Հարցազրույց Իտալիայի Նեապոլի Ֆեդերիկո II-ի անվան համալսարանից ժամանած ասպիրանտի հետ
Ս.թ. փետրվարի 28-ից մայիսի 27-ը Էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն հյուրընկալել էր Իտալիայի Նեապոլի Ֆեդերիկո II-ի անվան համալսարանից (University of Studies Federico II of Naples) ժամանած ասպիրանտ Քարմինի Ուրչիոլիին, ով այս ընթացքում Հայաստանում ուսումնասիրում էր խոցելի խմբերի համակեցության հարցերը: Վերջինիս գիտական ղեկավարն էր ՀՀ ՀԱԱ ԳԿՄԿ «Զբոսաշրջության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ղեկավար, բ.գ.թ., դոցենտ Զ.Հայրյանը, ով ծանոթացրեց միջազգային ասպիրանտին ՀՀ ներքին զբոսաշրջության առանձնահատկություններին, առկա խնդիրներին ու զարգացման միտումներին, ինչպես նաև Հայաստանում խոցելի խմբերի համակեցության պայմաններւն ու ձևավորված մշակույթին:
Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Լիլիթ Ադամյանի հարցազրույցը Քարմինի Ուրչիոլիի հետ:
- Խնդրում եմ, մի քանի բառով պատմեք Ձեր մասին:
- Ես Քարմինին եմ, այժմ սովորում եմ Նեապոլի Ֆեդերիկո II համալսարանի սոցիալական գիտությունների դեպարտամենտի սոցիալական հետազոտությունների և վիճակագրության դոկտորական դպրոցում: Իմ գիտահետազոտական նախագիծն ուղղված է համակեցության ուսումնասիրությանը, որը դիտարկում եմ որպես բարեկեցության համակարգ: Մասնագիտությամբ համակարգչային վերլուծաբան և ծրագրավորող եմ, մասնակցել եմ նաև սոցիոլոգի որակավորման վերապատրաստումներին: Հիմնական սոցիոլոգիական հետազոտություններս վերաբերում են թվային փոխակերպումներին, գենդերային անհավասարություններին, սոցիալական ներառմանը: Տարածաշրջանային և զբոսաշրջային երևույթների ուսումնասիրությունները հենց այն ոլորտներն են, որտեղ ես առավելապես կիրառում եմ իմ աշխատանքը։
- Ինչպե՞ս եք տեղեկացել ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մասին:
- Թեզիս ղեկավարն ինձ ուղղորդեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ՝ որպես հրաշալի վայր իրականացնելու հետազոտությունս: Ունեցել եմ նաև երկրաբան, հնագետ, լեզվաբան ընկերներ, ովքեր վերջին տարիներին այցելել են Հայաստան՝ այլ բնագավառներում հետազոտություններ իրականացնելու նպատակով։
Մեր համալսարանի հասարակական գիտությունների դեպարտամենտում ընդունված է արտերկրում հետազոտություան իրականացումը ինստիտուցիոնալ դասընթացների համատեքստում (բակալավրիատ և մագիստրատուրա), իսկ որպես հետազոտական նախագծի մաս՝ այն պարտադիր է: Կարծում եմ, որ ցանկացած հետազոտողի և գիտնականի համար շատ կարևոր է նաև ուսումնասիրել այլ երկրի փորձը:
- Ինչպիսի՞ աջակցություն է առաջարկում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն միջազգային ուսանողներին:
- Ես համոզվեցի, որ այստեղ գտնվելու ընթացքում ցանկացած պահի կարող եմ հույս դնել ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի չափազանց հոգատար աշխատակիցների վրա: Չէի կարող պատկերացնել, որ կհանդիպեմ այսքան լավ մարդկանց ոչ միայն մասնագիտական բարձր պատրաստվածության, այլև մարդկային առումով: Եթե կարելի է, օգտագործեմ նաև այս առիթը և շնորհակալություն հայտնեմ Աննային, Արուսին, Էլլային և Լիլիթին, ինչպես նաև գրադարանի անձնակազմին, համալսարանի աշխատակազմին և բոլոր այն մարդկանց, ում հանդիպեցի այս ընթացքում: Շա՛տ շնորհակալություն:
- Ինչպե՞ս անցավ Հայաստանում Ձեր հետազոտությունը:
