ԳԿՄԿ դասախոս Հասմիկ Մակարյանի դասախոսությունների շարքը Լեհաստանում
Սույն թվականի մարտի 23-27-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) Բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումասիրության ամբիոնի դասախոս Հասմիկ Մակարյանը Erasmus+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում աշխատանքային այցով հյուրընկալվել է Կրակովի  ազգային կրթության հանձնաժողովի համալսարանի (University of the National Education Commission, UKEN) Իրավունքի, տնտեսագիտության և վարչարարության ինստիտուտում։ Այցի նպատակն է եղել դասախոսություններով հանդես գալը և փորձի փոխանակումը։
ԳԿՄԿ-ի և կրակովյան համալսարանի միջև փորձի փոխանակումն ունի հաջողված պատմություն։ Հյուրընկալող աշխատակիցների կազմում է եղել նաև դոկտոր Պյոտր Ուհման՝ բոլորովին վերջերս դասախոսությամբ ԳԿՄԿ-ում հյուրընկալված։
Լեհ գործընկերների հետ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ակադեմիական համագործակցությանը, փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև ուսումնական գործընթացում գործնական հմտությունների զարգացմանն առնչվող մոտեցումները և հնարավորությունները։
Հ․Մակարյանի դասախոսությունները վերաբերել են ուսանողների մասնագիտական և անձնային զարգացմանը նպաստող թեմաների, ինչպես՝
• ժամանակի կառավարմանը,
• առաջնորդությանը,
• փափուկ հմտությունների զարգացմանը։
Դասախոսությունները կառուցվել են ոչ միայն տեսական նյութի ներկայացման, այլև ինտերակտիվ մեթոդների վրա՝ ապահովելով ուսանողների ակտիվ ներգրավվածությունը։
Ըստ Հ․ Մակարյանի՝ այցն իրեն հնարավորություն է տվել ոչ միայն փոխանցելու իր գիտելիքները, այլև հարստանալու լեհական բուհական համակարգի փորձով, հաստատելու մասնագիտական կապեր՝ հետագա համագործակցության ուղղությունների նախանշմամբ։

Преподаватель МНОЦ Асмик Макарян представила серию лекций в Польше
С 23 по 27 марта 2026 года преподаватель кафедры Исследований разнообразия растений и экосистем МНОЦ НАН РА Асмик Макарян посетила Институт права, экономики и управления Университета национальной комиссии образования в Кракове (UKEN). Данный рабочий визит, организованный в рамках программы международной кредитной мобильности Erasmus+, стал очередным этапом многолетнего и успешного сотрудничества между МНОЦ и краковским университетом. В ходе поездки Макарян принимали ведущие специалисты вуза, в том числе доктор Пётр Ухма, который ранее посещал МНОЦ с лекциями, что подчеркивает прочность академических связей между учреждениями.
Программа визита была насыщена как практическими занятиями, так и стратегическими встречами с польскими коллегами. Стороны обсудили актуальные вопросы академического взаимодействия, обмен передовым педагогическим опытом, а также современные подходы к формированию практических навыков у студентов. Особое внимание в рамках визита было уделено лекционному циклу Асмик Макарян, направленному на профессиональное и личностное развитие студентов. Темы лекций охватывали такие важные направления, как тайм-менеджмент, лидерство и развитие гибких навыков (soft skills). Благодаря использованию интерактивных методов обучения, лекции вышли за рамки классической теории, обеспечив высокую вовлеченность и живой интерес со стороны студенческой аудитории.
Подводя итоги визита, Асмик Макарян отметила, что данная поездка стала ценной возможностью не только поделиться собственными наработками, но и детально изучить функционирование польской системы высшего образования. Установление новых профессиональных контактов и определение векторов дальнейшего партнерства заложили надежный фундамент для реализации будущих совместных образовательных и научных проектов.