Փետրվարի 9, 2021Առաջին հանդիպում - 16.02.2021 12:00 Քոլոքվիում - Colloquium
Կոռուպցիան շարունակում է մնալ նշանակալի մարտահրավեր միջազգային ակտիվ ընկերությունների համար։ Այս զեկուցման մեջ մենք խնդիր ենք դրել ուսումնասիրել կոռուպցիայի անհատական և սոցիոմշակութային նախադրյալները կազմակերպություններում։ Մասնավորապես նպատակ ենք հետապնդել բացահայտելու կապը մաքիավելիզմի, կոռումպացված միջավայրում ունեցած աշխատանքային փորձի, արդարացման և գործարարների կոռուպցիայի հանդեպ ունեցած վերաբերմունքի միջև։ Էմպիրիկ վերլուծությունը հիմնված է 169 մասնագետի պատասխանների վրա։
Կարճ ինքնակենսագրական
Արամ Սիմոնյանը տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ է և աշխատում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում՝ որպես տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ։ Նրա հետազոտության շրջանակը ներառում է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների ուսումնասիրությունը սոցիոտնտեսական տեսանկյունից Եվրոպայում։
Տիրապետելով ութ լեզուների՝ նա գիտահետազոտական այցեր է կատարել եվրոպական մի շարք համալսարաններ, ինչպես նաև եղել է Weiser- ի պրոֆեսիոնալ աշխատակից (Weiser Professional Fellow) Ջերալդ Ֆորդի հանրային քաղաքականության դպրոցում (Gerald Ford School of Public Policy) և Ֆուլբրայթի գիտնական Միչիգանի համալսարանի Ռոսի բիզնեսի դպրոցում (Fulbright Scholar at the Ross School of Business) ։

Какую роль играют макиавеллизм, опыт трудовой деятельности и оправдание
Коррупция продолжает оставаться важным вызовом для международных активных компаний. В данном докладе поставлена цель – изучение индивидуальных и социокультурных предпосылок в организациях. В частности - выявление связи между макиавеллизмом, опытом трудовой деятельности в коррумпированной среде, оправданием и отношением к коррупции бизнесменов. Эмпирический анализ составлен на основе ответов 169 специалистов.
Краткая автобиография
Арам Симонян – кандидат экономических наук, доцент, заведующий кафедрой экономики Международного научно-образовательного центра НАН РА. В круг его научно-исследовательских интересов входит тема исследования антикоррупционных стратегий в Европе с социально-экономической точки зрения.
Владея восемью языками, он посетил целый ряд европейских университетов с научно-исследовательской целью, а также был профессиональным сотрудником Weiser-а (Weiser Professional Fellow) в Школе публичной политики имени Джеральда Р. Форда (Gerald Ford School of Public Policy) и учёным по программе Фулбрайт в школе бизнеса им. Стивен М. Росс Мичиганского университета (Fulbright Scholar at the Ross School of Business).