Գործատուների հետ հանդիպում AFISHE ծրագրի շրջանակներում
Ս/թ մարտի 16-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ գործատուների հետ հանդիպում ԳԿՄԿ-ում՝ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հրավերով, որի նպատակն էր միջազգային համեմատական ուսումնասիրությունից և վերլուծությունից հետո վերհանել տեղի գործատուների կարիքներն ու պահանջները և սահմանել, թե ձկնային տնտեսությունների ոլորտում ժամանակակից պահանջներին համապատասխան ինչպիսի գիտելիքներով, կարողություններով և հմտություններով օժտված մասնագետների կարիք կա:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ոլորտային գործատուների՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության, «Արփի լիճ», «Սևան» և «Դիլիջան» ազգային պարկերի, ձկնաբուծարանների և ձկնային տնտեսությունների ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի ներկայացուցիչներ, Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ողջունելով մասնակիցներին՝ ընդգծեց կրթական ծրագրի մշակման գործընթացում գործատուների ակտիվ ներգրավվածության և ուսումնական ծրագրում նրանց առաջարկների ներառման կարևորությունը:
Ծրագրի համակարգող Գարեգին Համբարձումյանը հակիրճ ներկայացրեց ծրագրի հիմնական նպատակները, իսկ ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի համակարգող Բարդուխ Գաբրիելյանը ծանոթացրեց գործընկեր հաստատությունների աշխատանքային թիմերի կողմից իրականացված միջազգային բենչմարքինգի արդյունքները, որտեղ դուրս են բերվել 30 մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ընդհանուր եզրահանգումներն ու միջազգային լավագույն պրակտիկան:
Քննարկման ընթացքում առաջ քաշվեցին կարևոր առաջարկություններ, որոնք, ըստ գործատուների, պետք է ներառվեն մագիստրոսական ծրագրում: Մասնավորապես, նշվեց, որ այսօր առավել պահանջված են իխտիոպատալոգներ, որոնք ունակ կլինեն ախտորոշել ձկների և այլ ջրային կենդանիների հիվանդությունները` նշանակելով ճիշտ և ժամանակին բուժում: Բացի այդ, կարիք կա մասնագետների, որոնք կարող են կազմակերպել ձկնաբուծարանների շահագործումը՝ սկսած նախագծային փուլից` համապատասխանացնելով այն միջազգային էկոլոգիական պահանջներին: Առաջարկվեց նաև մագիստրոսական կրթական ծրագրում ներառել դասընթացներ, որոնք կօգնեն պատրաստել հիդրոկենսաբաններ, ձկնաբույծներ, ձկնաբաններ, ինչպես նաև անդրադարձ կատարվեց մասնագետներին անհրաժեշտ մի շարք այլ նշանակալի կարողությունների զարգացմանը: Հանդիպման մասնակիցներից ոմանք առաջարկեցին նաև մշակել կարճաժամկետ վերապատրաստման դասընթացներ:
Գործատուների հետ հանդիպումը բավականին արդյունավետ էր՝ հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ առաջարկները հիմք կհանդիսանան բիզնեսի և ժամանակակից հասարակության կարիքներին համապատասխանող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի մշակման համար, ինչպես նաև հընթացս կընդլայնվեն բուհ-ձեռնարկություն-հետազոտություն հետագա համագործակցության հնարավորությունները:

Встреча с работодателями в рамках программы AFISHE
16 марта с. г. в рамках программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии", реализуемой совместно Международным научно-образовательным центром НАН РА, Национальным аграрным университетом Армения и Научным центром зоологии и гидроэкологии НАН РА, по приглашению Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА в МНОЦ состоялась встреча с работодателями, целью которой было выявить потребности работодателей после окончания международного сравнительного исследования и анализа и определить какие знания, умения и навыки специалистов необходимы в области рыболовства в соответствии с современными требованиями.
Во встрече приняли участие представители отраслевых работодателей из Министерства окружающей среды РА, национальных парков "Oзеро Арпи", "Севан" и "Дилижан", представители рыбных хозяйств, МНОЦ НАН РА, Национального аграрного университета Армении и Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА, координатор Национального офиса программы Эразмус+ в Армении Лана Карлова.
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян, приветствуя участников, подчеркнул важность активного вовлечения работодателей в процесс разработки образовательной программы и включения их предложений в учебную программу.
Координатор программы Гарегин Амбарцумян кратко представил основные цели программы, а координатор Научного центра зоологии и гидроэкологии НАН РА Бардух Габриелян ознакомил с результатами международного бенчмаркинга, проведенного рабочими группами учреждений-партнеров, где подведены общие итоги и лучшие мировые практики 30 магистерских образовательных программ.
В ходе обсуждения были выдвинуты важные рекомендации, которые, по мнению работодателей, должны быть включены в магистерскую программу. В частности, было отмечено, что сегодня наиболее востребованы ихтиопаталоги, способные диагностировать болезни рыб и других водных животных, назначив правильное и своевременное лечение. Кроме того, есть потребность в специалистах, которые могут организовать работу рыбных хозяйств, начав с этапа проектирования, с соблюдением международных экологических требований. Было также предложено включить в магистерскую образовательную программу курсы, которые помогут подготовить гидробиологов, рыбоводов, ихтиологов, а также были затронуты вопросы развития ряда других значимых способностей, необходимых специалистам. Некоторые из участников встречи предложили также разработать краткосрочные курсы обучения.
Встреча с работодателями прошла достаточно результативно, учитывая, что вышеуказанные предложения послужат основой для разработки магистерской образовательной программы «Аквакультура и рыбное хозяйство», отвечающей запросам бизнеса и современного общества, а также будут расширены возможности для дальнейшего сотрудничества между университетами, предприятиями и научными исследовательскими центрами.