Հարցազրույց Իտալիայի Նեապոլի Ֆեդերիկո II-ի անվան համալսարանից ժամանած ասպիրանտի հետ
Ս.թ. փետրվարի 28-ից մայիսի 27-ը Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն հյուրընկալել էր Իտալիայի Նեապոլի Ֆեդերիկո II-ի անվան համալսարանից (University of Studies Federico II of Naples) ժամանած ասպիրանտ Քարմինի Ուրչիոլիին, ով այս ընթացքում Հայաստանում ուսումնասիրում էր խոցելի խմբերի համակեցության հարցերը: Վերջինիս գիտական ղեկավարն էր ՀՀ ՀԱԱ ԳԿՄԿ «Զբոսաշրջության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար, բ.գ.թ., դոցենտ Զ.Հայրյանը, ով ծանոթացրեց միջազգային ասպիրանտին ՀՀ ներքին զբոսաշրջության առանձնահատկություններին, առկա խնդիրներին ու զարգացման միտումներին, ինչպես նաև Հայաստանում խոցելի խմբերի համակեցության պայմաններւն ու ձևավորված մշակույթին:
Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Լիլիթ Ադամյանի հարցազրույցը Քարմինի Ուրչիոլիի հետ:
- Խնդրում եմ, մի քանի բառով պատմեք Ձեր մասին:
- Ես Քարմինին եմ, այժմ սովորում եմ Նեապոլի Ֆեդերիկո II համալսարանի սոցիալական գիտությունների դեպարտամենտի սոցիալական հետազոտությունների և վիճակագրության դոկտորական դպրոցում: Իմ գիտահետազոտական նախագիծն ուղղված է համակեցության ուսումնասիրությանը, որը դիտարկում եմ որպես բարեկեցության համակարգ: Մասնագիտությամբ համակարգչային վերլուծաբան և ծրագրավորող եմ, մասնակցել եմ նաև սոցիոլոգի որակավորման վերապատրաստումներին: Հիմնական սոցիոլոգիական հետազոտություններս վերաբերում են թվային փոխակերպումներին, գենդերային անհավասարություններին, սոցիալական ներառմանը: Տարածաշրջանային և զբոսաշրջային երևույթների ուսումնասիրությունները հենց այն ոլորտներն են, որտեղ ես առավելապես կիրառում եմ իմ աշխատանքը։
- Ինչպե՞ս եք տեղեկացել ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մասին:
- Թեզիս ղեկավարն ինձ ուղղորդեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ՝ որպես հրաշալի վայր իրականացնելու հետազոտությունս: Ունեցել եմ նաև երկրաբան, հնագետ, լեզվաբան ընկերներ, ովքեր վերջին տարիներին այցելել են Հայաստան՝ այլ բնագավառներում հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով։
Մեր համալսարանի հասարակական գիտությունների դեպարտամենտում ընդունված է արտերկրում հետազոտություան իրականացումը ինստիտուցիոնալ դասընթացների համատեքստում (բակալավրիատ և մագիստրատուրա), իսկ որպես հետազոտական նախագծի մաս՝ այն պարտադիր է: Կարծում եմ, որ ցանկացած հետազոտողի և գիտնականի համար շատ կարևոր է նաև ուսումնասիրել այլ երկրի փորձը:
- Ինչպիսի՞ աջակցություն է առաջարկում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն միջազգային ուսանողներին:
- Ես համոզվեցի, որ այստեղ գտնվելու ընթացքում ցանկացած պահի կարող եմ հույս դնել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի չափազանց հոգատար աշխատակիցների վրա: Չէի կարող պատկերացնել, որ կհանդիպեմ այսքան լավ մարդկանց ոչ միայն մասնագիտական բարձր պատրաստվածության, այլև մարդկային առումով: Եթե կարելի է, օգտագործեմ նաև այս առիթը և շնորհակալություն հայտնեմ Աննային, Արուսին, Էլլային և Լիլիթին, ինչպես նաև գրադարանի անձնակազմին, համալսարանի աշխատակազմին և բոլոր այն մարդկանց, ում հանդիպեցի այս ընթացքում: Շա՛տ շնորհակալություն:
- Ինչպե՞ս անցավ Հայաստանում Ձեր հետազոտությունը:
