AFISHE ծրագրի պաշտոնական հանդիպումները Դուբրովնիկի համալսարանում
2025 թ. մայիսի 27-ից 30-ը Դուբրովնիկի համալսարանում (Խորվաթիա) կայացան «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի պաշտոնական հանդիպումները։ Ծրագրի համակարգող հաստատությունների ներկայացուցիչները համախբվել էին՝ ամփոփելու մինչ այժմ կատարված աշխատանքները, փոխանակելու փորձն ու մշակելու ծրագրի հետագա զարգացման ռազմավարական ուղղությունները՝ հիմքում ունենալով Կանաչ գործարքի նպատակները։
Հանդիպումներին մասնակցում էին Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի (ՀԱԱՀ), ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ), ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի (աֆիլացված գործընկեր), Դուբրովնիկի համալսարանի (UNIDU), Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի (SUA), Սումիի ազգային ագրարային համալսարանի (SNAU), Ջրի և բնապահպանական ինժեներիայի ազգային համալսարանի (NUWEE) ներկայացուցիչները։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ներկայացնում էին կենտրոնի տնօրեն տ.գ.թ․ Արմեն Սարգսյանը և ծրագրի համակարգող Արուսյակ Հարությունյանը, իսկ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնը՝ Բարդուխ Գաբրիելյանը։ Նրանք ակտիվորեն մասնակցեցին քննարկումներին, հատկապես՝ գիտակրթական համագործակցության հարթակի ամրապնդման վերաբերյալ հարցերում։
Հանդիպման պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանի և Դուբրովնիկի համալսարանից Տատյանա Դոբրոսլավիչի ողջույնի խոսքերով։
Հանդիպումների օրակարգում ընդգրկված էին աշխատանքային փաթեթների ներկայացումը և դրանց շրջանակներում կատարված աշխատանքների ամփոփումը։ Գ․ Համբարձումյանը ներկայացրեց ծրագրի ընդհանրական ընթացքն ու ձեռքբերումները, որին հաջորդեց Սլովակիայի գյուղատնտեսական համալսարանի ներկայացուցիչներ Մարտին Ֆիկի ներկայացրած որակի ապահովման աշխատանքային փաթեթի հաշվետվությունը։ Այնուհետև Տատյանա Դոբրոսլավիչը խոսեց լուսաբանման և հաղորդակցության բաղադրիչի շրջանակում կատարված աշխատանքների մասին։
Ապա մասնակիցները քննարկեցին AFISHE գործընկերային ցանցի ձևավորման ռազմավարությունը։ Տեղի ունեցան նաև ֆինանսական կառավարման և հաշվետվությունների վերաբերյալ քննարկումներ, իսկ վերջում բաց քննարկման ձևաչափով գործընկերները ներկայացրին ծրագրի իրագործման ընթացքի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները։
Հանդիպումների ընթացքում ևս մեկ անգամ ընդգծվեց ծրագրի կարևոր նպատակը՝ մասնակից համալսարաններում ժամանակակից «AFISHE լաբորատորիաների» ստեղծումը, որոնք կծառայեն որպես գիտահետազոտական և կրթական հարթակներ՝ խթանելու ակադեմիական նորարարությունն ու ոլորտային գիտելիքի զարգացումը։
AFISHE ծրագիրը շարունակում է խթանել Հայաստան–Ուկրաինա–ԵՄ գործընկեր համագործակցությունը՝ ձկնաբուծության և ակվակուլտուրայի բնագավառներում էկոլոգիապես կայուն լուծումների և կրթական բարեփոխումների ուղղությամբ։

Официальные встречи программы AFISHE в Университете Дубровника
Официальные встречи проекта Erasmus+ по наращиванию потенциала «Развитие образования в области аквакультуры и рыболовства для Green Deal в Армении и Украине: от образования к экологии» (AFISHE) прошли в Университете Дубровника (Хорватия) с 27 по 30 мая 2025 года. Представители координирующих организаций проекта собрались вместе, чтобы подвести итоги проделанной работы, обменяться опытом и разработать стратегические направления дальнейшего развития проекта с учетом целей Green Deal.
Во встречах приняли участие представители Национального аграрного университета Армении (НААУ), МНОЦ НАН РА, Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА (аффилированный партнер), Университета Дубровника (UNIDU), Словацкого аграрного университета (SUA), Сумского национального аграрного университета (SNAU) и Национального университета водного хозяйства и инженерии окружающей среды (NUWEE).
Повестка встреч включала презентацию рабочих пакетов и резюме работ, выполненных в их рамках. Г. Амбарцумян представил общий ход и достижения проекта, затем последовал отчет о рабочем пакете обеспечения качества, представленный Мартином Фиком, представителем Словацкого сельскохозяйственного университета. Затем Татьяна Доброславич рассказала о работе, выполненной в рамках компонента по связям с общественностью и коммуникации.
Затем участники обсудили стратегию формирования партнерской сети AFISHE. Также состоялись дискуссии по финансовому менеджменту и отчетности, а в конце в формате открытой дискуссии партнеры представили свои наблюдения о ходе реализации проекта.
В ходе встреч еще раз была подчеркнута важная цель программы: создание современных «лабораторий AFISHE» в университетах-участниках, которые будут служить исследовательскими и образовательными площадками для продвижения академических инноваций и развития отраслевых знаний.