Կրթության նորարարության 9-րդ մրցույթի հայտերի ընդունումը մեկնարկել է սեպտեմբերի 9-ին, ժամը 9:00-ին
Մրցույթի գլխավոր կազմակերպիչն է ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանը: Ինչպես և անցյալ տարի, կրթության նորարարության մրցույթը (ԿՆՄ) կազմակերպվում է միջազգային մակարդակով: Բացի ՌԴ անվանակարգից, տեղի կունենա «ԿՆՄ-Ղազախստան», ինչպես նաև առաջին անգամ նախաձեռնած «ԿՆՄ-Հայաստան» և «ԿՆՄ-Վրաստան» անվանակարգերի ներքո։
Բացարձակ հաղթողը կստանա կրթական դրամաշնորհ, իսկ անվանակարգերում հաղթողները ՝ մրցանակներ գործընկերներից։
ԿՆՄ-ի գաղափարը ներդրվել է 2014թ.-ին ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի կողմից և այսօր անցկացվում է համալսարանի «Կրթության նորարարությունների միջազգային մրցույթի իրականացման միջոցով կրթական նորարարությունների տարածումը 2022-2024 թվականներում» ռազմավարական նախագծի շրջանակներում: Անհատական նորարարական նախագծերը (grassroots innovation), որոնք բացահայտվում են մրցույթի ընթացքում, նախագծի ճանապարհային քարտեզում դիտարկվում են որպես լրացուցիչ ներուժ կրթության արդիականացման և փոխակերպման համար:
Մրցույթի հիմնական խնդիրն է գտնել հեռանկարային նախագծեր, որոնք մշակվել են անհատապես կամ մինչև 6 հոգուց բաղկացած թիմերի կողմից, բացահայտել լավագույնները և դրանք կյանքի կոչել:
Նախագծերը կարող են ուղղված լինել կրթության տարբեր մակարդակներին և գտնվել տարբեր փուլերում ՝ գաղափարից մինչև աշխատող բիզնես։
Մասնակիցներն են՝ բուհերի ուսուցիչներ և դասախոսներ, վարչական աշխատողներ, ուսանողներ և դպրոցականներ, նրանց ծնողներ, բիզնեսի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ գործարարներ և այլք:
2014-2021 թվականներին կրթության նորարարության մրցույթին ներկայացվել է 4682 հայտ 21 երկրից և 157 քաղաքներից։
Մասնավորապես, անցյալ տարի ստացվել է 518 հայտ, այդ թվում ՝ 27-ը Ղազախստանից, հաղթող են ճանաչվել երկու նախագիծ՝ WM Product-ը Մոսկվայից՝ որպես կույր և թույլ տեսողություն ունեցողների համար կրթական կայքերի և հավելվածների ադապտացման ծառայություն և QPSy-ը Ղազախստանից՝ որպես դպրոցականների համար անանուն և անվճար հոգեբանական խորհրդատվական հարթակ։
Այս տարի մրցույթին ներկայացվել է 11 անվանակարգ, որոնց ցանկը որոշվել է՝ հաշվի առնելով համաշխարհային միտումները նախորդ տարիների ԿՆՄ մասնակիցների հետ խորհրդակցությունների ընթացքում: Հայտ ներկայացնելիս նախագծի հեղինակները կարող են ընտրել դրանցից մեկը կամ երկուսը:
Կրթության նորարարությունների մրցույթի անվանակարգեր – 2022
1. «Նոր մեթոդներ» նախագծեր, որոնք առաջարկում են նոր մեթոդներ, կրթական մոտեցումներ և ձևաչափեր:
2. «Նոր հմտություններ, կոմպետենցիաներ և զարգացվածություն» նախագծեր, որոնք ուղղված են նոր կոմպետենցիաների զարգացմանը (փափուկ հմտություններ, ֆինանսական, թվային գրագիտություն և այլն):
3. «ՄԱՆԿԱՎԱՐԺական» նախագծեր՝ ուղղված ուսուցչի և մենթորի աջակցությանն ու զարգացմանը, մանկավարժի շուրջ և նրա համար էկոհամակարգերի ստեղծմանը, մանկավարժի կյանքի որակի բարելավմանը և այլն:
4. «Թվային տրանսֆորմացիա» նախագծեր՝ ուղղված նոր թվային լուծումների (գործիքներ, թվային հարթակներ և այլն) ստեղծմանը:
5. «Համաճարակի դասեր» նախագծեր՝ ուղղված դպրոցի զարգացման դրական միտումների ուժեղացմանն ու փոխակերպմանը, ինչպես նաև բացասական հետևանքների կոմպենսացմանը:
6. «Բարեկեցիկ (Well-being)» նախագծեր՝ ուղղված կրթական գործընթացի բոլոր մասնակիցների առողջությանն ու հոգեբանական բարեկեցության աջակցությանն ու պահպանմանը:
7. «Կրթության ընտանեկան լաբորատորիա» նախագծեր՝ ուղղված կրթության մեջ ընտանիքի նոր դերի աջակցմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև տարբեր սերունդների փոխգործակցությանը:
