Կրթության նորարարության 9-րդ մրցույթի հայտերի ընդունումը մեկնարկել է սեպտեմբերի 9-ին, ժամը 9:00-ին
Մրցույթի գլխավոր կազմակերպիչն է ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանը: Ինչպես և անցյալ տարի, կրթության նորարարության մրցույթը (ԿՆՄ) կազմակերպվում է միջազգային մակարդակով: Բացի ՌԴ անվանակարգից, տեղի կունենա «ԿՆՄ-Ղազախստան», ինչպես նաև առաջին անգամ նախաձեռնած «ԿՆՄ-Հայաստան» և «ԿՆՄ-Վրաստան» անվանակարգերի ներքո։
Բացարձակ հաղթողը կստանա կրթական դրամաշնորհ, իսկ անվանակարգերում հաղթողները ՝ մրցանակներ գործընկերներից։
ԿՆՄ-ի գաղափարը ներդրվել է 2014թ.-ին ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի կողմից և այսօր անցկացվում է համալսարանի «Կրթության նորարարությունների միջազգային մրցույթի իրականացման միջոցով կրթական նորարարությունների տարածումը 2022-2024 թվականներում» ռազմավարական նախագծի շրջանակներում: Անհատական նորարարական նախագծերը (grassroots innovation), որոնք բացահայտվում են մրցույթի ընթացքում, նախագծի ճանապարհային քարտեզում դիտարկվում են որպես լրացուցիչ ներուժ կրթության արդիականացման և փոխակերպման համար:
Մրցույթի հիմնական խնդիրն է գտնել հեռանկարային նախագծեր, որոնք մշակվել են անհատապես կամ մինչև 6 հոգուց բաղկացած թիմերի կողմից, բացահայտել լավագույնները և դրանք կյանքի կոչել:
Նախագծերը կարող են ուղղված լինել կրթության տարբեր մակարդակներին և գտնվել տարբեր փուլերում ՝ գաղափարից մինչև աշխատող բիզնես։
Մասնակիցներն են՝ բուհերի ուսուցիչներ և դասախոսներ, վարչական աշխատողներ, ուսանողներ և դպրոցականներ, նրանց ծնողներ, բիզնեսի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ գործարարներ և այլք:
2014-2021 թվականներին կրթության նորարարության մրցույթին ներկայացվել է 4682 հայտ 21 երկրից և 157 քաղաքներից։
Մասնավորապես, անցյալ տարի ստացվել է 518 հայտ, այդ թվում ՝ 27-ը Ղազախստանից, հաղթող են ճանաչվել երկու նախագիծ՝ WM Product-ը Մոսկվայից՝ որպես կույր և թույլ տեսողություն ունեցողների համար կրթական կայքերի և հավելվածների ադապտացման ծառայություն և QPSy-ը Ղազախստանից՝ որպես դպրոցականների համար անանուն և անվճար հոգեբանական խորհրդատվական հարթակ։
Այս տարի մրցույթին ներկայացվել է 11 անվանակարգ, որոնց ցանկը որոշվել է՝ հաշվի առնելով համաշխարհային միտումները նախորդ տարիների ԿՆՄ մասնակիցների հետ խորհրդակցությունների ընթացքում: Հայտ ներկայացնելիս նախագծի հեղինակները կարող են ընտրել դրանցից մեկը կամ երկուսը:
Կրթության նորարարությունների մրցույթի անվանակարգեր – 2022
1. «Նոր մեթոդներ» նախագծեր, որոնք առաջարկում են նոր մեթոդներ, կրթական մոտեցումներ և ձևաչափեր:
2. «Նոր հմտություններ, կոմպետենցիաներ և զարգացվածություն» նախագծեր, որոնք ուղղված են նոր կոմպետենցիաների զարգացմանը (փափուկ հմտություններ, ֆինանսական, թվային գրագիտություն և այլն):
3. «ՄԱՆԿԱՎԱՐԺական» նախագծեր՝ ուղղված ուսուցչի և մենթորի աջակցությանն ու զարգացմանը, մանկավարժի շուրջ և նրա համար էկոհամակարգերի ստեղծմանը, մանկավարժի կյանքի որակի բարելավմանը և այլն:
4. «Թվային տրանսֆորմացիա» նախագծեր՝ ուղղված նոր թվային լուծումների (գործիքներ, թվային հարթակներ և այլն) ստեղծմանը:
5. «Համաճարակի դասեր» նախագծեր՝ ուղղված դպրոցի զարգացման դրական միտումների ուժեղացմանն ու փոխակերպմանը, ինչպես նաև բացասական հետևանքների կոմպենսացմանը:
6. «Բարեկեցիկ (Well-being)» նախագծեր՝ ուղղված կրթական գործընթացի բոլոր մասնակիցների առողջությանն ու հոգեբանական բարեկեցության աջակցությանն ու պահպանմանը:
7. «Կրթության ընտանեկան լաբորատորիա» նախագծեր՝ ուղղված կրթության մեջ ընտանիքի նոր դերի աջակցմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև տարբեր սերունդների փոխգործակցությանը:
8. «Կրթություն յուրաքանչյուրի համար» նախագծեր՝ ուղղված կրթության մատչելիության բարձրացմանը hատուկ կարիք ունեցող շահառուների համար (այդ թվում ՝ միջին տարիքի ներկայացուցիչների), ուսուցման գործընթացի անհատականացմանը:
9. «Համայնքի ուժը» նախագծեր՝ ուղղված տեղական համայնքների համար կրթական նախաձեռնությունների զարգացմանը և կրթության զարգացման համար համայնքների ներգրավմանը, ինչպես նաև P2P-ին և մենթորությանը:
10. «Հանրահռչակումը կրթական գործընթացում» նախագծեր՝ ուղղված կրթական մշակութային նախաձեռնությունների, կրթական մեդիա նախագծերի և գաղափարների առաջխաղցմանը:
11. «Նորարարությունների միջավայր» նախաձեռնություններ՝ ուղղված նորարարության խթանմանն ու կառավարմանը (այդ թվում՝ կազմակերպություններում), կրթության ոլորտի նոր հետազոտություններ և մոտեցումներ:
Մրցույթին ներկայացված բոլոր հայտերը կանցնեն անկախ կրկնակի փորձաքննություն, դրանք կուսումնասիրվեն կրթության և բիզնեսի ավելի քան 100 փորձագետների կողմից՝ ապահովելով թիմերի հետ հետադարձ կապը: Փորձաքննության արդյունքում կորոշվեն կիսաեզրափակիչ փուլի մասնակիցները, որոնք աշնանը կհրավիրվեն Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց, որտեղ միաժամանակ կմասնակցեն ուսումնական դասընթացին և աջակցություն կստանան անհատական նախաձեռնություններին, մի քանի օրվա ընթացքում իրենց նախագծերը կներկայացնեն մրցույթի գործընկերներին, կրթության և բիզնես փորձագետներին: Սովորաբար, կիսաեզրափակիչ դուրս են գալիս հաշված մասնակիցներ։ Մնացած թիմերից եզրափակիչ արդյունքներով նոյեմբերին կընտրվի վերջնական հաղթողը:
ԿՆՄ-ի գործընկերներն են «Просвещение» հրատարակչությունը, Կրթության Նորարարության Խթանման Կենտրոնը (СОЛЬ), Սբերբանկի «Ներդրում Ապագայի Համար» բարեգործական հիմնադրամը, «Рыбаков» հիմնադրամը և այլն:
Ղազախստանի գործընկերն է Աբայի անվան Ղազախստանի ազգային մանկավարժական համալսարանը, Հայաստանում՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը:
Ասել Ակաևա, Ղազախստանի Աբայի անվան ազգային մանկավարժական համալսարանի դոցենտ
- Մեր համալսարանը ԿՆՄ-ի գործընկեր է դարձել անցյալ տարի, մրցույթի հայտ էին ներկայացրել ոչ միայն մանկավարժներ, այլև ծնողներ, աշակերտներ, ուսանողներ, կրթության ոլորտի գործարարներ, ՏՏ մասնագետներ: Նրանց կողմից ներկայացված նորարարությունները վերաբերում էին տարբեր ոլորտների խնդիրներին, այդ թվում՝ թվայնացմանը, դիդակտիկային, ներառական կրթությանը, հոգևոր-բարոյական դաստիարակությանը: Չնայած նրան, որ մշակված հայտերը արտահայտում էին տարբեր մակարդակներ, այնուամենայնիվ, մրցույթն օգնեց բացահայտել կրթության մեջ առավել խնդրահարույց մասերը, որոնք տեսանելի չեն պետական կառույցների համար։ Այս տարի մրցույթի մասնակիցներից ակնկալում ենք նոր, թարմ գաղափարներ։
Արմեն Սարգսյան, Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն
- Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի կրթության նորարարության մրցույթը (ԿՆՄ) դուրս է գալիս ՌԴ սահմաններից և, իսկապես, միջազգային է: «ԿՆՄ Հայաստան»-ի անցկացումը ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի համար ևս մեկ հնարավորություն է միջազգային հանրությանը ներկայացնել հանրապետության կրթական նորարարությունները, ինչպես նաև տեսնել այն նախագծերի զարգացման միտումներն ու օրինակները, որոնք կարող են իրականացվել մեր երկրում: ԿՆՄ-ի էկոհամակարգը ավելին է, քան պարզապես մրցութային փուլերը. այն նորարարների, փորձագետների և հանձնաժողովի անդամների շարժունակ համայնք է: Այս առումով կարևոր հնարավորություններ են բացվում միջտարածաշրջանային փոխգործակցության համար, ինչպիսիք են հետազոտությունների, համատեղ միջոցառումներ, փոխանակման ծրագրերի իրականացումը։
ԿՆՄ-ի դերը իր նախագծերի զարգացման գործում մրցույթի տարբեր տարիների ֆինալիստները սովորաբար գնահատում են որպես հետագա զարգացման շարժիչ ուժ և խթան, ինչպես նաև փորձագետների լայն շրջանակի հետ շփվելու հնարավորություն, ինչպես մեծ փորձ ունեցող մենթորների, այնպես էլ սկսնակների համար, որոնց հետաքրքիր է տեղեկացված լինել նմանատիպ փորձառության մասին: Այս տարի կիսաեզրափակչի մասնակիցները մանրամասն տեղեկություններ կստանան այն նախագծերի մասին, որոնք լավագույնն են ճանաչվել մրցույթի մեկնարկից սկսած բոլոր տարիների ընթացքում, կիմանան նրանց հաջողության գաղտնիքների և դրանց կայացման ու զարգացման գործում ԿՆՄ-ի դերի մասին:
