ project (Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: FROM EDUCATION TO ECOLOGY) was hosted by Sumy National Agrarian University (SNAU), Ukraine in an online format, bringing together project partners from Armenia, Ukraine, Slovakia, Portugal, and Croatia.
On the first day, Ukrainian partners from SNAU and NUWEE presented their project outcomes and future plans, highlighting achievements in aquaculture and fisheries education, as well as efforts to create a sustainable academic environment and strengthen the partner network. Stakeholders from Ukraine’s aquaculture and fisheries sector also joined an online panel to discuss current challenges and perspectives.
The second day focused on project management and reporting. EACEA Project Officer Emmanuel Gerth outlined the information needed for the final report, while coordinator Garegin Hambardzumyan led discussions on quality assurance, financial management, and impact. Importantly, partners also discussed the upcoming final AFISHE conference to be held in Yerevan, Armenia, on November 5–7, 2025, which will mark the culmination of the project.