«Արագածոտնի պատմամշակութային նկարագիրը» խորագրով հանրապետական գիտաժողովի հրավեր
ՀՀ Արագածոտնի մարզպետի աշխատակազմն ու Թալինի համայնքապետարանը համատեղ կազմակերպում են «Արագածոտնի պատմամշակութային նկարագիրը» խորագրով հանրապետական գիտաժողով, որը տեղի կունենա հունիսի 20-ին, Թալինում: Այն նվիրվում է թալինցի մերօրյա հերոս Միհրան Ասատրյանի հիշատակին:
Գիտաժողովին հրավիրվում են մասնակցելու մագիստրատուրայի ուսանողներ, ասպիրանտներ, հայցորդներ, գիտաշխատողներ, ովքեր պետք է հանդես գան զեկուցումներով:
Զեկուցման ներկայացվող թեմաները պետք է վերաբերեն Արագածոտնին և ներառեն հետևյալ ուղղություններից որևէ մեկը՝
- Հնագիտություն
- Պատմություն
- Նյութական և ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանություն
- Ժողովրդագրություն
- Ազգագրություն
- Պատմական հիշողություն
- Բարբառագիտություն
- Ճարտարապետություն
- Աշխարհագրություն
- Հոգևոր և մշակութային կենտրոններ
- Տպագրության պատմություն
- Բնական գիտություններ
- Հայաստան
- Զբոսաշրջություն
- Քաղաքագիտություն
Գիտաժողովի կարևորությունը բխում է ներքոնշյալ նպատակներից և ակնկալվող արդյունքներից.
Նպատակներ՝
- Ընձեռել Արագածոտնի մարզին վերաբերող պատմական, աշխարհագրական, հնագիտական, ժողովրդագրական,պատմամշակութային ժառանգության պահպանման և այլ արդի հիմնախնդիրները վեր հանող ուսումնասիրությունների ստեղծման հնարավորություն:
- Հնարավորինս ներկայացնել Արագածոտնի ունեցած դերը տարածաշրջանի պատմական գործընթացների ձևավորման և զարգացման համակարգում:
- Համախմբել գիտության և կրթության տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներին՝ հաղորդակից դարձնելով նրանց վերոնշյալ բնագավառներում կատարվող հետազոտություններին և աշխատաքներին:
- Ստեղծել արծարծվող թեմաների քննարկման արդյունավետ, գիտական միջավայր:
Ակնկալվող արդյունքներ՝
- Մերօրյա ընկալման և իմաստավորման համապատկերում Արագածոտնի մարզի պատմամշակութային նկարագրի ձևավորում:
- Նոր ուսմնասիրությունների հանրահռչակում և ամրապնդում:
- Համապատասխան ոլորտների վերաբերյալ տեղեկատվության համախմբում և մեկտեղում:
Գիտաժողովին զեկուցումներով հանդես գալու համար խնդրում ենք լրացնել հայտը հետևյալ հղումով՝ https://forms.gle/EBmoAsKCEeNzeVDAA
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետն է՝ ապրիլի 15-ը, հայտերի հաստատման վերջնաժամկետը` ապրիլի 30-ը: Գիտաժողովի օրակարգը կհրապարակվի մայիսի 5-ին: Գիտաժողովի աշխատանքային լեզուն հայերենն է:
Նշված վերջնաժամկետից հետո ուղարկված և թեմայից դուրս հայտերը չեն ընդունվի: Գիտաժողովին ներկայացված զեկույցների ընտրանին կդիտարկվի տպագրման համար: Հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել հետևյալ հեոախոսահամարներով՝ (+374)94-25-45-07, (+374)77֊04-72-92, էլ. հասցե՝ gitajoghovaragtsotn@gmail.com
Ներկայիս Արագածոտնը պատմական Մեծ Հայքի Այրարատ աշխարհի կենտրոնական Արագածոտն գավառի մաս է կազմել: Կոչվել է նաև Արագածի ոտն, Արագածոտան, Կողմն Արագածա և այլն: Իր տեղադրությամբ հանդերձ դարեր շարունակ պատմական կարևորագույն իրադարձությունների մասնակից է եղել:
Ներկայումս ՀՀ մարզային կարգավիճակ ունեցող վարչատարածքային միավոր է՝ Աշտարակի, Ապարանի, Թալինի և Արագածի տարածաշրջաններով: Այն հարուստ է նաև պատմամշակութային, ճարտարապետական, հոգևոր կոթողներով: Եվ այսօր անհրաժեշտություն է կազմակերպվող հանրապետական գիտաժողովի միջոցով մշակութային, գիտակրթական և հոգևոր աշխարհի ուշադրությունը ուղղել դեպի Արագածոտն:

Приглашение на республиканскую научную конференцию "Историко-культурный облик Арагацотна"
Администрация губернатора Арагацотнской области РА и муниципалитет Талина совместно организуют республиканскую научную конференцию на тему "Историко-культурный облик Арагацотна", которая состоится 20 июня в Талине. Мероприятие посвящено памяти Миграна Асатряна - героя нашего времени из Талина.
К участию в конференции приглашаются магистранты, аспиранты, соискатели, научные сотрудники, которым предстоит выступить с докладами.
Темы доклада должны быть связаны с Арагацотном и включать любое из следующих направлений:
- Археология
- История
- Сохранение материального и нематериального культурного наследия
- Демография
- Этнография
- Историческая память
- Диалектология
- Архитектура
- География
- Духовные и культурные центры
- История печати
- Естественные науки
- Армения
- Туризм
- Политология
Актуальность конференции заключается в следующем:
Цели конференции:
- Предоставить возможность для проведения исследований, освещающих историческое, географическое, археологическое, демографическое, историко-культурное наследие, а также другие актуальные вопросы, связанные с Арагацотнской областью.
- Максимально представить роль Арагацотна в формировании и развитии исторических процессов в регионе.
- Объединить представителей различных областей науки и образования, ознакомив их с исследованиями и работами в вышеуказанных областях.
- Создать эффективную научную среду для обсуждения затрагиваемых тем.
Ожидаемые результаты:
- Формирование историко-культурного профиля Арагацотнской области в контексте современного восприятия и осмысления.
- Популяризация и укрепление новых исследований.
- Консолидация и объединение информации по соответствующим направлениям.
Для выступления на конференции необходимо заполнить заявку по ссылке: https://forms.gle/EBmoAsKCEeNzeVDAA
Крайний срок приема заявок -15 апреля, крайний срок утверждения заявок - 30 апреля. Повестка конференции будет опубликована 5 мая. Рабочий язык конференции-армянский.
Заявки, отправленные по истечении указанного срока и не относящиеся к теме, не будут рассмотрены. Подборка докладов, представленных на конференцию, будет рассмотрена для публикации. В случае возникновения вопросов, вы можете позвонить по следующим телефонам: (+374)94-25-45-07, (+374)77-04-72-92, эл. почта gitajoghovaragtsotn@gmail.com
Нынешний Арагацотн был частью Арагацотнской провинции, центральной части Айраратского мира исторической Великой Армении. Его еще называли подножием Арагаца, Арагацотан, Кохмн Арагаца и т. д. Исходя из своего географического расположения Арагацотн на протяжении веков был свидетелем участником важнейших исторических событий.
В настоящее время это административно-территориальная единица с региональным статусом РА, включающая Аштаракский, Апаранский, Талинский и Арагацкий районы. Регион также богат историко-культурными, архитектурными и духовными памятниками. Цель организуемой республиканской конференции привлечь внимание культурного, научно-образовательного и духовного мира на богатый историко-культурный регион Арагацотна.