ABioNet և MENVIPRO ծրագրերը շարունակում են համագործակցել
Շարունակվում է հաջողված համագործակցությունը MENVIPRO և ABioNet Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրերի միջև. ս.թ. մարտի 26-ից ապրիլի 5-ը ABioNet ծրագրի շրջանակում կազմակերպված «Անվտանգ սննդամթերքի ապահովումը սննդային շղթայում» խորագիրը կրող վերապատրաստում-սեմինարիների շարքին հրավիրված էր MENVIPRO ծրագրի սննդի անվտանգության ռիսկի գնահատում մոդուլի պատասխանատու, ԳԿՄԿ դասախոս ու Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը։
Հաշվի առնելով, որ Մենվիպրո ծրագրի շրջանակակում ներդրվում է նոր դասընթաց, որը ներառում է սննդամթերքի պաշտպանության ու ռիսկի գնահատման արդի մոտեցումները, բանախոսը դասընթացի մասնակիցներին ներկայացրեց քիմիական ռիսկի գնահատման կարևորությունը, ժամանակակից մեթոդները, միջազգային մոտեցումները, բացի այդ ներկայացրեց դեպքերի ուսումնասիրություններ, որոնք ուղղված են ազգաբնակչության ռիսկերի գնահատմանը։
«Հատկանշական է, որ վերապատրաստումը  նպաստում է կրթություն-արտադրություն կապի ամրապնդմանը՝ շահակիցներին հնարավորություն ընձեռելով ծանոթանալ աշխատաշուկայում առկա ոլորտային մարտահրավերներին և հանրային առողջությանը սպառնող ռիսկերին։ Դրանից զատ, հանդիպումը նաև ABioNet և MENVIPRO ծրագրերի համագործակցության հարթակ է», նշեց ՀԱԱՀ-ում AbioNet-ի համակարգող Գայանե Մարմարյանը։
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ ծրագրերի շրջանակներում արդեն իսկ կնքվել է համագործակցության համաձայնագիր, որով կողմերը ստանձնել են համագործակցել գիտելիքի և փորձի փոխանակման միջոցով:

Продолжение сотрудничества программ ABioNet и MENVIPRO
Продолжается успешное сотрудничество между программами развития возможностей - MENVIPRO и ABioNet Erasmus +. С 26 марта по 5 апреля с.г. в рамках программы ABioNet был организован ряд тренингов-семинаров под названием "Обеспечение безопасности продуктов питания в пищевой цепи". На этом мероприятии принял участие ответственный за оценки рисков продуктов питания по программе MENVIPRO, преподаватель МНОЦ и руководитель центра оценки рисков безопасности продуктов питания Эко-центра Давид Пипоян.
Он в рамках программы Menvipro представил внедрение нового курса занятий, который включает современные подходы по оценке рисков и защите пищевых продуктов. Особое внимание было уделено оценке химического риска, современным методам исследования, международным подходам и тематическим исследованиям, направленным на оценку риска населения.
"Примечательно, что семинары способствуют укреплению связи образования и производства, предлагая заинтересованным сторонам возможность ознакомиться с отраслевыми проблемами на рынке труда и рисками для здоровья населения. Кроме того, встреча является платформой для сотрудничества между программами ABioNet и MENVIPRO", - сказала координатор программы AbioNet в Национальном аграрном университете Армении Гаяне Мармарян.
Напомним, что в рамках вышеуказанных программ уже подписано соглашение о сотрудничестве, согласно которому стороны обязались сотрудничать посредством обмена знаниями и опытом.