«Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոն՝ նոր համագործակցություն
ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ) «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնը և ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը (Հայաստան)՝ ի դեմս տնօրեն և ամբիոնի վարիչ, ա.գ.թ Լիլիթ Սահակյանի և Պավիայի համալսարանը (Իտալիա)՝ ի դեմս ռեկտոր պրոֆ. Ֆրանչեսկո Սվելտոյի, կնքել են համագործակցության համաձայնագիր՝
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ
- միջազգային մակարդակում համագործակցության, կրթական, գիտական և տեխնիկական փոխանակումները խթանելու և խրախուսելու ինստիտուցիոնալ փոխադարձ հետաքրքրությունը.
- վերոհիշյալ հաստատությունները հետապնդում են նույն նպատակները հետազոտության, ուսուցման և մշակույթի տարածման ոլորտներում.
- վերոհիշյալ հաստատությունները երկկողմ հետաքրքրություն ունեն միջազգային համագործակցության համաձայնագրեր ստեղծելու և զարգացնելու հարցում
ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ ՈԼՈՐՏՆԵՐԸ
Պայմանավորվող կողմերը մտադիր են համագործակցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում՝ օգտագործելով առկա ռեսուրսները և ձեռք բերված փորձը.
ա) գիտական և հետազոտական աշխատակազմի փոխանակում՝ դասախոսություններին, սեմինարներին, դասերին, համագումարներին, համատեղ հետազոտական ծրագրերին, վերապատրաստման դասընթացներին, մագիստրոսական թեզերի և թեկնածուական ատենախոսությունների պաշտպանության հանձնաժողովներին մասնակցելու նպատակով,
բ) ասպիրանտների փոխանակում՝ խորացված դասընթացներին և սեմինարներին մասնակցելու, դիսերտացիաների պաշտպանության համար անհրաժեշտ հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով,
գ) ինտենսիվ կամ ինտեգրված ուսումնառությանը մասնակցող ուսանողների փոխանակում (օրինակ՝ կրկնակի դիպլոմ),
դ) հրատարակությունների, գիտական տեղեկատվության և նյութերի փոխանակում՝ կապված սույն պայմանագրում ընդգրկված հատուկ ոլորտների, ինչպես նաև փոխշահավետ համարվող ցանկացած այլ հարցի հետ:

Department for Environmental Protection and Nature Management: New Collaboration
The Department for Environmental Protection and Nature Management at International Sci­entific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Republic of Armenia (ISEC) and Center for Ecological-Noosphere Studies of the National Academy of Sci­ences of Armenia (Armenia), represented by Director and Head of Department Dr. Lilit Sahakyan and the University of Pavia (Italy), represented by the Rector Prof. Francesco Svelto signed an agreement of collaboration:
IN VIEW OF
-   the mutual institutional interest in facilitat­ing and encouraging co-operation and educa­tional, scientific and technical exchanges on an international level;
-   both Institutions pursue the same aims in the fields of research, training and the spreading of culture;
-   the above mentioned Institutions have a mutual interest in creating and developing in­ternational co-operation agreements;
FIELDS OF COOPERATION
The contracting parties intend to collaborate in all fields of mutual interest using the re­sources available and experience acquired, by means of:
a)   exchange of academic and research staff for lectures, seminars, lessons, congresses, joint research programmes, training courses, participation in degree and dissertation com­missions;
b)   exchange of postgraduate students for courses of advanced study, seminars, re­search required to complete dissertations and theses;
c)   exchange of students participating in inten­sive or integrated studies (e.g. Double De­gree);
d) exchange of publications, scientific infor­mation and materials relevant to the specific fields covered by this agreement and any other matter deemed to be of mutual benefit.