Քննարկում հեռավար կրթության ոլորտում
Ս.թ. հունիսի 24-ին տեղի ունեցավ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի նիստը վարչական անձնակազմի և ամբիոնի դասախոսական կազմի մասնակցությամբ: Օրակարգում ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հետ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանի քննարկումն էր։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ծրագիրը, ծրագրով նախատեսված գործողությունները, ուսումնական մասի պետի տեղակալ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց հեռավար դասընթացներին վերաբերող տեխնիկական պայմաններն ու պահանջները, իսկ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը՝ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթության միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը:
Պրոֆեսորադասախոսական և վարչական կազմերը համատեղ քննարկեցին ներկայացված ուսպլանները և կազմեցին «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթության ուսումնական պլանի նախագիծը, որը կներկայացվի ՀՀ կառավարման պետական ակադեմիայի քննարկմանը:
«Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ» ծրագրի հիմնական նպատակն է կրթության մատչելիության բարձրացումը՝ կազմակերպելով «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի իրականացումը հեռավար կրթության ձևաչափով երկու գործընկեր ուսումնական հաստատությունների՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ: Ծրագրի գործընկերն է նաև ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը:

Discussions in Distance Education
On 24 June 2016 the meeting of Economics and Management Chair was held with the participation of the administrative and academic staffs. On the agenda of the meeting was the discussion of 'Business Administration' curriculum in distance learning format to be implemented jointly by Public Administration Academy of RA.
Arusyak Harutyunyan, Head of Foreign Affairs Department, presented the project and the activities designed in the project, Deputy Head of Educational Department Armen Sargsyan presented the technical prerequisites and conditions for the distance courses, while Head of Economics and Management Chair Karen Sargsyan presented the international experience on “Business Administration” master's degree course.
The administrative and academic staffs jointly discussed the presented curricula and drafted a curriculum on “Business Administration” master's degree course, which will be further submitted to the Public Administration Academy of RA for consideration.
The main objective of 'Online Master’s Program with Joint Diplomas' project is organization of “Business Administraton” Master Degree Programme in the form of distance learning with a joint diploma awarded by RA Public Administration Academy and International Scientific Educational Center of the National Academy of Sciences of RA. The partner of the program is the Institute for Informatics and Automation Problems of NAS RA.