«Արագածոտնի պատմամշակութային նկարագիրը» խորագրով հանրապետական գիտաժողովի հրավեր
ՀՀ Արագածոտնի մարզպետի աշխատակազմն ու Թալինի համայնքապետարանը համատեղ կազմակերպում են «Արագածոտնի պատմամշակութային նկարագիրը» խորագրով հանրապետական գիտաժողով, որը տեղի կունենա հունիսի 20-ին, Թալինում: Այն նվիրվում է թալինցի մերօրյա հերոս Միհրան Ասատրյանի հիշատակին:
Գիտաժողովին հրավիրվում են մասնակցելու մագիստրատուրայի ուսանողներ, ասպիրանտներ, հայցորդներ, գիտաշխատողներ, ովքեր պետք է հանդես գան զեկուցումներով:
Զեկուցման ներկայացվող թեմաները պետք է վերաբերեն Արագածոտնին և ներառեն հետևյալ ուղղություններից որևէ մեկը՝
- Հնագիտություն
- Պատմություն
- Նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանություն
- Ժողովրդագրություն
- Ազգագրություն
- Պատմական հիշողություն
- Բարբառագիտություն
- Ճարտարապետություն
- Աշխարհագրություն
- Հոգևոր և մշակութային կենտրոններ
- Տպագրության պատմություն
- Բնական գիտություններ
- Հայաստան
- Զբոսաշրջություն
- Քաղաքագիտություն
Գիտաժողովի կարևորությունը բխում է ներքոնշյալ նպատակներից և ակնկալվող արդյունքներից.
Նպատակներ՝
- Ընձեռել Արագածոտնի մարզին վերաբերող պատմական, աշխարհագրական, հնագիտական, ժողովրդագրական,պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և այլ արդի հիմնախնդիրները վեր հանող ուսումնասիրությունների ստեղծման հնարավորություն:
- Հնարավորինս ներկայացնել Արագածոտնի ունեցած դերը տարածաշրջանի պատմական գործընթացների ձևավորման և զարգացման համակարգում:
- Համախմբել գիտության և կրթության տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներին՝ հաղորդակից դարձնելով նրանց վերոնշյալ բնագավառներում կատարվող հետազոտություններին և աշխատաքներին:
- Ստեղծել արծարծվող թեմաների քննարկման արդյունավետ, գիտական միջավայր:
Ակնկալվող արդյունքներ՝
- Մերօրյա ընկալման և իմաստավորման համապատկերում Արագածոտնի մարզի պատմամշակութային նկարագրի ձևավորում:
- Նոր ուսմնասիրությունների հանրահռչակում և ամրապնդում:
- Համապատասխան ոլորտների վերաբերյալ տեղեկատվության համախմբում և մեկտեղում:
Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես գալու համար խնդրում ենք լրացնել հայտը հետևյալ հղումով՝ https://forms.gle/EBmoAsKCEeNzeVDAA
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է՝ ապրիլի 15-ը, հայտերի հաստատման վերջնաժամկետը` ապրիլի 30-ը: Գիտաժողովի օրակարգը կհրապարակվի մայիսի 5-ին: Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուն հայերենն է:
Նշված վերջնաժամկետից հետո ուղարկված և թեմայից դուրս հայտերը չեն ընդունվի: Գիտաժողովին ներկայացված զեկույցների ընտրանին կդիտարկվի տպագրման համար: Հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել հետևյալ հեոախոսահամարներով՝ (+374)94-25-45-07, (+374)77֊04-72-92, էլ. հասցե՝ gitajoghovaragtsotn@gmail.com
Ներկայիս Արագածոտնը պատմական Մեծ Հայքի Այրարատ աշխարհի կենտրոնական Արագածոտն գավառի մաս է կազմել: Կոչվել է նաև Արագածի ոտն, Արագածոտան, Կողմն Արագածա և այլն: Իր տեղադրությամբ հանդերձ դարեր շարունակ պատմական կարևորագույն իրադարձությունների մասնակից է եղել:
Ներկայումս ՀՀ մարզային կարգավիճակ ունեցող վարչատարածքային միավոր է՝ Աշտարակի, Ապարանի, Թալինի և Արագածի տարածաշրջաններով: Այն հարուստ է նաև պատմամշակութային, ճարտարապետական, հոգևոր կոթողներով: Եվ այսօր անհրաժեշտություն է կազմակերպվող հանրապետական գիտաժողովի միջոցով մշակութային, գիտակրթական և հոգևոր աշխարհի ուշադրությունը ուղղել դեպի Արագածոտն:

Invitation to the Republican Conference
The staff of the RA Aragatsotn Province Governor and the Talin Municipality are jointly organizing a republican conference on "The Historical and Cultural Profile of Aragatsotn," which will take place on June 20, in Talin. It is dedicated to the memory of the today’s hero of Talin, Mihran Asatryan.
Master's degree students, post-graduate students, applicants, researchers are invited to participate in the conference, who have to submit presentations.
The topics of the presentation should be addressed to Aragatsotn and include one of the following subjects:
- Archeology
- History
- Preservation of tangible and intangible cultural heritage
- Demograpics
- Ethnography
- Historical Memory
- Dialectology
- Architecture
- Geography
- Spiritual and Cultural Centers
- Printing History
- Natural Sciences
- Armenia
- Tourism
- Political Science
The significance of the conference rises from the following goals and expected results:
Goals
- To promote the research activity highlighting the preservance of historical, geographical, archeological, demographical, and historical-cultural heritage and other current issues related to the Aragatsotn region.
- To represent the role of Aragatsotn in the formation and development of historical processes in the region.
- To bring together the representatives of different fields of science and education to be engaged in the research activities carried out in the above fields.
- To create a productive academic environment for discussing the related topics.
Expected Results
- Formation of the historical and cultural profile of the Aragatsotn region in the context of current perception and understanding.
- Consolidation and enhancement of new research activities.
- Compilation of all pertinent domain information.
To submit presentations, please fill out the application form through the following link: https://forms.gle/EBmoAsKCEeNzeVDAA.
Please note that the deadline for the online applications is April 15, the confirmation deadline is April 30. The agenda will be available on May 5. The language of the conference is Armenian.
The applications submitted after the deadline will not be accepted. The reports submitted to the conference will be considered for publication. In case of any questions, you can call at (+374)94-25-45-07, (+374)77-04-72-92.
The current Aragatsotn was a part of Aragatsotn province, the central part of Ayrarat in the historical Greater Armenia. Once it was also known as "Aragatsi votn," "Aragatsotan," "Koghmn Aragatsa." It has been a spotlight in major historic events for centuries.
Currently, Aragatsotn is an administrative unit with the regional status including the territories of Ashtarak, Aparan, Tallinn, and Aragats. It is also rich in historical-cultural, architectural, and spiritual monuments. The purpose of the organized republican conference is to attract the attention of the cultural, scientific, educational and spiritual world to the rich historical and cultural region of Aragatsotn.