Սոցիալական կարծրատիպերի դերը գովազդի ընկալման գործընթացում
2017թ. ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի ֆինանսավորմամբ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում իրականացվել է «Սոցիալական կարծրատիպերի դերը գովազդի ընկալման գործընթացում» գիտական թեման, որի նպատակն է եղել ուսումնասիրել անձի կարծրատիպային պատկերացումների ազդեցությունը գովազդի ընկալման գործընթացի վրա։
Գիտական թեմայի խնդիրներն են`
- Ներկայացնել գովազդի և սոցիալական կարծրատիպերի համահարաբերակցության սոցիալ-հոգեբանական բնութագրման տեսական հիմքերը,
- Վեր հանել և լուսաբանել գովազդի և սոցիալական կարծրատիպերի ձևավորման սոցիալ-հոգեբանական մեխանիզմներն ու առանձնահատկությունները, դրանց տեսակներն ու գործառույթները,
- Իրականացնել հետազոտվող հիմնահարցի՝ գովազդի և սոցիալական կարծրատիպերի հոգեբանական առանձնահատկությունների տեսական վերլուծություն,
- Ներկայացնել գովազդի հիմնական ֆունկցիաները, և ներազդման առանձնահատկությունները,
- Բացահայտել գովազդի և սոցիալական կարծրատիպերի փոխպայմանավորվածությունը և փոխկապակցվածությունը, և վերջինիս ազդեցությունը գովազդի ընկալման գործընթացի վրա։
«Սոցիալական կարծրատիպերի դերը գովազդի ընկալման գործընթացում» գիտական թեման իրականացրել է Ժոզեֆինա Եսայանը (ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հոգեբանության ամբիոնի ասպիրանտ)։
Յուրաքանչյուրիս կյանքում կարևոր դեր են կատարում սոցիալական կարծրատիպերը, որոնք շատ դեպքերում որոշում են մեր վարքը, և վերաբերմունքը շրջապատի նկատմամբ։ Մենք ապրում ենք կարծրատիպերի աշխարհում, նույնիսկ կարելի է ասել, որ կարծրատիպերը որոշում են բարոյական նորմերը, ձևավորում կրոնական, քաղաքական և այլ հիմնադրույթներ։ Գովազդի հոգեբանության հիմնախնդիրը բոլոր ժամանակներում եղել է հոգեբանական գիտակարգի ուսումնասիրման կենտրոնում։ Գովազդի ընկալման գործընթացում շատ կարևոր է սոցիալական կարծրատիպերի դերը։ Ե՛վ գովազդի հոգեբանության, և՛ սոցիալական կարծրատիպերի հիմնախնդիրները առանձին-առանձին ուսումնասիրվել են սոցիոլոգիայի, տնտեսագիտության, հոգեբանության շրջանակներում, սակայն գովազդի և սոցիալական կարծրատիպերի համահարաբերակցության խնդիրը գրեթե ուսումնասիրված չէ, և հոգեբանական գիտակարգում դրանց մասին պատկերացումները բավականին աղոտ են, ուսումնասիրության և լուսաբանման կարիք ունեն։ Վերջին հարյուրամյակում տարբեր գովազդային տեխնոլոգիաների ստեղծման հետ միաժամանակ առաջացան նաև մի շարք հոգեբանական երևույթներ, որոնք պահանջում էին գիտական վերլուծություն։ Գովազդի ուսումնասիրությունները հոգեբանության տեսանկյունից շատ կարևոր արժեք են ներկայացնում, քանզի այն հանդիսանում է ամենատարածված գործիքներից մեկը, որի միջոցով կարելի է ազդել հասարակական գիտակցության, դիրքորոշումների և կարծրատիպերի վրա։ Թեմայի շրջանակներում քննարկվել են սոցիալական կարծրատիպերի էության, առանձնահատկությունների, հանրային կյանքում նրանց գործառույթների (գովազդ, ներազդում, հանրային կապեր, տեսանկյուն) հետ կապված հիմնախնդիրներ՝ գովազդի և ներազդման մեթոդները դիտարկելով իբրև նոր կարծրատիպերի ձևավորման գործոններ։ Վերհանվում է վերջին հարյուրամյակում տարբեր գովազդային տեխնոլոգիաների ստեղծմանը զուգընթաց ի հայտ եկած որոշ սոցիալ-հոգեբանական երևույթներ, ենթարկվում գիտական վերլուծության։
«Սոցիալական կարծրատիպերի դերը գովազդի ընկալման գործընթացում» գիտական թեման ավարտվել է երկլեզու մենագրության հրատարակմամբ /Տե՛ս Ժ. Եսայան, Սոցիալական կարծրատիպերի դերը գովազդի ընկալման գործընթացում, Երևան, 2017, «Նաիրի» հրատ. ՓԲԸ, 64 էջ։

Роль социальных стереотипов в процессе восприятия рекламы
В 2017г. при финансировании Государственного комитета по науке МОН РА в Международном научно-образовательном центре НАН РА была выполнена научная работа по теме "Роль социальных стереотипов в процессе восприятия рекламы", целью которой являлось изучение влияния стереотипных представлений личности на процесс восприятия рекламы.
Задачи научной работы:
- представить теоретические основы социально-психологической характеристики соотношения рекламы и социальных стереотипов;
- раскрыть социально-психологические механизмы и особенности формирования рекламы и социальнных стереотипов, их виды и функции;
- выполнить теоретический анализ исследуемой проблемы - психологических особеностей социальных стереотипов и рекламы;
- представить основные функции рекламы и особенности ее влияния,
- раскрыть взаимообусловленность и взаимосвязанность рекламы и социальных стереотипов, а также влияние последнего на процесс восприятия рекламы.
Жозефина Есаян (аспирантка кафедры психологии Международного научно-образовательного центра НАН РА) выполнила научную работу по теме - "Роль социальных стереотипов в процессе восприятия рекламы".
В жизни каждого из нас играют важную роль социальные стереотипы, которые во многих случаях определяют наше поведение и отношение к окружающим. Мы живем в мире стереотипов, и можно сказать, что стереотипы определяют нравственные нормы, формируют религиозные, политические и другие предписания. Проблема психологии рекламы во все времена была в центре исследования психологической науки В процессе восприятия рекламы очень важна роль социальных стереотипов.
Проблемы социальных стереотипов и психологии рекламы изучались в отдельных науках - социологии, экономике, психологии, но проблема соотношения рекламы и социальных стереотипов практически не изучена в психологической науке и нуждается в исследовании.
За последнее столетие одновременно с созданием рекламных технологий возник целый ряд психологических явлений, которые требуют научного анализа. Исследование рекламы очень важно с психологической точки зрения, поскольку она является одним из самых распространенных инструментов, благодаря которому можно воздействовать на общественное сознание, мнение, позицию и стереотипы. В рамках данной темы были рассмотрены реклама и методы воздействия как факторы формирования новых стереотипов, а также обсуждены сущность и особенности социальных стреотипов, их функции (реклама, воздействие, общественные связи, точка зрения), связанные с общественной жизнью. За последнее столетие параллельно созданию рекламных технологий подвергаются научному анализу выявленные определенные социально-психологические явления.
Нааучная работа по теме "Роль социальных стереотипов в процессе восприятия рекламы" завершена изданием двухъязычной монографии /См. Ж. Есаян, Роль социальных стереотипов в процессе восприятия рекламы, Ереван, 2017, Издательство "Наири". ЗАО, 64 с./