8. «Կրթություն յուրաքանչյուրի համար» նախագծեր՝ ուղղված կրթության մատչելիության բարձրացմանը hատուկ կարիք ունեցող շահառուների համար (այդ թվում ՝ միջին տարիքի ներկայացուցիչների), ուսուցման գործընթացի անհատականացմանը:
9. «Համայնքի ուժը» նախագծեր՝ ուղղված տեղական համայնքների համար կրթական նախաձեռնությունների զարգացմանը և կրթության զարգացման համար համայնքների ներգրավմանը, ինչպես նաև P2P-ին և մենթորությանը:
10. «Հանրահռչակումը կրթական գործընթացում» նախագծեր՝ ուղղված կրթական մշակութային նախաձեռնությունների, կրթական մեդիա նախագծերի և գաղափարների առաջխաղցմանը:
11. «Նորարարությունների միջավայր» նախաձեռնություններ՝ ուղղված նորարարության խթանմանն ու կառավարմանը (այդ թվում՝ կազմակերպություններում), կրթության ոլորտի նոր հետազոտություններ և մոտեցումներ:
Մրցույթին ներկայացված բոլոր հայտերը կանցնեն անկախ կրկնակի փորձաքննություն, դրանք կուսումնասիրվեն կրթության և բիզնեսի ավելի քան 100 փորձագետների կողմից՝ ապահովելով թիմերի հետ հետադարձ կապը: Փորձաքննության արդյունքում կորոշվեն կիսաեզրափակիչ փուլի մասնակիցները, որոնք աշնանը կհրավիրվեն Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց, որտեղ միաժամանակ կմասնակցեն ուսումնական դասընթացին և աջակցություն կստանան անհատական նախաձեռնություններին, մի քանի օրվա ընթացքում իրենց նախագծերը կներկայացնեն մրցույթի գործընկերներին, կրթության և բիզնես փորձագետներին: Սովորաբար, կիսաեզրափակիչ դուրս են գալիս հաշված մասնակիցներ։ Մնացած թիմերից եզրափակիչ արդյունքներով նոյեմբերին կընտրվի վերջնական հաղթողը:
ԿՆՄ-ի գործընկերներն են «Просвещение» հրատարակչությունը, Կրթության Նորարարության Խթանման Կենտրոնը (СОЛЬ), Սբերբանկի «Ներդրում Ապագայի Համար» բարեգործական հիմնադրամը, «Рыбаков» հիմնադրամը և այլն:
Ղազախստանի գործընկերն է Աբայի անվան Ղազախստանի ազգային մանկավարժական համալսարանը, Հայաստանում՝ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը:
Ասել Ակաևա, Ղազախստանի Աբայի անվան ազգային մանկավարժական համալսարանի դոցենտ
- Մեր համալսարանը ԿՆՄ-ի գործընկեր է դարձել անցյալ տարի, մրցույթի հայտ էին ներկայացրել ոչ միայն մանկավարժներ, այլև ծնողներ, աշակերտներ, ուսանողներ, կրթության ոլորտի գործարարներ, ՏՏ մասնագետներ: Նրանց կողմից ներկայացված նորարարությունները վերաբերում էին տարբեր ոլորտների խնդիրներին, այդ թվում՝ թվայնացմանը, դիդակտիկային, ներառական կրթությանը, հոգևոր-բարոյական դաստիարակությանը: Չնայած նրան, որ մշակված հայտերը արտահայտում էին տարբեր մակարդակներ, այնուամենայնիվ, մրցույթն օգնեց բացահայտել կրթության մեջ առավել խնդրահարույց մասերը, որոնք տեսանելի չեն պետական կառույցների համար։ Այս տարի մրցույթի մասնակիցներից ակնկալում ենք նոր, թարմ գաղափարներ։
Արմեն Սարգսյան, Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն
- Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի կրթության նորարարության մրցույթը (ԿՆՄ) դուրս է գալիս ՌԴ սահմաններից և, իսկապես, միջազգային է: «ԿՆՄ Հայաստան»-ի անցկացումը ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի համար ևս մեկ հնարավորություն է միջազգային հանրությանը ներկայացնել հանրապետության կրթական նորարարությունները, ինչպես նաև տեսնել այն նախագծերի զարգացման միտումներն ու օրինակները, որոնք կարող են իրականացվել մեր երկրում: ԿՆՄ-ի էկոհամակարգը ավելին է, քան պարզապես մրցութային փուլերը. այն նորարարների, փորձագետների և հանձնաժողովի անդամների շարժունակ համայնք է: Այս առումով կարևոր հնարավորություններ են բացվում միջտարածաշրջանային փոխգործակցության համար, ինչպիսիք են հետազոտությունների, համատեղ միջոցառումներ, փոխանակման ծրագրերի իրականացումը։
