Ռուսաստանի մագիստրատուրայի ստեղծումը. համառուսաստանյան հետազոտությունների արդյունքները
- «Ռուսաստանի մագիստրատուրայի ստեղծումը» նախագիծ-ծրագրի ղեկավար, Ազգային հետազոտությունների համալսարանի (ԱՀՀ) «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի» համալսարանական համագործակցության կենտրոնի տնօրեն, քաղաքական գիտությունների թեկնածու
Օ
պֆեր Եվգենիա Անատոլևնա - ԱՀՀ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի» կրթության ինստիտուտի գիտաշխատող, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու
Շչեգլովա Դարյա Վլադիմիրովնա
- ԱՀՀ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի» կրթության ինստիտուտի գիտաշխատող, քաղաքական գիտությունների թեկնածու
«Ռուսաստանի մագիստրատուրայի ստեղծումը» նախագիծ-հետազոտությունը 2018-2020 թթ. իրականացրել է ԱՀՀ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի» կրթության ինստիտուտը Վլադիմիր Պոտանինի բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ: Հետազոտության նպատակը Ռուսաստանում մագիստրատուրայի կայացման և զարգացման արդյունքների վերլուծությունն է, բարձրագույն կրթության երկաստիճան համակարգի զարգացման քաղաքականության ձևավորման ոլորտում առաջարկությունների մշակումը: Հարցումն իրականացվել է Ռուսաստանի 19 բուհերի 1140 մագիստրանտների, 700 դասավանդողների և բակալավրիատում սովորող 3500 ուսանողի հետ:
Ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ ռուսական մագիստրոսական ծրագրերն առավելապես ուղղված են գիտական իրավասությունների ձևավորմանը, ընդ որում, մագիստրատուրայի ուսանողների միայն 14,9 %-ն է ծրագրում իր աշխատանքային գործունեությունը շարունակել ակադեմիական կամ գիտական ոլորտներում: Միևնույն ժամանակ ուսանողները չունեն թվային համընդհանուր իրավասություններ և ամենևին չեն ակնկալում, որ մագիստրատուրան կձևավորի դրանք: Մասամբ դա պայմանավորված է այն իրողությամբ, որ դասախոսները պատրաստ չեն աշխատելու թվային իրավասությունների տիրույթում:
Այսպիսով՝ համաճարակի նախօրեին մագիստրատուրայի դասախոսների կեսից ավելին մասնագիտական գործունեության ընթացքում չօգտագործեց ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, իսկ մեկ քառորդը պատրաստ չէր հեռավար աշխատանքին:
Բացի այդ, հակասություն գոյություն ունի մագիստրատուրայի ուսանողների և դասավանդողների նախընտրությունների մեջ՝ մագիստրատուրայում սովորելու և աշխատելու վերաբերյալ.
• մագիստրանտները նախընտրում են պրակտիկային ուղղորդված ծրագրեր՝ ցանկանալով ձեռք բերել համապատասխան պատշաճ թվային իրավասություններ, որոնց պահանջն ունեն գործատուները,
• դասախոսները նախընտրում են աշխատել մագիստրատուրայի ակադեմիական ձևաչափով և հաճախ պատրաստ չեն նոր ձևաչափերի:
Միևնույն ժամանակ կազմակերպիչները կենտրոնանում են դաշնային պետական կրթական չափորոշիչների և կատարողական ցուցանիշների ֆորմալ կողմի վրա, ինչը միշտ չէ, որ համապատասխանում է մագիստրանտների և աշխատաշուկայի արդիական պահանջներին:

Рождение российской магистратуры: результаты всероссийского исследования
Гармонова Анна Владимировна, руководитель проекта "Рождение российской магистратуры", директор центра университетского партнерства НИУ "Высшая школа экономики", к.полит.наук
Опфер Евгения Анатольевна, научный сотрудник Института образования НИУ "Высшая школа экономики", к.пед.наук
Щеглова Дарья Владимировна, научный сотрудник Института образования НИУ "Высшая школа экономики", к.полит.наук
Исследование "Рождение российской магистратуры", проводилось в 2018-2020 гг. Институтом образования НИУ ВШЭ при поддержке Благотворительного фонда Владимира Потанина. Цель - анализ эффектов становления и развития магистратуры в России, разработка предложений для формирования политики в сфере развития двухступенчатого высшего образования. Было опрошено 1140 магистрантов, 700 преподавателей и 3500 бакалавров из 19 российских вузов.
Исследование показало, что российские программы магистратуры в большей степени ориентированы на формирование академических компетенций, при том, что только 14,9% магистрантов планируют связать свою карьеру с академической или научной сферой. При этом студентам не хватает универсальных цифровых компетенций, и они не ожидают, что магистратура их сформирует. Отчасти это связано с неготовностью преподавателей к работе с цифровыми компетенциями. Так, накануне пандемии больше половины преподавателей магистратуры не использовали в профессиональной деятельности современные технологии, а четверть не была готова к удаленной работе.
Кроме того, выявлено противоречие в предпочтениях магистрантов и преподавателей относительно учебы и работы в магистратуре:
- магистранты предпочитают практикоориентированные программы и хотят получить актуальные цифровые компетенции, востребованные работодателями;
- преподаватели предпочитают работу в академической магистратуре и зачастую не готовы к новым форматам.
При этом администраторы ориентированы на выполнение формальных показателей - соответствие требованиям ФГОС и показателям эффективности, которые не всегда соответствуют актуальным требованиям как самих магистрантов, так и рынка труда.