- Ոլորտի ուսումնասիրությունները փորձեցի կատարել որակական մեթոդներով (հանդիպումներ, հարցազրույցներ, մասնակիցների հետազոտություն, տարբեր վայրերի զննում և այլն)՝ իրականացնելով հայոց պատմության և մշակույթի տեսական ուսումնասիրություններ, համեմատել այն հասարակության ներկա վիճակի հետ՝ հիմնվելով տեղական և միջազգային վիճակագրական տվյալների վրա: Քանի որ միայն Երևանը Հայաստան չէ, և Հայաստանը միայն Երևանը չէ (և սա յուրաքանչյուր ազգի և մայրաքաղաքի հարաբերակցության դեպքում է այսպես), ես ուսումնասիրություններ եմ իրականացրել մայրաքաղաքից հեռու գտնվող քաղաքներում, որպեսզի հնարավորություն ունենամ համեմատել գյուղական և քաղաքային մշակույթները միմյանց հետ: Եղել եմ նաև Վրաստանում, այստեղ հանդիպել եմ արցախահայերին, որպեսզի հնարավորություն ունենամ առանձնացնել հայկական յուրահատկությունը Կովկասում։
- Ի՞նչը ամենաշատը Ձեզ դուր եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում:
- Հաճախ եմ այցելել Կենտրոնի գրադարան, որը կազմակերպում է բավականին արդյունավետ և կազմակերպված սպասարկում։ Այցելել եմ նաև ՀՀ ԳԱԱ համակարգի տարբեր ինստիտուտներ և կենտրոններ, որտեղ հանդիպել եմ բարձր չափանիշներին համապատասխան ծառայություններ։
- Հետազոտական աշխատանքի ընթացքում հատկապես ո՞ր խնդիրներն են գրավել ձեր ուշադրությունը:
- Ի տարբերություն հետազոտական այն վարկածների, որոնք ձևակերպել էի նախնական փուլում, այստեղ սկսեցի աշխատել ներառականության ուղղությամբ՝ հիմնվելով ունեցած փորձիս վրա: Ինձ գրավեց այն մեխանիզմների ուսումնասիրությունը, որոնք առավել ակտիվ են այստեղ սոցիալական համատեքստում՝ դժվարության մեջ գտնվող մարդկանց ներառման տեսանկյունից: Այս ուսումնասիրությունը հնարավոր էր կատարել միայն ֆիզիկապես այստեղ գտնվելով, քանի որ Հայաստանն ունի բազում առանձնահատկություններ, որոնք շատ արժեքավոր և հետաքրքիր են սոցիալական ոլորտի հետազոտողի համար։ Ես բազմաթիվ հարցախույզներ եմ անցկացրել և պատրաստվում եմ ավարտել հայերեն և ռուսերեն թարգմանած երկու հարցաթերթիկների մշակումը: Հուսով եմ, որ կկարողանամ կատարել որոշ հրապարակումներ, որոնք կարող են ինչ-որ կերպ օգտակար լինել:
- Հայկական մշակույթի ո՞ր մասն է հատկապես Ձեզ տպավորել:
- Բոլորը թվարկելու համար չափազանց շատ ժամանակ կպահանջվի, բայց որպես զբոսաշրջիկ կարող եմ ընդգծել Հայաստանի հրաշալի բնապատկերները, հայկական արտասովոր խոհանոցը և յուրաքանչյուր հայի այնպիսի հոգատարությունը, որ դու քեզ հնարավորինս հարմարավետ զգաս: Բայց ես միայն զբոսաշրջիկ չեմ, և կցանկանայի արտահայտել երեք բառով՝ ճկուն, հյուրասեր, բարձր արժեքներ կրող ազգ: Ինչպես ասել է հայ բանաստեղծ Սևակը. «Մենք քիչ ենք, բայց մեզ հայ են ասում, և մենք ոչ ոքից մեզ չենք գերադասում.... Մենք քիչ ենք‚ այո՛‚ բայց կոչվում ենք հայ :Գիտենք դեռ չանցած վերքերից տնքալ: Բայց նոր խնդությամբ ցնծալ ու հրճվել».
- Ի՞նչ կմաղթեք այլ միջազգային ուսանողներին:
- Միանշանակ փակ աչքերով ընտրե՛ք Հայաստանը և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը՝ անկախ հետազոտական ոլորտից, ոգեշնչվե՛ք մարդկանցից և չքնաղ վայրերից, փոխանակվե՛ք արժեքներով և դուք անպայման կվերադառնաք գիտելիքներով զինված և մոտիվացված։

Интервью с аспирантом, прибывшeго из Неаполитанского университета имени Фридриха II, Италия
С 28-го февраля по 27-ое мая в рамках программы Международной Кредитной мобильности Эразмус+ МНОЦ принял аспиранта Кармине Урчиоли, прибывшего из Неаполитанского университета имени Фридриха II, Италия (University of Studies Federico II of Naples), который в течение полутора месяцев изучал в Армении вопросы совместного проживания уязвимых групп. Научным руководителем Кармине Урчиоли являлась руководитель магистерской программы "Управление туризмом" д.ф.н., доцент З. Айрян, которая ознакомила аспиранта с особенностями внутреннего туризма РА, существующими ныне проблемами и тенденциями развития, а также культурой и условиями совместного проживания уязвимых групп в Армении.
