ԳԿՄԿ-ում կայացավ ամենամյա միջազգային գիտաժողովը
Ս․թ․ հունիսի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում (ԳԿՄԿ) կայացավ ամենամյա միջազգային գիտաժողովը։ Այն այս տարի կրում էր «Միջգիտակարգային հետազոտություններ և նորարարական տեխնոլոգիաներ» խորագիրը։
Օրակարգում ընդգրկված էր 45 գիտական զեկույց՝ նվիրված գիտության ամենատարբեր ոլորտների արդիական խնդիրներին, որոնց լուծումներում կային կիրառական արժեքավոր առաջարկներ։
Գիտաժողովի աշխատանքները սկիզբ առան լիագումար նիստին և շարունակվեցին «Հոգեբանություն», «Կրթության կառավարում», «Լեզվաբանություն և բանասիրություն», «Տնտեսագիտություն», «Պատմություն և սոցիոլոգիա», «Բնական գիտություններ» բաժանմունքներում։
Բացի հեղինակ մասնակիցներից և հյուրերից՝ գիտաժողովին ներկա էին նաև ԳԿՄԿ տնօրենության կազմի ներկայացուցիչները և տարբեր ամբիոնների դասախոսներ։
Լիագումար նիստը վարեց ԳԿՄԿ գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն, հոգեբ․ գիտ․ դոկտոր, պրոֆ․ Նաիրա Հակոբյանը։ Ողջունելով ներկաներին՝ նա բոլորին մաղթեց ստեղծագործական և բեղմնավոր աշխատանք։
Գիտաժողովը բացեց ԳԿՄԿ տնօրեն, տնտ․ գիտ․ թեկնածու Արմեն Սարգսյանը։ Ողջունելով բոլոր ներկաներին և արդյունավետ ընթացք մաղթելով գիտաժողովին՝ նա ընդգծեց․ «Այսօր մենք հավաքվել ենք մի գաղափարի շուրջ, որը բոլոր ժամանակներում եղել է մարդկության առաջընթացի հիմքը՝ գիտելիքի ստեղծման, տարածման և զարգացման գաղափարի։ Արագ փոփոխվող աշխարհում գիտությունը վաղուց դուրս է եկել առանձին ոլորտների սահմաններից։ Ժամանակակից մարտահրավերները պահանջում են նոր մտածողություն, նոր մոտեցումներ և, ամենակարևորը, համագործակցություն։ Հենց այդ պատճառով գիտական առաջընթացի կարևորագույն նախապայմաններից մեկը դարձել է միջգիտակարգային երկխոսությունը, երբ տարբեր ոլորտների գիտնականներ միավորում են իրենց գիտելիքն ու փորձը՝ նոր լուծումներ գտնելու համար։ Այս գիտաժողովը հենց այդպիսի հարթակ է»։ Տնօրենը կարևորեց նաև տարբեր սերունդների՝ գիտաժողովին մասնակցության հանգամանքը՝ գնահատելով դա որպես ավանդույթի և նորարարության հանդիպում՝ ի նպաստ մեր գիտական ներուժի զարգացման և պետության կայուն առաջընթացի։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ, բ․գ․թ․, դոցենտ Նարինե Վարդանյանը և ԳԿՄԿ դեկան, ֆիզմաթ գիտ․ թեկնածու, մանկավարժության դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանը։
Նարինե Վարդանյանն իր խոսքը կառուցեց բարձրագույն կրթության ոլորտի փորձագետի դիրքերից՝ կարևորելով գիտության և կրթության շարունակական արդիականացումը բարձրագույն կրթության կազմակերպման գործընթացում՝ դրանում ընդգծելով նմանատիպ գիտաժողովների դերակատարումը, որտեղ պատրաստի լուծումներ ներկայացնելուց զատ՝ պակաս կարևոր չէ նոր հարցադրումների ձևակերպումը։
Ատոմ Մխիթարյանն իր խոսքում գիտական երկխոսության դաշտ բերեց «ամբողջագետ» նորաբանությունը՝ կապակցելով դա գիտաժողովի խորագրի հետ։ Ըստ նրա՝ 21-րդ դարի գիտակրթական զարգացումներն ու մարտահրավերները պահանջում են, որ մասնագետներն ինչ-որ չափով լինեն նաև ամբողջագետ, այսինքն՝ իրենց մասնագիտական գիտելիքից զատ՝ որոշ չափով տիրապետեն նաև տարբեր ոլորտների գիտելիքների՝ իրենց առջև դրված գիտական խնդիրներին առավել ամբողջական լուծումներ տալու համար։
Լիագումար նիստը շարունակվեց գիտական զեկույցներով, որոնք էին՝
- տնտ․ գ․ դ․, պրոֆ․ Արմինե Շահոյան (ԱՄՆ) – «Բիզնես կրթության զարգացումը (1995–2025)․ կառավարչական հիմունքներից դեպի տվյալահեն և գլոբալ ուսումնական ծրագրեր»,
- բ․գ․թ․, դոցենտ Գոհար Գրիգորյան (ԳԿՄԿ) – «Սպորտային դարձվածքները սպորտից դուրս. ավանդական և 21-րդ դարի արտահայտությունները քաղաքական, գործարար և առօրյա անգլերեն խոսույթում»,
- հոգեբ․ գ․թ․, դոցենտ Արայիկ Ֆիրյան (ԳԿՄԿ) – «Խոսքի և հաղորդակցական գործառույթների դերը հոգեթերապևտիկ պրակտիկայում՝ տրավմատիկ փորձառությունների մշակման համատեքստում»,
- ք․գ․թ․ Արփինե Հարությունյան (ԳԿՄԿ) – «Ամինաթթվային/ամինային հիբրիդային համակարգերը CO2-ի էկոլոգիապես անվտանգ որսման և ֆունկցիոնալացման գործընթացներում»,
- մանկ․ գ․թ․, դոցենտ Մերի Շաբոյան (ԱՄՆ) – «Ձայնախոսքային մասնագետներ․ մասնագիտական գործունեության մարտահրավերներ և թաքնված ռիսկեր»։
Թե՛ լիագումար նիստի, թե՛ բաժանմունքների զեկույցներն ուղեկցվեցին ակտիվ և կառուցողական քննարկումներով, ինչը վկայեց, որ ԳԿՄԿ ամենամյա միջազգային գիտաժողովը սպասված գիտական իրադարձություն և գիտական երկխոսության արդյունավետ հարթակ է ոչ միայն ԳԿՄԿ-ի, այլև հայաստանյան գիտական լայն հանրույթի և արտերկրից մասնակիցների համար։
ԳԿՄԿ ամենամյա միջազգային գիտաժողովի կազմակերպումը հաջողած էր նաև նրանով, որ գիտաժողովի նյութերի թվային ժողովածուն՝ գրախոսությունը հաղթահարած հոդվածներով, հրապարակված էր հենց գիտաժողովի օրը։

В МНОЦ НАН РА состоялась ежегодная международная научная конференция
5 июня в Международном научно-образовательном центре Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ НАН РА) прошла ежегодная международная научная конференция. В этом году она носила заголовок «Междисциплинарные исследования и инновационные технологии».
