ԳԿՄԿ ուսանողները հյուրընկալվեցին ՀՀ ԳԱԱ Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյում
Ս․թ․ ապրիլի 30-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) Հոգեբանության ամբիոնի մագիստրանտները աշխատանքային կողմնորոշման և ճանաչողական այցով հյուրընկալվեցին ՀՀ ԳԱԱ Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյում։ Այցելող խումբը ձևավորված էր ԳԿՄԿ «Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա» մասնագիտության տարբեր կուրսերի ուսանողներից, որոնց ուղեկցում էր ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը։ Այցելության նպատակն էր՝ ծանոթանալ հոգեբանական փորձաքննությունների կազմակերպման գործընթացին, նրա մասնագիտական առանձնահատկություններին՝ դիտարկելով այդտեղ պրակտիկա անցնելու կամ աշխատելու հնարավորությունները։
Բյուրոյի կողմից հյուրընկալող կազմն էր՝ տնօրենի գիտության գծով տեղակալ, ք․գ․դ․ Պատվական Ոսկանյան, Հոգեբանական փորձաքննությունների բաժնի պետ, հ․գ․դ․, պրոֆ․ Ռուբեն Աղուզումցյան, Ուսուցման և որակավորման կենտրոնի պետ Մարինե Սերոբյան։
Բացման իր խոսքում Պ․Ոսկանյանը ողջունեց հյուրերին՝ ներկայացնելով ՀՀ ԳԱԱ  Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի գործունեության ընդհանուր ուղղությունները և պատրաստակամություն հայտնելով նմանատիպ ընդունելություններ կազմակերպելու նաև ԳԿՄԿ այլ մասնագիտությունների ուսանողների համար։
Հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռ. Աղուզումցյանը հանդես եկավ ակտիվ դասախոսությամբ՝ խթանելով մասնակիցների ակտիվությունը և պատասխանելով նրանց հարցերին։ Պրոֆեսորը խոսեց հոգեբան-փորձագետի դերի կարևորության ու աշխատանքային որոշ մեթոդների մասին՝ այդ ամենը հմտորեն տեղավորելով ՀՀ-ում հոգեբանության՝ որպես գիտության կայացման ու զարգացման մասին ակնարկի համատեքստում։
Հանդիպումը տևեց նախատեսվածից երկար՝ սպառելով մասնակիցների ակտիվ ու հետաքրքիր հարցերի շրջանակը։
Այցելող խումբը հեռացավ ընդգծված գոհունակությամբ: Ըստ հետադարձ կապի տվյալների՝ այցելող խմբում եղան ուսանողներ, որ ցանկություն հայտնեցին հետագայում որպես հոգեբան-փորձագետ աշխատելու ՀՀ ԳԱԱ Փորձաքննությունների ազգային բյուրոում։

Студенты МНОЦ НАН РА посетили Национальное бюро экспертиз НАН РА
30 апреля с.г. магистранты кафедры психологии Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) с ознакомительным и карьерно-ориентационным визитом посетили Национальное бюро экспертиз НАН РА. В состав группы вошли студенты разных курсов образовательной программы «Клиническая психология и психотерапия» МНОЦ, которых сопровождала начальник отдела по связям с общественностью и карьере МНОЦ Эгине Мелконян. Цель визита заключалась в ознакомлении с процессом организации психологических экспертиз, их профессиональными особенностями, а также в рассмотрении возможностей прохождения практики и трудоустройства.
Принимающая сторона была представлена следующим составом: заместитель директора по научным вопросам, д.х.н. Патвакан Восканян, заведующий отделом психологических экспертиз, д.псх.н., профессор Рубен Агузумцян, а также руководитель Центра обучения и квалификации Марине Серобян.
В своем вступительном слове П. Восканян поприветствовал гостей, представил основные направления деятельности Национального бюро экспертиз НАН РА и выразил готовность организовывать подобные встречи также для студентов других специальностей МНОЦ.
Доктор психологических наук, профессор Р. Агузумцян выступил с интерактивной лекцией, стимулируя активность участников и отвечая на их вопросы. Он осветил важность роли психолога-эксперта и некоторые методы профессиональной деятельности, органично представив их в контексте становления и развития психологии как науки в Республике Армения.
Встреча продлилась дольше запланированного, охватив весь спектр активных и интересных вопросов участников.
Участники визита покинули встречу с выраженным удовлетворением. Согласно данным обратной связи, некоторые из них изъявили желание в будущем работать в качестве психологов-экспертов в Национальном бюро экспертиз НАН РА.