AFISHE ծրագրի հերթական հանդիպումը Ուկրաինայում
2025թ. սեպտեմբերի 15-16-ին Սումիի ազգային ագրարային համալսարանում (Ուկրաինա) կայացավ Erasmus+ AFISHE ծրագրի («Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինիայում․ կրթությունից դեպի էկոլոգիա») վեցերորդ հանդիպումը՝ առցանց ձևաչափով, որին մասնակցեցին ծրագրի գործընկերները Հայաստանից, Ուկրաինայից, Սլովակիայից, Պորտուգալիայից և Խորվաթիայից։
Առաջին օրը ուկրաինական գործընկերները ներկայացրին իրենց ծրագրի արդյունքները և հետագա ծրագրերը՝ ընդգծելով ձկնաբուծության և ձկնորսության կրթության ոլորտում իրենց ձեռքբերումները, ինչպես նաև ակադեմիական կայուն միջավայր ստեղծելու և գործընկերային ցանցը զարգացնելու քայլերը։ Ուկրաինայի ձկնաբուծության և ձկնորսության ոլորտի շահագրգիռ կողմերը նույնպես մասնակցեցին առցանց քննարկմանը՝ ներկայացնելով առկա մարտահրավերներն ու հեռանկարները։
Երկրորդ օրը հիմնականում կենտրոնացված էր ծրագրի կառավարման և հաշվետվության վրա։ Եվրոպական կրթության  և մշակույթի գործադիր գործակալության ծրագրի պատասխանատու Էմանուել Գերթը ներկայացրեց վերջնական հաշվետվության համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը, իսկ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանը ղեկավարեց որակի ապահովման, ֆինանսական կառավարման և ազդեցության վերաբերյալ քննարկումները։ Կարևորվեց նաև AFISHE ծրագրի առաջիկա եզրափակիչ համաժողովը, որը տեղի կունենա 2025թ. նոյեմբերի 5–7-ին Երևանում և կազդարարի ծրագրի ավարտը։
Հանդիպումը Ուկրաինայում լուսաբանման միջոցառում էր, որի ընթացքում ներկայացվեցին ազգային արդյունքները, նախապատրաստվեցին ծրագրի եզրափակիչ փուլն ու եզրափակիչ համաժողովը։

Очередная встреча проекта AFISHE в Украине
15–16 сентября 2025 года в онлайн-формате состоялось шестое заседание проекта Erasmus+ AFISHE (Развитие образования в области аквакультуры и рыболовства для «Зеленого курса» в Армении и Украине: ОТ ОБРАЗОВАНИЯ К ЭКОЛОГИИ), организованное Сумским национальным аграрным университетом (СНАУ, Украина). Встреча объединила партнеров проекта из Армении, Украины, Словакии, Португалии и Хорватии.
В первый день украинские партнеры представили свои результаты и планы на будущее, подчеркнув достижения в области образования по аквакультуре и рыболовству, а также усилия по созданию устойчивой академической среды и укреплению партнерской сети. В онлайн-дискуссии приняли участие также представители сектора аквакультуры и рыболовства Украины, которые обсудили актуальные вызовы и перспективы.
Второй день был посвящен вопросам управления проектом и отчетности. Представитель EACEA Эммануэль Герт изложил информацию, необходимую для финального отчета, а координатор Гарегин Амбарцумян провел обсуждения, касающиеся обеспечения качества, финансового менеджмента и воздействия проекта. Важным моментом стало обсуждение предстоящей заключительной конференции AFISHE, которая пройдет в Ереване, Армения, 5–7 ноября 2025 года и станет кульминацией проекта.