Կրկնակի դիպլոմի ծրագրի մեկնարկ Տուշայի համալսարանի հետ «Մարդու իրավունքներ և անվտանգություն» մասնագիտության գծով
Մայիսի 26, 2023
Ս/թ մայիսի 22-26-ը Իտալիայի Տուշայի համալսարանում կազմակերպված «Աշխատակազմի վերապատրաստման միջազգային շաբաթ»-ի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ աշխատանքային խումբը՝ ի դեմս իրավագիտության ամբիոնի վարիչ Սիմոն Բաբայանի, ամբիոնի դասախոսներ Արտյոմ Սեդրակյանի և Արտակ Ասատրյանի, ինչպես նաև արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանի, Տուշայի համալսարանի գրականության, պատմության, փիլիսոփայության և իրավագիտության դեպարտամենտի ներկայացուցիչների հետ քննարկեցին «Մարդու իրավունքներ և անվտանգություն» մասնագիտության գծով կրկնակի դիպլոմի ծրագրի իրականացման առանձնահատկությունները՝ մասնավորապես կորոնավիրուսային հիվանդության համաճարակով պայմանավորված փոփոխությունները ծրագրի իրականացման ընթացքում:
Կողմերը վերահաստատեցին սույն կրթական ծրագրի իրականացման անհրաժեշտությունը՝ պայմանավորված արդի մարտահրավերներով, ինչպես նաև կազմակերպվեցին առարկայական քննարկումներ դասընթացների իրականացման ձևաչափի և կրկնակի դիպլոմի ծրագրի իրագործման երկկողմ կարևորության մասին: Հայկական պատվիրակությունը հրավիրեց իտալական կողմին հանդես գալ դասախոսություններով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ իրավագիտության ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների համար, ինչպես նաև կազմակերպեկ արդիական քեյսի քննարկում ՀՀ փաստաբանների պալատի ակումբում:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2021 թվականին արտաքին կապերի բաժնի և իրավագիտության ամբիոնի կողմից տարվել էին համապատասխան բանակցություններ կրկնակի դիպլոմի ծրագրի իրականացման շուրջ, որի արդյունքում կնքվել է «Անվտանգություն և մարդու իրավունքներ» նոր մագիստրոսական կրթական ծրագրով կրկնակի դիպլոմի իրականացման համաձայնագիրը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի միջև, որը կրկնակի դիպլոմի իրականացման երրորդ համաձայնագիրն է՝ կնքված այս երկու բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև:
Նոր մագիստրոսական կրթական ծրագրի ընդունելությունն արդեն մեկնարկում է 2023-2024 ուսումնական տարվա համար: Առաջին տարին ուսանողներն իրենց ուսումնառությունը կսկսեն ԳԿՄԿ-ում, իսկ լավագույն ուսանողներին հնարավորություն կընձեռվի ուսումնառության երկրորդ տարին շարունակել Տուշայի համալսարանում՝ ուսման ավարտին ստանալով երկու դիպլոմ՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Իտալիայի Տուշայի համալսարանի:

Запуск программы двойных дипломов с университетом Туши по правам человека и безопасности
В рамках "Международной недели переподготовки рабочего персонала", организованной 22-26 мая в университете Туши в Италии, рабочая группа МНОЦ НАН РА в лице заведующего кафедрой юриспруденции Симона Бабаяна, преподавателей кафедры Артема Седракяна и Артака Асатряна, а также руководителя отдела внешних связей Арусяк Арутюнян с представителями департамента литературы, истории, философии и правоведения университета Туши обсудили особенности реализации программы двойного диплома по специальности "Права человека и безопасность", в частности, изменения, вызванные эпидемией коронавирусной болезни в ходе реализации программы.
Стороны подтвердили необходимость осуществления данной образовательной программы в связи с текущими вызовами, а также были организованы тематические обсуждения о формате проведения курсов и двусторонней важности реализации программы двойного диплома. Армянская делегация пригласила итальянскую сторону выступить с лекциями для профессорско-преподавательского состава и студентов кафедры юриспруденции МНОЦ НАН РА, а также организовать обсуждение актуального кейса в клубе Палаты адвокатов РА.
Напомним, что еще в 2021 году отдел внешних связей совместно с кафедрой юриспруденции МНОЦ провели соответствующие переговоры по реализации программы двойного диплома, в результате чего было подписано соглашение о реализации программы двойного диплома по новой магистерской образовательной программе "Безопасность и права человека" между МНОЦ НАН РА и университетом Туши в Италии, что является третьим соглашением об осуществлении двойного диплома, заключенным между данными высшими учебными заведениями.
Прием на новую магистерскую образовательную программу уже стартует на 2023-2024 учебный год. В первый год студенты начнут обучение в МНОЦ, а лучшим студентам будет предоставлена возможность продолжить второй год обучения в университете Туши, получив по окончании обучения два диплома: Международного научно-образовательного центра НАН РА и университета Туши в Италии.