ԿՆՄ-ի դերը իր նախագծերի զարգացման գործում մրցույթի տարբեր տարիների ֆինալիստները սովորաբար գնահատում են որպես հետագա զարգացման շարժիչ ուժ և խթան, ինչպես նաև փորձագետների լայն շրջանակի հետ շփվելու հնարավորություն, ինչպես մեծ փորձ ունեցող մենթորների, այնպես էլ սկսնակների համար, որոնց հետաքրքիր է տեղեկացված լինել նմանատիպ փորձառության մասին: Այս տարի կիսաեզրափակչի մասնակիցները մանրամասն տեղեկություններ կստանան այն նախագծերի մասին, որոնք լավագույնն են ճանաչվել մրցույթի մեկնարկից սկսած բոլոր տարիների ընթացքում, կիմանան նրանց հաջողության գաղտնիքների և դրանց կայացման ու զարգացման գործում ԿՆՄ-ի դերի մասին:
Դիանա Կորոլեվա, ԿՆՄ տնօրեն
Կրթության ոլորտի նորարարությունների նկատմամբ հետաքրքրությունն այսօր գնալով ավելանում է արագընթաց փոփոխությունների պայմաններում, երբ կրթական համակարգը մշտապես պետք է համապատասխանեցվի նոր հանգամանքների հետ, հենց նորարարություններն են հաճախ դառնում նոր ու արագ լուծումների հիմք։ Կրթության նորարարության մրցույթը ոչ միայն նախագծային թիմերի մրցույթ է, այլև այն ներառում է ուսուցում, հետազոտություն, մասնագիտական համայնքի զարգացում: Այս տարի մրցույթի էկոհամակարգն ընդլայնվել է. Ղազախստանի գործընկերներից բացի միացել են նաև Հայաստանի և Վրաստանի ներկայացուցիչները: Վստահ եմ, որ ԿՆՄ-ի շնորհիվ մենք հերթական անգամ նոր, օրիգինալ, վառ ու շրջադարջային նախագծերի ականատեսը կլինենք, որոնք կարևոր դերակատարում կունենան մեր երկրներում կրթության որակի և մատչելիության բարձրացման գործում:

Applications for the 9th Education Innovation Competition launched on September 9, at 9:00 am
The main organizer of the competition is the National Research University "Higher School of Economics" of the Russian Federation. As in the previous year, the Education Innovation Competition (EIC) is organized at the international level. In addition to the Russian nomination, it will take place under the nominations "EIC-Kazakhstan", as well as "EIC-Armenia" and "EIC-Georgia", initiated for the first time. The absolute winner will receive an educational grant, and the category winners will receive awards from colleagues.
The idea of EIC was introduced in 2014 by the National Research University "Higher School of Economics" of the Russian Federation and today it is held within the framework of the university's strategic project "Proliferation of educational innovations through the implementation of the International Competition of Educational Innovations in 2022-2024". Individual innovation projects (grassroots innovation) being identified during the competition, are viewed as additional potential in the project roadmap for modernization and transformation of education.
The main task of the competition is to find prospective projects developed individually or by teams of up to 6 people, discover the best ones and bring them to life.
Projects can be aimed at different levels of education and be at different stages, from an idea to a working business.
The participants are university teachers and lecturers, administrative workers, students and schoolchildren, their parents, business representatives, including businessmen, and others.
4,682 applications from 21 countries and 157 cities were submitted to the education innovation competition in 2014-2021
In particular, 518 applications were received last year, including 27 from Kazakhstan, two projects were recognized as winners: WM Product from Moscow as an adaptation service for educational websites and applications for the blind and visually impaired and QPSy from Kazakhstan as schoolchildren for an anonymous and free psychological counseling platform.
