ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնն ընդլայնում է համագործակցությունը ԳԱԱ կազմակերպությունների հետ
Հունվարի 12, 2023
Ս/թ հունվարի 12-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և ՀՀ ԳԱԱ Ա. Լ. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի միջև կնքվեց համաձայնագիր մագիստրոսական կրթության, գիտահետազոտական գործունեության կազմակերպման, ինչպես նաև համատեղ միջազգային ծրագրերի իրականացման նպատակով:
Համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսվում է հիմնադրել ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Կենսաբազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումնասիրությունների» ամբիոն, որը կտեղեկայվի ՀՀ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտում՝ իրականացնելով «Կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն և պահպանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը նշեց, որ աշխարհի գրեթե բոլոր առաջատար երկրներում հետազոտական համալսարաններն իրենց տեսակով համարվում են լավագույն բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները, որտեղ ուսումնական գործընթացը կազմակերպվում է կրթական և գիտահետազոտական բաղադրիչների ինտեգրմամբ, իսկ ԳԿՄԿ-ն հետազոտական համալսարանի բացառիկ նախատիպ է ՀՀ-ում:
Տնօրեն Ա. Սարգսյանը ընդգծեց, որ Կենտրոնն ունի մասնագիտական ամբիոններ ՀՀ ԳԱԱ գիտական տարբեր ինստիտուտներում, ինչը հնարավորություն է տալիս մագիստրոսներին իրենց կրթությանը զուգահեռ նաև կատարել պրակտիկ հետազոտական աշխատանք գիտական լաբորատորիաներում, ուսումնառության ընթացքում համագործակցել անվանի գիտնականների հետ: «Այդ համատեքստում չափազանց կարևորում եմ այս համագործակցությունը և նոր մասնագիտական ամբիոնի ստեղծումը ՀՀ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտի հենքի վրա, որը կապահովի որակյալ և մրցունակ կրթություն՝ հետազոտական բաղադրիչի շեշտադրմամբ և կնպաստի սովորողի հետազոտական կարողությունների զարգացմանը», - իր խոսքը եզրափակեց Ա. Սարգսյանը:
ՀՀ ԳԱԱ Ա. Լ. Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Գասպարյանը նույնպես կարևորեց համագործակցության մեկնարկը, որը գիտական և մասնագիտական կառույցներին հնարավորինս սերտ համագործակցելու և արդյունավետ աշխատելու լայն հնարավորություն կտա: Ա.Գասպարյանը վստահեցրեց, որ ուսումնական ծրագրի ավարտին ուսանողը բավականին մրցունակ է լինելու աշխատաշուկայում:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ ՀՀ ԳԱԱ գիտական ինստիտուտներում գործող Կենտրոնի մասնագիտական ամբիոնների արդյունավետ գործունեության արդյունքում լավագույն ուսանողներն ընդունվում են աշխատանքի հենց ինստիտուտներում և հնարավորություն են ստանում շարունակելու իրենց գիտակրթական գործունեությունը:
Միջոցառումն ավարտվեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակության համար ՀՀ ԳԱԱ Բուսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Գասպարյանի կողմից կազմակերպված շրջայցով՝ ներկայացնելով ՀՀ ԳԱԱԲուսաբանության ինստիտուտի կազմում ընդգրկված Երևանի բուսաբանական այգու ենթակառուցվածքները, որը գիտական, էկոկրթական, ուսումնական և ռեկրեացիոն նշանակության ունեցող հաստատություն է։
Այն իր գործունեության ավելի քան յոթանասուն տարիների ընթացքում հետևողական աշխատանքի շնորհիվ դարձել է առաջատար և խոշոր գիտական հաստատություն, որտեղ իրականացվում են հիմնարար և կիրառական նշանակության արժեքավոր հետազոտություններ հանրապետության ֆլորայի ուղղությամբ : Վերջին տարիներին հարստացել են բուսաբանական այգու դենդրոհավաքածուները, արևադարձային ու մերձարևադարձային բուսական ֆոնդը, ստեղծվել է Էկոէպիկենտրոն, որտեղ ներկայացված են աշխարհի տարբեր բուսաաշխարհագրական տարածաշրջաններից հավաքված նմուշներ. ներկայացված են ինչպես լայն տարածում կամ բուսաբանական ու աշխարհագրական առումով հետաքրքրություն ներկայացնող տեսակներ, այնպես էլ հազվագյուտ կամ անհետացող և տնտեսապես արժեքավոր բուսատեսակներ:

Международный научно-образовательный центр НАН РА расширяет сотрудничество с научными институтами НАН РА
Январь 12, 2023
12 января с. г. между Международным научно-образовательном центром НАН РА и Институтом ботаники имени А. Л. Тахтаджяна НАН РА было подписано соглашение о совместной магистерской программе с целью организации магистерской образовательной программы и научно-исследовательской деятельности, а также реализации совместных международных проектов.
В рамках соглашения планируется создать кафедру "Изучение биоразнообразия и экосистем" Международного научно-образовательного центра НАН РА, которая будет находится в ведении Института ботаники НАН РА, осуществляя магистерскую образовательную программу "Изучение и сохранение биоразнообразия".
Директор Международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саргсян отметил, что исследовательские университеты почти во всех ведущих странах мира по своему типу считаются лучшими высшими учебными заведениями, где образовательный процесс выстраивается за счет интеграции образовательных и исследовательских компонентов, а МНОЦ является единственным в своем роде прототипом исследовательского университета в РА.
Директор А. Саргсян подчеркнул, что специализированные кафедры Центра расположены в различных научных институтах НАН РА, что дает возможность магистрантам параллельно с обучением проводить практическую исследовательскую работу в научных лабораториях и сотрудничать с выдающимися учеными во время учебы. "В этом контексте я придаю большое значение данному сотрудничеству и созданию новой специализированной кафедры на базе Института ботаники НАН РА, которая обеспечит качественное и конкурентоспособное образование с упором на исследовательскую составляющую и будет способствовать развитию исследовательских навыков учащегося", - завершил свое выступление А. Саргсян.
Директор Института ботаники имени А. Л. Тахтаджяна Арсен Гаспарян также подчеркнул важность данного сотрудничества, которое обеспечит широкую возможность научным и специализированным структурам для тесного сотрудничества и эффективной деятельности. А.Гаспарян заверил, что по окончании обучения студент будет вполне конкурентоспособен на рынке труда.
Руководитель отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян в своем выступлении отметила, что в результате эффективной деятельности специализированных кафедр Центра, действующих в научных институтах НАН РА, лучшие студенты принимаются на работу именно в институты и получают возможность продолжить научно-образовательную деятельность.
Мероприятие завершилось экскурсией, организованной директором Института ботаники НАН РА Арсеном Гаспаряном для делегации МНОЦ НАН РА с презентацией инфраструктуры Ереванского Ботанического сада, который является научным, эколого-образовательным и рекреационным учреждением, входящим в состав Института ботаники Национальной академии наук РА.
Благодаря последовательной работе за семьдесят лет своей деятельности он стал ведущим и крупным научным учреждением, где проводятся ценные исследования фундаментального и прикладного значения флоры республики. В последние годы обогатились древесные коллекции Ботанического сада, фонд тропических и субтропических растений, создан эко-эпицентр, где подобраны образцы, собранные из разных фитогеографических регионов мира: представлены виды, представляющие широко распространенный или ботанико-географический интерес, а также редкие или находящиеся под угрозой исчезновения ценные виды растений.