Повестка дня включала 45 научных докладов, посвященных актуальным проблемам самых разных областей науки и содержащих ценные практические предложения. Работа конференции началась с пленарного заседания и продолжилась в следующих секциях:
- Психология
- Управление образованием
- Лингвистика и филология
- Экономика
- История и социология
- Естественные науки
Помимо авторов докладов и гостей, на конференции присутствовали представители руководства МНОЦ и профессорско-преподавательский состав различных кафедр.
Пленарное заседание вела заместитель директора МНОЦ по научно-исследовательской работе, доктор психологических наук, профессор Наира Акопян. Приветствуя присутствующих, она пожелала всем творческой и плодотворной работы.
Конференцию открыл директор МНОЦ, кандидат экономических наук Армен Саргсян. Поприветствовав участников и пожелав им эффективной работы, он подчеркнул:
«Сегодня мы собрались вокруг идеи, которая во все времена являлась основой человеческого прогресса — идеи создания, распространения и развития знаний. В быстро меняющемся мире наука давно вышла за рамки отдельных дисциплин. Современные вызовы требуют нового мышления, новых подходов и, главное, сотрудничества. Именно поэтому одним из важнейших условий научного прогресса стал междисциплинарный диалог, когда ученые из разных областей объединяют свои знания и опыт для поиска новых решений. Эта конференция является именно такой платформой».
Директор также отметил важность участия в конференции представителей разных поколений, охарактеризовав это как встречу традиций и инноваций во благо развития нашего научного потенциала и устойчивого прогресса государства.
С приветственным словом выступили руководитель отдела обеспечения качества образования МНОЦ, к.ф.н., доцент Нарине Варданян и декан МНОЦ, кандидат физико-математических наук, доцент педагогики Атом Мхитарян.
Нарине Варданян построила свое выступление с позиции эксперта в области высшего образования, подчеркнув важность непрерывной модернизации науки и образования в процессе организации высшей школы. Она отметила роль подобных конференций, где помимо представления готовых решений не менее важным является формулирование новых исследовательских вопросов.
Атом Мхитарян в своем выступлении ввел в поле научного дискурса неологизм «омни-специалист» (ученый широкого профиля), связав его с темой конференции. По его словам, научно-образовательные тенденции и вызовы XXI века требуют от специалистов определенной универсальности: помимо узкопрофессиональных знаний, необходимо в некоторой степени владеть знаниями из смежных областей, чтобы предлагать более комплексные решения стоящих перед ними научных задач.
Доклады пленарного заседания
Пленарное заседание продолжилось презентацией следующих научных докладов:
- к.э.н., проф. Армине Шагоян (США) — «Эволюция бизнес-образования (1995–2025): от основ менеджмента к образовательным программам, ориентированным на анализ данных и глобальные процессы»;
- к.ф.н., доцент Гоар Григорян (МНОЦ) — «Спортивные идиомы вне спорта: традиционные и идиоматические выражения XXI века в политическом, деловом и повседневном англоязычном дискурсе»;
- к.психол.н., доцент Араик Фирян (МНОЦ) — «Роль функций речи и коммуникации в психотерапевтической практике в контексте обработки травматического опыта»;
- к.х.н. Арпине Арутюнян (МНОЦ) — «Гибридные матрицы на основе аминокислот и аминов для экологически безопасного улавливания и функционализации CO2»;
- к.пед.н., доцент Мери Шабоян (США) — «Специалисты по речевой патологии (логопеды): профессиональные вызовы и скрытые риски».
Как пленарное заседание, так и секционные доклады сопровождались активными и конструктивными дискуссиями. Это вновь подтвердило, что ежегодная международная конференция МНОЦ является ожидаемым научным событием и эффективной площадкой для диалога не только для самого Центра, но и для широкого научного сообщества Армении и зарубежных участников.
Организационный успех конференции ознаменовался также тем, что цифровой сборник материалов конференции, включающий успешно прошедшие рецензирование статьи, был опубликован в день проведения мероприятия.