Ниже представляем интервью руководителя отдела общественных связей МНОЦ НАН РА Лилит Адамян с прибывшим из Неаполя международным аспирантом Кармине Урчиоли.
- Расскажите, пожалуйста, о себе в нескольких словах.
- Меня зовут Кармине, в настоящее время учусь в докторской школе социальных исследований и статистики департамента социальных наук Неаполитанского университета имени Фридриха II. Мой научно-исследовательский проект направлен на изучение совместного проживания, которое мною рассматривается с точки зрения системы благополучия. По специальности, я компьютерный аналитик и программист, прошел также квалификационных переподготовки социолога. Мои основные социологические исследования посвящены цифровой трансформации, гендерному неравенству и социальной интеграции. Исследования региональных и туристических явлений-это именно те сферы, в которых я больше всего применяю свою работу.
- Как вы узнали о Mеждународном научно-образовательном центре НАН РА?
- Руководитель моей диссертации посоветовал меня МНОЦ НАН РА, как самое благоприятное учреждение для проведения моего исследования. У меня также много друзей геологов, археологов, лингвистов, которые в последние годы посетили Армению с целью проведения исследований в других областях. В департаменте общественных наук нашего университета принято проводить исследования за рубежом в контексте институциональных курсов (бакалавриат и магистратура), а в рамках научного исследовательского проекта - это обязательно. Я думаю, что для любого исследователя и ученого очень важно изучать опыт других стран.
- Какую поддержку предлагает МНОЦ НАН РА международным студентам?
- Я убедился, что в любой момент пребывания здесь могу рассчитывать на чрезвычайно заботливых сотрудников отдела внешних связей МНОЦ НАН РА. Я даже и не мог себе представить, что встречусь с такими хорошими людьми не только в плане высокой профессиональной подготовки, но и в человеческом. Я также воспользуюсь случаем и поблагодарю Анну, Арус, Эллу и Лилит, а также сотрудникам библиотеки, персонала университета и всех людей, которых я встретил за это время. Большое всем спасибо!
- Как прошло ваше исследование в Армении?
- Исследования данной области я попытался провести качественными методами (встречи, интервью, исследование участников, осмотр различных мест и т.д.), проводя теоретические исследования армянской истории и культуры, сравнивая их с нынешним состоянием общества, основываясь на местных и международных статистических данных. Поскольку не только Ереван считается Арменией, и Армения - это не только Ереван (и данное соотношение актуальна для каждого народа и столицы), я провел исследования в городах, расположенных далеко от столицы, чтобы иметь возможность сравнить сельскую с городской культурой. Побывал также в Грузии, здесь встретился с арцахскими армянами, чтобы иметь возможность выделить армянскую специфику на Кавказе.
- Что вам больше всего понравилось в Международном научно-образовательном центре НАН РА?
- Я часто посещал библиотеку Центра, которая организует довольно эффективное и организованное обслуживание. Я также побывал в различных институтах и центрах системы НАН РА, где все предложенные услуги соответствовали высоким стандартам.
- Какие проблемы особенно привлекли ваше внимание во время исследовательской работы?
- В отличие от тех исследовательских гипотез, которые я сформулировал на начальном этапе, здесь я начал работать над выявлением проблем инклюзивности, основываясь на своем опыте. Меня увлекло изучение механизмов, которые здесь наиболее актуальны в социальном контексте, с точки зрения вовлечения людей, находящихся в затруднительном положении. Я провел много опросов и собираюсь закончить разработку двух анкет, переведенных на армянский и русский языки. Надеюсь, что смогу сделать некоторые полезные публикации.
- Какая часть армянской культуры Вас особенно впечатлила?
- Для того, чтобы перечислить все это, потребуется слишком много времени, но как турист я могу подчеркнуть прекрасные пейзажи Армении, необычную армянскую кухню и заботу каждого армянина, чтобы ты чувствовал себя здесь максимально комфортно. Но я не только турист, и я хотел бы выразить тремя словами: гибкая, гостеприимная нация с высокими ценностями. Как сказал армянский поэт Севак: "Нас мало, но нас зовут – армяне. Мы себя над другими не возвышаем… Нас мало, да, но мы армяне. Знаем страдать от ещё незаживших ран,
и с новой радостью свету отдаться".
- Что вы пожелаете другим иностранным студентам?
- Однозначно советую, с закрытыми глазами выбирайте Армению и Международный научно-образовательный центр НАН РА, независимо от сферы исследований, вдохновляйтесь людьми и прекрасными местами, обменивайтесь ценностями, и вы обязательно вернетесь вооруженными знаниями и замотивированными.