Դիանա Կորոլեվա, ԿՆՄ տնօրեն
Կրթության ոլորտի նորարարությունների նկատմամբ հետաքրքրությունն այսօր գնալով ավելանում է արագընթաց փոփոխությունների պայմաններում, երբ կրթական համակարգը մշտապես պետք է համապատասխանեցվի նոր հանգամանքների հետ, հենց նորարարություններն են հաճախ դառնում նոր ու արագ լուծումների հիմք։ Կրթության նորարարության մրցույթը ոչ միայն նախագծային թիմերի մրցույթ է, այլև այն ներառում է ուսուցում, հետազոտություն, մասնագիտական համայնքի զարգացում: Այս տարի մրցույթի էկոհամակարգն ընդլայնվել է. Ղազախստանի գործընկերներից բացի միացել են նաև Հայաստանի և Վրաստանի ներկայացուցիչները: Վստահ եմ, որ ԿՆՄ-ի շնորհիվ մենք հերթական անգամ նոր, օրիգինալ, վառ ու շրջադարջային նախագծերի ականատեսը կլինենք, որոնք կարևոր դերակատարում կունենան մեր երկրներում կրթության որակի և մատչելիության բարձրացման գործում:

Прием заявок на 9-й Конкурс инноваций в образовании стартовал 9 сентября в 9:00
Его основным организатором является Институт образования НИУ ВШЭ. Как и в прошлом году, Конкурс инноваций в образовании (КИвО) имеет международный статус. Помимо российского трека, состоится "КИвО-Казахстан", а также впервые – "КИвО-Армения" и "КИвО-Грузия". Заявки принимаются онлайн в течение полутора месяцев. Абсолютный победитель получит образовательный грант, победители в номинациях – призы от партнеров.
КИвО был придуман в Высшей школе экономики в 2014 году и сегодня проводится в рамках стратегического проекта университета "Распространение образовательных инноваций через реализацию международного конкурса инноваций в образовании на 2022 - 2024 годы". Индивидуальные инновационные проекты (низовые образовательные инновации - grassroots innovation), которые выявляются в ходе конкурса, в дорожной карте проекта рассматриваются как дополнительный потенциал модернизации и трансформации образования.
Основная задача конкурса — найти перспективные проекты, придуманные индивидуальными разработчиками или командами до 6 человек, выявить лучшие и дать им путевку в жизнь. Проекты могут быть посвящены разным уровням образования и находиться на разных стадиях – от идеи до работающего бизнеса. Участники - учителя и преподаватели вузов, администраторы образования, студенты и школьники, их родители, представители бизнеса, в том числе предприниматели, и т.д.
С 2014 по 2021 год на Конкурс инноваций в образовании было подано 4682 заявки из 21 страны и 157 городов. В частности, в прошлом году поступило 518 заявок, в том числе 27 из Казахстана, победителями были признаны два проекта: WM Product из Москвы - сервис по адаптации образовательных сайтов и приложений для незрячих и слабовидящих людей, QPSy из Казахстана - платформа анонимных и бесплатных психологических консультаций для школьников.
В этом году на конкурсе представлено 11 номинаций, их перечень определялся с учетом мировых трендов в ходе консультаций с участниками КИвО прошлых лет. При подаче заявки авторы проекта могут выбрать одну или две из них.
Номинации Конкурс инноваций в образовании - 2022
1. "Новые методики" – проекты, которые предлагают новые методики, образовательные подходы и форматы.
2. "Новые навыки, компетенции и грамотности" – проекты, направленных на развитие новых компетенций (мягкие навыки, финансовая, цифровая грамотность и т.д.)
