Հարգելի ուսանողներ, ասպիրանտներ և դասախոսներ,
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի տնտեսագիտության ամբիոնը և ազգային հետազոտական և կրթական ցանցը ASNET-AM-ը  գիտական և կրթական համայնքի համար ս.թ. մայիսի 1-ից  կազմակերպում են 10 շաբաթ տևողությամբ  «Տվյալագիտության դասընթացներ» շարքից «Տվյալների վերլուծություն R  միաջավայրում սկսնակների համար» դասընթացը:
Տվյալների մեծամասշտաբ հավաքագրումը, գրագետ ներկայացումն ու վերլուծությունը  խիստ արդիական են և վերլուծության արդյունքում տվյալներից թաքնված օրիչափությունները գտնելու, անհրաժեշտ ինֆորմացիան կորզելու հմտությունները լայն պահանջարկ ունեն մասնագիտական բազմաթիվ ոլորտներում:  Տվյալագիտությունը լայն բնագավառ է, որի մի մասն է կազմում վիճակագրությունը:, տվյալների վիճակագրական վերլուծությունը:
Վերլուծություն իրականացնելու գործիք է R ծրագրավորման լեզուն, որն ի սկզբանե ստեղծվել է վիճակագրական վերլուծություններ իրականացնելու համար և վերլուծաբանների շրջանում ամենատարածված ծրագրավորման լեզուներից մեկն է:  R-ում իրականացված են գործնական բոլոր վիճակագրական մեթոդները՝ ինչպես դասական, այնպես էլ գերժամանակակից: Շատ և շատ ընկերություններ, օրինակ, GOOGLE, UBER, FACEBOOK, TWITTER, IBM, MICROSOFT, ներկայումս օգտագործում են այս լեզուն:
Դասընթացի ավարտին.
1) կունենաք վիճակագրության և տվյալների վերլուծության ընդհանուր գիտելիքներ
2) կկարողանաք օգտագործել R ծրագրավորման լեզուն տվյալների վերլուծության համար , ինչպես նաև այլ հաշվարկներ կատարելու համար
3) կտիրապետեք տվյալների  նախապատրաստման, խմբագրման, մաքրման, տվյալներից ընդհանուր տեղեկություն ստանալու և վիզուալիզացման հմտություններին

Апрель 16, 2021Дорогие студенты, аспиранты и преподаватели,
Кафедра экономики МНОЦ НАН РА и Национальная исследовательская образовательная сеть ASNET-AM организуют для научно-образовательного сообщества с 1 мая с.г. курс занятий длительностью 10 недель - "Наука о данных" из серии лекций "Анализ данных в среде R для начинающих". Масштабный сбор данных, грамотное изложение и анализ данных пользуются большим спросом во многих профессиональных сферах и очень актуальны в контексте поиска скрытых закономерностей данных в результате анализа, приобретения навыков извлечения необходимой информации. Наука о данных - обширная область, частью которой является статистика, статистический анализ данных. Аналитика, как инструмент и язык программирования R, изначально был разработан для статистического анализа, являясь одним из самых популярных языков программирования среди аналитиков. R использует все практические статистические методы - как классические, так и современные. Многие компании, к примеру, GOOGLE, UBER, FACEBOOK, TWITTER, IBM, MICROSOFT, в настоящее время используют этот язык.
По окончании занятий:
1) приобретёте общие знания в области статистики и анализа данных;
2) сможете использовать язык программирования R для анализа данных и других вычислений;
3) овладеете навыками подготовки, редактирования, очистки и получения из данных общей информации и визуализации;