This year, 11 nominations were presented to the competition, the list of which was decided, considering the global trends during the consultations with the participants of the EIC of the previous years. When submitting the application, project authors can choose one or both of them.
Nominations for the Education Innovations Competition – 2022
1. "New Methods" projects offer new methods, educational approaches, and formats.
2. "New skills, competences and development" projects are aimed at development of new competences (soft skills, financial, digital literacy, etc.)
3. "PEDAGOGICAL" projects are aimed at teacher and mentor support and development, creating ecosystems around and for the educator, improving the quality of the educator's life, etc.
4. "Digital transformation" projects are aimed at creating new digital solutions (tools, digital platforms, etc.).
5. "Epidemic Lessons" projects are aimed at enhancing and transforming positive trends in school development, as well as compensating for negative consequences.
6. "Well-being" projects are aimed at supporting and maintaining the health and psychological well-being of all participants in the educational process.
7. "Family Laboratory of Education" projects are aimed at supporting and developing a new role of the family in education, as well as the interaction of different generations.
8. "Education for Everyone" projects are aimed at increasing access to education for beneficiaries with special needs (including middle-aged people) and personalization of the learning process.
9. "Community Power" projects are aimed at developing educational initiatives for local communities, engaging communities in education development, as well as P2P and mentoring.
10. "Popularization in the educational process" projects are aimed at promoting educational cultural initiatives, educational media projects, and ideas.
11. "Environment of Innovations" initiatives are aimed at promoting and managing innovation (including in organizations), new research and approaches in the realm of education.
All the applications submitted to the competition will be independently peer-reviewed by over 100 experts in education and business, providing feedback to the teams. As a result, the participants of the semi-final stage will be selected, who will be invited to the Higher School of Economics in the fall, where they will simultaneously participate in the training course, receive support for individual initiatives, and within a few days, they will present their projects to the competition partners, education and business experts. Typically, only a handful of participants make it to the semi-finals.
The final winner will be chosen from the remaining teams in November.The partners of EIC are "Prosveschenie" publishing house, Center for Promotion of Educational Innovation (СОЛЬ), Sberbank "Investment for the Future" charity fund, "Ribakov" fund and others. Kazakhstan's partner is the Aba National Pedagogical University of Kazakhstan, and the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences in Armenia.
Asel Akayeva, associate professor of Aba National Pedagogical University of Kazakhstan
- Our university became a partner of EIC last year. Not only did educators, but also parents, pupils, students, businessmen, and IT specialists applied for the competition. The innovations presented by them were related to the problems of various fields, such as digitalization, didactics, inclusive education, spiritual and moral education. Although the developed applications were expressed at different levels, the competition helped to identify the most controversial parts of education, which are not visible to the state institutions. This year, we expect of the contestants new and creative ideas.
Armen Sargsyan, Director of the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia
-The Education Innovation Competition of the Higher School of Economics goes beyond the borders of the Russian Federation and is truly international. The holding of "EIC-Armenia" is another opportunity for the International Scientific and Educational Center of the RA National Academy of Sciences to present the educational innovations of the republic to the international community, as well as to see the development trends and examples of the projects that can be implemented in our country. The EIC ecosystem is more than just competition rounds. It is a dynamic community of innovators, experts, and committee members.
In this regard, important opportunities are opened for interregional interaction, such as conducting research, joint events, and exchange programs.The role of EIC in the development of their projects is usually appreciated by the finalists in different years of the competition as a driving force and an incentive for further development, as well as an opportunity to interact with a wide range of experts, both for experienced mentors and beginners who are eager to be informed about such experiences. This year, the semi-finalists will get detailed information about the projects that have been recognized as the best in all the years since the start of the competition. Also, they will learn about the key to success and the role of the EIC in their establishment and development.
Diana Koroleva, director of the Ministry of Education and Culture
-Today, the interest in innovations in the field of education, is increasing in the conditions of rapid changes, when the educational system must be constantly adapted to new circumstances. The very innovations are often the basis of new and fast solutions. The Education Innovation Competition is not only a design team competition, but it also includes teaching, research, and professional community development. This year, the ecosystem of the competition has expanded. In addition to Kazakhstan's partners, representatives of Armenia and Georgia also joined. I am sure that thanks to EIC, we will once again witness new, original, bright, and revolutionary projects, which will play an important role in increasing the quality and accessibility of education in our countries.
You can apply for the Innovation in Education Competition here through the following link: kivo.hse.ru