ԳԿՄԿ-ում մեկնարկում է եզակի և աննախադեպ մագիստրոսական նոր կրթական ծրագիր
Ս.թ. հուլիսի 10-ին տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» կրթական ծրագրի մեկնարկի վերաբերյալ, որն իրականացվում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, «Ինժեներական Ասոցիացիա» ՀԿ-ի և «Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամի համատեղ նախաձեռնությամբ:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մագիստրոսական նոր կրթական ծրագրի իրականացման նպատակով կհիմնադրի նոր մասնագիտական ամբիոն «Ինժեներական քաղաք»-ում, որտեղ կիրականացվեն մասնագիտական դասընթացների, լաբորատոր և հետազոտական աշխատանքների մի մասը:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ա.Սարգսյանը նշեց, որ հաշվի առնելով ամբողջ աշխարհում ավիատիեզերական ոլորտի առաջանցիկ տեմպերի զարգացումը և Հայաստանում առկա ներուժի արդյունավետ օգտագործումը՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի մի շարք առաջատար կազմակերպությունների հետ համատեղ որոշում կայացվեց մշակել և իրականացնել նոր մագիստրոսական կրթական ծրագիր «Ավիատիեզերական սարքաշինություն» մասնագիտությամբ, որի նպատակն է պատրաստել ոլորտում միջազգային զարգացումներին համահունչ և աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան բարձր որակավորում ունեցող կադրեր։ Կրթություն - գիտություն-արդյունաբերություն համագործակցության նմանատիպ մոդելը հնարավորություն կտա ոչ միայն ստեղծել բարենպաստ միջավայր կրթական գործընթացի կազմակերպման և հետազոտական աշխատանքերի իրականացման համար, այլև թույլ կտա հիմնարար հետազոտությունները տեղափոխել կիրառական ոլորտ և ապահովել կոնկրետ արդյունքեր։
«Ինժեներական քաղաք»-ի կրթական ծրագրերի ղեկավար Անդրանիկ Աղաջանյանի դիտարկմամբ ներկայումս մի կողմից Հայաստանում ինժեներական ոլորտում առկա ներուժի համակարգման խիստ կարիք կա, իսկ մյուս կողմից էլ՝ ինժեներական մտքի զարգացման և բարձր որակավորում ունեցող ինժեներների մեծ պահանջարկ, որն էլ առաջացրեց նոր մագիստրոսական կրթական ծրագրի ներդրման անհրաժեշտությունը: Ա.Աղաջանյանը նշեց, որ ծրագրի իրականացման ընթացքում անկյունաքարային է համարվում ֆունդամենտալ գիտական մոտեցումը, որը միտված կլինի տեղորոշման, կառավարման, կապի, էլեկտրասնուցման և ավիատիեզերական այլ համակարգերի զարցացման հմտությունների ձևավորմանը, առանց որոնց ոլորտի ընկերությունները համարվում են խոցելի:
«Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն ընդգծեց, որ ավիատիեզերական ոլորտն աշխարհում ամենարդիական, ամենապահանջված և ամենաբարդ ուղղություններից է, որտեղ գործ ունենք գիտության բոլոր բնագավառների հետ, քանի որ տարբեր միջավայրում աշխատող սարքերը լուծում են տարբեր խնդիրներ: Բ.Ենգիբարյանը նաև հավելեց, որ կրթական ծրագրի շրջանակում շարունակվելու է համագործակցությունը տեղական և միջազգային ոլորտի հեղինակավոր ընկերությունների հետ, որոնք լավագույն ուսանողներին կտրամադրեն կրթաթոշակներ, ինչպես նաև նախատեսվում է համագործակցել միջազգային առաջատար բուհերի հետ, որոնք հետագայում կրկնակի դիպլոմի շնորհման հնարավորություն կընձեռեն:
Այսպիսով՝ մագիստրոսական նոր կրթական ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կտա պատրաստել արդի մարտահրավերներին պատրաստ, գիտական և գործնական հզոր ներուժ ունեցող մասնագետներ, որոնք կհանդիսանան ավիատիեզերական սարքաշինության ոլորտի զարգացման առաջամարտիկները ՀՀ-ում: Բարձր որակավորում ունեցող ինժեներներն արդեն մոտ ապագայում կկարողանան լուծել մի շարք կարևորագույն ռազմավարական խնդիրներ՝ դրանով իսկ նպաստելով Հայաստանի դիրքերի ամրապնդմանը համաշխարհային շուկայում։
Կրթական ծրագրի ներկայացման ավարտին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության համար կազմակերպվեց հետաքրքիր շրջայց «Ինժեներական քաղաքում», որի ընթացքում պատվիրակության անդամները ծանոթացան ինժեներական ընկերությունների արդիական ենթակառուցվածքներին, ինովացիոն և բարձր տեխնոլոգիաներով համալրված լաբորատոր և արտադրական սարքավորումների աշխատանքներին:

ISEC is Offering a Unique Master's Program in Aerospace Engineering
A press conference was organized on July 10 to announce the start of the Master’s program "Aerospace Engineering", which is carried out jointly by the RA NAS International Scientific-Educational Center, "Engineering Association" NGO and EIF-Enterprise Incubator Foundation.
The International Scientific- Educational Center of NAS RA is establishing a new specialized department in the Engineering City to implement a new master's degree program, within the framework of which a practical component of professional courses as well as laboratory and research activities will be conducted.
A. Sargsyan, Director of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, emphasized that a decision was made jointly with a number of leading high-tech organizations in Armenia to develop and implement a new master's educational program in aerospace engineering with the goal of preparing highly qualified individuals. This decision was made taking into account the progressive development of aerospace technologies worldwide and the effective use of current potential in Armenia. This model of integrating education, science, and production will not only make it possible to organize the educational process and carry out research projects, but it will also enable the application of fundamental research and the production of tangible results.
Andranik Aghajanyan, the Engineering Association's Head of educational initiatives, claims that there is a pressing need right now for the coordination of engineering potential as well as for the advancement of engineering thought and highly qualified engineers, warranting the implementation of a new master's program. A. Aghajanyan pointed out that the fundamental scientific approach is regarded as a pillar during the implementation of the project, which will be focused on developing skills for the design and management of aerospace systems, without which the companies in the industry are thought to be vulnerable.
According to Bagrat Yengibaryan, Director of the Enterprise Incubator Foundation-EIF, the aerospace industry is one of the most cutting-edge, in-demand, and challenging areas in the world. Here, we work with all scientific disciplines because devices operating in various environments are intended to address a variety of tasks. B. Yengibaryan also stated that as a part of the educational program, cooperation with well-known local and international enterprises will be maintained, which will raise the possibility of scholarships to be awarded to the best students. Additionally, cooperation with leading international universities is planned, which will allow for the possibility of a double diploma in the future.
Thus, the implementation of the new master's educational program will offer the chance to train specialists with strong scientific and practical potential who are prepared for the challenges of the present and who will pave the way for the growth of aerospace engineering in RA. A number of significant strategic problems will soon be resolved by highly skilled engineers, strengthening Armenia's role in the international community.
After the presentation of the educational program, an engaging tour was organized in the Engineering City for the delegation of the International Scientific-Educational Center of NAS RA.