Քննարկում հեռավար կրթության ոլորտում
Ս.թ. հունիսի 24-ին տեղի ունեցավ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի նիստը վարչական անձնակազմի և ամբիոնի դասախոսական կազմի մասնակցությամբ: Օրակարգում ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հետ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսումնական պլանի քննարկումն էր։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ծրագիրը, ծրագրով նախատեսված գործողությունները, ուսումնական մասի պետի տեղակալ Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց հեռավար դասընթացներին վերաբերող տեխնիկական պայմաններն ու պահանջները, իսկ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը՝ «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթության միջազգային փորձի ուսումնասիրությունը:
Պրոֆեսորադասախոսական և վարչական կազմերը համատեղ քննարկեցին ներկայացված ուսպլանները և կազմեցին «Գործարար վարչարարություն» մասնագիտացմամբ հեռավար մագիստրոսական կրթության ուսումնական պլանի նախագիծը, որը կներկայացվի ՀՀ կառավարման պետական ակադեմիայի քննարկմանը:
«Հեռավար մագիստրոսական կրթություն՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ» ծրագրի հիմնական նպատակն է կրթության մատչելիության բարձրացումը՝ կազմակերպելով «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի իրականացումը հեռավար կրթության ձևաչափով երկու գործընկեր ուսումնական հաստատությունների՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի և ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից՝ համատեղ դիպլոմի շնորհմամբ: Ծրագրի գործընկերն է նաև ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը:

Обсуждение в сфере дистанционного образования
24 июня с.г. состоялось заседание кафедры экономики и управления с участием административного и преподавательского состава. В повестке заседания было обсуждение совместного с Академией управления РА учебного плана дистанционного магистерского образования по специальности “Бизнес-администрирование”.
Начальник отдела внешних связей Арусяк Арутюнян представила предусмотренные данной программой действия, заместитель по учебной части Армен Саргсян описал необходимые условия и требования для дистанционных занятий, а заведующий кафедрой Экономики и управления Карен Саркисян представил исследование международного опыта дистанционного магистерского образования по специальности “Бизнес-администрирование”.
В результате обсуждения предстваленных учебных планов административный и профессорско-преподавательский состав составил проект учебного плана дистанционного магистерского образования по специальности “Бизнес-администрированеие” и направил его на рассмотрение Академии государственного управления РА.
Основаная цель программы “Дистанционное магистерское образование с одновременным присвоеним диплома” в формате дистанционного магистерского образования – повышение доступности образования посредством реализации магистерской образовательной программы “Бизнес-администрирование” и совместного присвоения дипломов со стороны двух учебных заведений, партнеров – Академии государственного управления РА и Международного научно-образовательного центра НАН РА. Партнером программы также является Институт проблем информатики автоматизации НАН РА.