AFISHE ծրագրի պաշտոնական հանդիպումները Դուբրովնիկի համալսարանում
2025 թ. մայիսի 27-ից 30-ը Դուբրովնիկի համալսարանում (Խորվաթիա) կայացան «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի պաշտոնական հանդիպումները։ Ծրագրի համակարգող հաստատությունների ներկայացուցիչները համախբվել էին՝ ամփոփելու մինչ այժմ կատարված աշխատանքները, փոխանակելու փորձն ու մշակելու ծրագրի հետագա զարգացման ռազմավարական ուղղությունները՝ հիմքում ունենալով Կանաչ գործարքի նպատակները։
Հանդիպումներին մասնակցում էին Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (ՀԱԱՀ), ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ), ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի (աֆիլացված գործընկեր), Դուբրովնիկի համալսարանի (UNIDU), Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի (SUA), Սումիի ազգային ագրարային համալսարանի (SNAU), Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային համալսարանի (NUWEE) ներկայացուցիչները։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ներկայացնում էին կենտրոնի տնօրեն տ.գ.թ․ Արմեն Սարգսյանը և ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը, իսկ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնը՝ Բարդուխ Գաբրիելյանը։ Նրանք ակտիվորեն մասնակցեցին քննարկումներին, հատկապես՝ գիտակրթական համագործակցության հարթակի ամրապնդման վերաբերյալ հարցերում։
Հանդիպման պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանի և Դուբրովնիկի համալսարանից Տատյանա Դոբրոսլավիչի ողջույնի խոսքերով։
Հանդիպումների օրակարգում ընդգրկված էին աշխատանքային փաթեթների ներկայացումը և դրանց շրջանակներում կատարված աշխատանքների ամփոփումը։ Գ․ Համբարձումյանը ներկայացրեց ծրագրի ընդհանրական ընթացքն ու ձեռքբերումները, որին հաջորդեց Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի ներկայացուցիչներ Մարտին Ֆիկի ներկայացրած որակի ապահովման աշխատանքային փաթեթի հաշվետվությունը։ Այնուհետև Տատյանա Դոբրոսլավիչը խոսեց լուսաբանման և հաղորդակցության բաղադրիչի շրջանակում կատարված աշխատանքների մասին։
Ապա մասնակիցները քննարկեցին AFISHE գործընկերային ցանցի ձևավորման ռազմավարությունը։ Տեղի ունեցան նաև ֆինանսական կառավարման և հաշվետվությունների վերաբերյալ քննարկումներ, իսկ վերջում բաց քննարկման ձևաչափով գործընկերները ներկայացրին ծրագրի իրագործման ընթացքի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները։
Հանդիպումների ընթացքում ևս մեկ անգամ ընդգծվեց ծրագրի կարևոր նպատակը՝ մասնակից համալսարաններում ժամանակակից «AFISHE լաբորատորիաների» ստեղծումը, որոնք կծառայեն որպես գիտահետազոտական և կրթական հարթակներ՝ խթանելու ակադեմիական նորարարությունն ու ոլորտային գիտելիքի զարգացումը։
AFISHE ծրագիրը շարունակում է խթանել Հայաստան–Ուկրաինա–ԵՄ գործընկեր համագործակցությունը՝ ձկնաբուծության և ակվակուլտուրայի բնագավառներում էկոլոգիապես կայուն լուծումների և կրթական բարեփոխումների ուղղությամբ։

Official Meetings of the AFISHE Project Held at the University of Dubrovnik
The official meetings of the Erasmus+ Capacity Building Project “Development of Aquaculture and Fisheries Education for the Green Deal in Armenia and Ukraine: From Education to Ecology” (AFISHE) were held at the University of Dubrovnik (Croatia) from 27th to 30th May 2025. Representatives of the project coordinating institutions came together to summarize the work done so far, exchange experiences and develop strategic directions for the further development of the project, taking into account the goals of the Green Deal.
The meetings were attended by representatives of the National Agrarian University of Armenia (NAAU), the ISEC of the NAS RA, the Scientific Center of Zoology and Hydroecology of the NAS of the RA (affiliated partner), the University of Dubrovnik (UNIDU), the Slovak Agricultural University (SUA), the Sumy National Agrarian University (SNAU), and the National University of Water and Environmental Engineering (NUWEE).
The agenda of the meetings included the presentation of the work packages and a summary of the work carried out within their framework. G. Hambardzumyan presented the general progress and achievements of the project, followed by the report on the quality assurance work package presented by Martin Fick, representatives of the Slovak Agricultural University. Then Tatyana Dobroslavich spoke about the work carried out within the framework of the outreach and communication component.
Then the participants discussed the strategy for forming the AFISHE partner network. Discussions on financial management and reporting also took place, and at the end, in an open discussion format, the partners presented their observations on the progress of the project implementation.
During the meetings, the important goal of the program was once again emphasized: the creation of modern “AFISHE laboratories” at participating universities, which will serve as research and educational platforms to promote academic innovation and the development of sectoral knowledge.
The AFISHE program continues to promote Armenia-Ukraine-EU partnership cooperation in the field of fish farming and aquaculture towards environmentally sustainable solutions and educational reforms.