ABioNet և MENVIPRO ծրագրերը շարունակում են համագործակցել
Շարունակվում է հաջողված համագործակցությունը MENVIPRO և ABioNet Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրերի միջև. ս.թ. մարտի 26-ից ապրիլի 5-ը ABioNet ծրագրի շրջանակում կազմակերպված «Անվտանգ սննդամթերքի ապահովումը սննդային շղթայում» խորագիրը կրող վերապատրաստում-սեմինարիների շարքին հրավիրված էր MENVIPRO ծրագրի սննդի անվտանգության ռիսկի գնահատում մոդուլի պատասխանատու, ԳԿՄԿ դասախոս ու Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը։
Հաշվի առնելով, որ Մենվիպրո ծրագրի շրջանակակում ներդրվում է նոր դասընթաց, որը ներառում է սննդամթերքի պաշտպանության ու ռիսկի գնահատման արդի մոտեցումները, բանախոսը դասընթացի մասնակիցներին ներկայացրեց քիմիական ռիսկի գնահատման կարևորությունը, ժամանակակից մեթոդները, միջազգային մոտեցումները, բացի այդ ներկայացրեց դեպքերի ուսումնասիրություններ, որոնք ուղղված են ազգաբնակչության ռիսկերի գնահատմանը։
«Հատկանշական է, որ վերապատրաստումը  նպաստում է կրթություն-արտադրություն կապի ամրապնդմանը՝ շահակիցներին հնարավորություն ընձեռելով ծանոթանալ աշխատաշուկայում առկա ոլորտային մարտահրավերներին և հանրային առողջությանը սպառնող ռիսկերին։ Դրանից զատ, հանդիպումը նաև ABioNet և MENVIPRO ծրագրերի համագործակցության հարթակ է», նշեց ՀԱԱՀ-ում AbioNet-ի համակարգող Գայանե Մարմարյանը։
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ ծրագրերի շրջանակներում արդեն իսկ կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որով կողմերը ստանձնել են համագործակցել գիտելիքի և փորձի փոխանակման միջոցով:

ABioNet and MENVIPRO Continue Collaborating
The successful collaboration between ABioNet and MENVIPRO Erasmus+ capacity buildings projects is ongoing: Davit Pipoyan, ISEC lecturer and Head of Informational – Analytical Center for Risk Assessment of Food Chain, CENS, was invited to deliver lectures in the series of training sessions-seminars entitled "Food Safety Challenges in Food Chain" from 26 March to April 5, 2021.
Considering that a new course is being introduced within the framework of MENVPRO project, which includes modern approaches to food defense and risk assessment, the speaker presented the participants the importance of chemical risk assessment, its modern methods and international approaches, as well as he introduced case studies aimed at population risk assessment.
"It is noteworthy that the training contributes to the strengthening the ties between education and production, giving the stakeholders an opportunity to get acquainted with the sectoral challenges in the labor market and the risks jeopardizing public health. In addition, the meeting is also a platform for collaboration between ABioNet and MENVIPRO projects," Gayane Marmaryan, AbioNet Coordinator at ANAU, outlined.
Reminder: within the frameworks of these projects a collaboration agreement has already been signed under which the parties have committed to collaborate through the exchange of knowledge and experience.