3. "ПРЕПОДАВАТЕЛЬская" - проекты, направленные на поддержку и развитие педагога, ментора, создание экосистем вокруг и для педагога, упрощение жизни педагога и т. д.
4. "Цифровая трансформация" - проекты, направленные на создание новых цифровых решений (инструментов, платформ-агрегаторов и т. д.)
5. "Уроки пандемии" - проекты по усилению и конвертации позитивных эффектов развития школы, а также для компенсации негативных последствий.
6. Well-being – проекты, направленные на поддержку здоровья и психологического благополучия всех участников образовательного процесса.
7. "Семейная лаборатория образования" - проекты, сфокусированные на поддержке и развитии новой роли семьи в образовании, а также взаимодействия разных поколений.
8. "Образование для каждого" - проекты, направленные на повышение доступности качества образования для групп со специальными запросами (в т.ч. представителей серебряного возраста), персонализацию процесса обучения.
9. "Сила сообщества" - проекты, направленные на развитие образовательных инициатив для местных сообществ и привлечения сообществ для развития образования, а также P2P и наставничества.
10. "Популяризация в образовании" - просветительские культурные инициативы, продвижение и позиционирование проектов и идей в образовательной среде, медиа в образовании.
11. "Среда для инноваций" - инициативы, направленные на стимулирование и управление инновациями (в т.ч. в организациях), новые исследования в образовании, новые подходы по масштабированию инноваций.
Все заявки, поданные на конкурс в 2022 году, пройдут независимую двойную экспертизу: их рассмотрят более 100 экспертов из образования и бизнеса, предоставив обратную связь командам. По итогам экспертизы будут определены полуфиналисты, которых пригласят в Вышку на осеннюю школу – образовательный интенсив и одновременно акселератор, где они в течение нескольких дней представят свои проекты партнерам конкурса, экспертам от образования и бизнеса. Обычно в полуфинале отсеиваются лишь несколько участников. Из оставшихся команд выберут абсолютного победителя по итогам финала, который состоится в ноябре.
Партнерами КИвО традиционно являются издательство Просвещение, Центра Содействия Инновациям в образовании (СОЛЬ), благотворительный фонд Сбербанка "Вклад в будущее", Рыбаков Фонд и др.
Партнер в Казахстане – Казахский национальный педагогический университет имени Абая, в Армении - Международный научно-образовательный центр Национальной академии наук.
Асель Акпаева, доцент Казахского национального педагогического университета имени Абая
- Наш университет стал партнером КИвО в прошлом году – заявки на конкурс подавали не только казахские педагоги, но и родители, ученики, студенты, предприниматели в области образования, IT-специалисты. Низовые инновации, которые они предлагали, затрагивали самые разные проблемы, в том числе цифровизацию, дидактику образования, инклюзивное образование, духовно-нравственное воспитание. Несмотря на то, что степень проработанности заявок была очень разной, конкурс помог выявить наиболее проблемные зоны в образовании, до которых, как говорится, не доходят руки у официальных структур. В этом году мы ждем от участников конкурса новых свежих идей.
Армен Саргсян, директор Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения
- Инновация Вышки - КИвО, конкурс, который хорошо известен за пределами России и действительно является международным. Проведение "КИвО Армения" для Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук-это возможность предложить международному сообществу образовательные инновации республики, а также увидеть тренды и примеры проектов, которые могут быть реализованы в нашей стране. Экосистема КИвО - это нечто большее, чем просто конкурсные этапы; это живое сообщество инноваторов, экспертов и жюри. В этом плане открываются важные возможности для межстранового взаимодействия: проведения исследований, совместных мероприятий, обменов.
Роль КИвО в развитии своих проектов финалисты конкурса разных лет обычно оценивают как ускоритель — стимул к дальнейшему развитию, а также как возможность общения с широким кругом экспертов — как менторов с большим опытом, так и стартаперов, которым интересно узнать об опыте себе подобных. В этом году участники полуфинала получат подробную информацию о проектах, которые были признаны лучшими за все годы существования конкурса, - узнают о секретах их успеха и роли КИвО в их становлении и развитии.
Диана Королева, директор КИвО:
Интерес к инновациям в образовании сегодня очень высок – в условиях турбулентности, когда система образования вынуждена постоянно приспосабливаться к новым обстоятельствам, именно низовые инновации зачастую становятся источником новых и быстрых решений. Конкурс инноваций в образовании – это не просто состязание проектных команд, но и обучение, исследования, развитие профессионального сообщества. В этом году экосистема конкурса расширилась – помимо коллег из Казахстана, к ней также присоединились представители Армении и Грузии. Уверена, благодаря КИвО мы в очередной раз узнаем о новых оригинальных, ярких, прорывных проектах, которые сыграют важную роль в повышении качества и доступности образования в наших странах.