Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություն «Ուղեկից» հոգեբանական կենտրոն
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից կազմակերպվող աշխատանքային կողմնորոշման այցելությունների շարքի հերթական կանգառը «Ուղեկից» հոգեբանական կենտրոնն էր։ 2026 թվականի մարտի 3-ի այցելությունը կազմակերպվել էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Կլինիկական հոգեբանություն և հոգեթերապիա» մասնագիտության մագիստրանտների ցանկությանն ընդառաջ։ Նպատակը՝ ծանոթանալ ոլորտային կազմակերպության գործունեությանը, հասկանալ, թե որքանով է կառույցը համապատասխանում իրենց՝ որպես պրակտիկայի և հետագա աշխատանքի վայր։
Այցելող խմբին, որին ուղեկցում էր ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը, ընդունեց «Ուղեկից» հոգեբանական կենտրոնի հիմնադիր, հոգեբան-փորձագետ Անի Վարդանյանը։ Նա ներկայացրեց «Ուղեկից» կենտրոնի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ նշելով, որ կենտրոնում շեշտադրված է հատկապես փորձագիտական  աշխատանքը։ Ա․ Վարդանյանը մեծ պատրաստակամությամբ կիսվեց իր՝ դատահոգեբանական փորձագետի հարուստ փորձի վրա հիմնված մասնագիտական գիտելիքներով՝ զուգահեռաբար պատասխանելով ուսանողների հարցերին։ Նա անդրադարձավ նաև դատահոգեբանական փորձագետ դառնալու և «Ուղեկից» հոգեբանական կենտրոնի աշխատակից դառնալու քայլերին։
Հանդիպումն անցավ ջերմ և կառուցողական քննարկումների մթնոլորտում։ Ուսանողներն աչքի ընկան ակտիվությամբ և հետաքրքիր հարցերով։
Աշխատանքային կողմնորոշման այցելությունը լիարժեքորեն կայացավ, քանի որ այն դարձավ բուհ-գործատու հաջողված երկխոսության դրսևորում՝ արժանանալով այցելող խմբի ընդգծված գոհունակությանը և նպաստելով ուսանողների կարիերայի արդյունավետ պլանավորմանը։
Հաջողված հանդիպումը երկուստեք առաջացրեց համագործակցությունը նոր ձևաչափերով զարգացնելու ցանկություն և պատրաստակամություն։

Карьерно-ориентированный визит в психологический центр «Угекиц»
Очередной остановкой в серии карьерно-ориентационных визитов, организуемых Отделом общественных связей и карьеры Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ), стал психологический центр «Угекиц». Визит, состоявшийся 3 марта 2026 года, был организован по просьбе магистрантов специальности «Клиническая психология и психотерапия» Международного научно-образовательного центра НАН РА. Его целью было ознакомление с деятельностью профильной организации, а также понимание того, насколько данная структура соответствует их ожиданиям как возможное место прохождения практики и дальнейшей профессиональной деятельности.
Группу посетителей, которую сопровождала начальник Отдела общественных связей и карьеры МНОЦ Эгине Мелконян, приняла основатель психологического центра «Угекиц», психолог-эксперт Ани Варданян. Она представила основные направления деятельности центра, отметив, что особое внимание в работе организации уделяется экспертной деятельности. А. Варданян охотно поделилась профессиональными знаниями, основанными на ее богатом опыте судебно-психологического эксперта, одновременно отвечая на вопросы студентов. Она также рассказала о шагах, необходимых для того, чтобы стать судебно-психологическим экспертом и сотрудником психологического центра «Угекиц».
Встреча прошла в теплой и конструктивной атмосфере обсуждений. Студенты проявили высокую активность и задали ряд интересных вопросов.
Карьерно-ориентированный визит полностью оправдал свою цель, став успешным примером диалога между университетом и работодателем, что вызвало выраженное удовлетворение у участников и способствовало более эффективному планированию профессиональной карьеры студентов.
Состоявшаяся встреча также пробудила у обеих сторон желание и готовность развивать сотрудничество в новых форматах.