«ԵՄ ԿԱՄՈՒՐՋ. Հայաստանում բարձրագույն կրթության ամրապնդում եվրոպական նախագծերի կառավարման համար» (EU Bridge) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագիր
Ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից։ Արտահայտված տեսակետներն ու կարծիքները պատկանում են բացառապես հեղինակ(ներ)ին և պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Եվրոպական միության կամ Եվրոպական կրթության և մշակույթի գործադիր գործակալության  պաշտոնական դիրքորոշումը։ Եվրոպական միությունը և Եվրոպական կրթության և մշակույթի գործադիգործակալությունը  պատասխանատվություն չեն կրում վերոնշյալի համար:
Ծրագրի համակարգող`
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն,
isec.am
Մասնակից բուհերը և կազմակերպությունները՝
Հայաստանից՝
Եվրասիա միջազգային համալսարան,
eiu.am
ՀԿ Կենտրոն» քաղաքացիական հասարակության զարգացման ՀԿ :: ՀԿ ԴեՊո
«ՀԿ կենտրոն քաղաքացիական հասարակության զարգացման» ՀԿ
ngoc.am
Իսպանիայից՝
Nueva Identidad Visual UMU - Universidad de Murcia
Մուրսիայի համալսարան (UNIVERSIDAD DE MURCIA)
um.es
EMPRESAS CON VALORES (ICV) - MISUP
«Էմպրեսաս քոն Վալորես» ՀԿ (EMPRESAS CON VALORES)
cvalores.org
Իտալիայից՝
Università Tuscia: Dottorato di Ricerca in Scienze storiche e dei beni  culturali - Direzione Generale Educazione, ricerca e istituti culturali
Տուշայի համալսարան (UNIVERSITA DEGLI STUDI DELLA TUSCIA)
unitus.it
Ծրագրի տևողությունը`  24 ամիս
Նպատակը՝ EU Bridge նախագիծը նպատակ ունի ամրապնդել Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգը՝ բարձրացնելով բուհերի կարողությունները եվրոպական ֆինանսավորմամբ ծրագրերի կառավարման և դրանց մասնակցության ոլորտում։ Այն նպաստելու է Հայաստանում եվրոպական ֆինանսավորմամբ ծրագրերի որակի բարձրացմանը, միջազգային համագործակցության խթանմանը, ծրագրերի կառավարման ոլորտի մասնագետների պատրաստմանն ու փորձի փոխանակմանը՝ ամրապնդելով հայկական համալսարանների դերը Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքում:
EU Bridge-ը արձագանքում է առկա մարտահրավերին՝ առաջարկելով համապարփակ կարողությունների զարգացման մոդել, որը ներառում է մասնագիտացված ուսումնական ծրագիր, Եվրոպական նախագծերի կառավարման Պիլոտային ակադեմիա, սոցիալական նորարարության լաբորատորիա և մոդելավորման վրա հիմնված ուսուցման գործիքներ։

«Мост ЕС. Укрепление высшего образования в Армении для управления европейскими проектами» (EU Bridge) — программа Erasmus+ по развитию потенциала
Финансируется Европейским союзом. Высказанные взгляды и мнения принадлежат исключительно автору(ам) и не обязательно отражают официальную позицию Европейского союза или Исполнительного агентства Европейского союза по вопросам образования и культуры. Европейский союз и Исполнительное агентство Европейского союза по вопросам образования и культуры не несут ответственности за изложенное выше.
Координатор программы:
Международный научно-образовательный центр НАН РА,
Участвующие вузы и организации:
Из Армении:
Международный университет «Евразия»,
«Центр НПО» Организация по Развитию Гражданского Общества
Из Испании:
Университет Мурсии (UNIVERSIDAD DE MURCIA)
НПО «Empresas con Valores» (EMPRESAS CON VALORES)
Из Италии:
Университет Тушии (UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DELLA TUSCIA)
Продолжительность программы: 24 месяца
Цель: проект EU Bridge направлен на укрепление системы высшего образования Армении путем повышения возможностей университетов в области управления программами с европейским финансированием и участия в них. Проект будет способствовать повышению качества программ с европейским финансированием в Армении, стимулированию международного сотрудничества, подготовке специалистов в области управления программами и обмену опытом, укрепляя роль армянских университетов в европейском пространстве высшего образования.
EU Bridge отвечает существующему вызову, предлагая комплексную модель развития возможностей, включающую специализированную учебную программу, Пилотную академию по управлению европейскими проектами, лабораторию социального инновационного развития и инструменты обучения на основе моделирования.