- Ոլորտի ուսումնասիրությունները փորձեցի կատարել որակական մեթոդներով (հանդիպումներ, հարցազրույցներ, մասնակիցների հետազոտություն, տարբեր վայրերի զննում և այլն)՝ իրականացնելով հայոց պատմության և մշակույթի տեսական ուսումնասիրություններ, համեմատել այն հասարակության ներկա վիճակի հետ՝ հիմնվելով տեղական և միջազգային վիճակագրական տվյալների վրա: Քանի որ միայն Երևանը Հայաստան չէ, և Հայաստանը միայն Երևանը չէ (և սա յուրաքանչյուր ազգի և մայրաքաղաքի հարաբերակցության դեպքում է այսպես), ես ուսումնասիրություններ եմ իրականացրել մայրաքաղաքից հեռու գտնվող քաղաքներում, որպեսզի հնարավորություն ունենամ համեմատել գյուղական և քաղաքային մշակույթները միմյանց հետ: Եղել եմ նաև Վրաստանում, այստեղ հանդիպել եմ արցախահայերին, որպեսզի հնարավորություն ունենամ առանձնացնել հայկական յուրահատկությունը Կովկասում։
- Ի՞նչը ամենաշատը Ձեզ դուր եկավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում:
- Հաճախ եմ այցելել Կենտրոնի գրադարան, որը կազմակերպում է բավականին արդյունավետ և կազմակերպված սպասարկում։ Այցելել եմ նաև ՀՀ ԳԱԱ համակարգի տարբեր ինստիտուտներ և կենտրոններ, որտեղ հանդիպել եմ բարձր չափանիշներին համապատասխան ծառայություններ։
- Հետազոտական աշխատանքի ընթացքում հատկապես ո՞ր խնդիրներն են գրավել ձեր ուշադրությունը:
- Ի տարբերություն հետազոտական այն վարկածների, որոնք ձևակերպել էի նախնական փուլում, այստեղ սկսեցի աշխատել ներառականության ուղղությամբ՝ հիմնվելով ունեցած փորձիս վրա: Ինձ գրավեց այն մեխանիզմների ուսումնասիրությունը, որոնք առավել ակտիվ են այստեղ սոցիալական համատեքստում՝ դժվարության մեջ գտնվող մարդկանց ներառման տեսանկյունից: Այս ուսումնասիրությունը հնարավոր էր կատարել միայն ֆիզիկապես այստեղ գտնվելով, քանի որ Հայաստանն ունի բազում առանձնահատկություններ, որոնք շատ արժեքավոր և հետաքրքիր են սոցիալական ոլորտի հետազոտողի համար։ Ես բազմաթիվ հարցախույզներ եմ անցկացրել և պատրաստվում եմ ավարտել հայերեն և ռուսերեն թարգմանած երկու հարցաթերթիկների մշակումը: Հուսով եմ, որ կկարողանամ կատարել որոշ հրապարակումներ, որոնք կարող են ինչ-որ կերպ օգտակար լինել:
- Հայկական մշակույթի ո՞ր մասն է հատկապես Ձեզ տպավորել:
- Բոլորը թվարկելու համար չափազանց շատ ժամանակ կպահանջվի, բայց որպես զբոսաշրջիկ կարող եմ ընդգծել Հայաստանի հրաշալի բնապատկերները, հայկական արտասովոր խոհանոցը և յուրաքանչյուր հայի այնպիսի հոգատարությունը, որ դու քեզ հնարավորինս հարմարավետ զգաս: Բայց ես միայն զբոսաշրջիկ չեմ, և կցանկանայի արտահայտել երեք բառով՝ ճկուն, հյուրասեր, բարձր արժեքներ կրող ազգ: Ինչպես ասել է հայ բանաստեղծ Սևակը. «Մենք քիչ ենք, բայց մեզ հայ են ասում, և մենք ոչ ոքից մեզ չենք գերադասում.... Մենք քիչ ենք‚ այո՛‚ բայց կոչվում ենք հայ :Գիտենք դեռ չանցած վերքերից տնքալ: Բայց նոր խնդությամբ ցնծալ ու հրճվել».
- Ի՞նչ կմաղթեք այլ միջազգային ուսանողներին:
- Միանշանակ փակ աչքերով ընտրե՛ք Հայաստանը և ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը՝ անկախ հետազոտական ոլորտից, ոգեշնչվե՛ք մարդկանցից և չքնաղ վայրերից, փոխանակվե՛ք արժեքներով և դուք անպայման կվերադառնաք գիտելիքներով զինված և մոտիվացված։

Interview with the postgraduate student from the University of Federico II of Naples, Italy
From February 28th to May 27th, 2022, within the framework of Erasmus+ International Credit Mobility Program, the ISEC hosted the postgraduate student from the University of Federico II of Naples, Italy, Carmine Urciuoli, who has been studying the coexistence issues of vulnerable groups in Armenia. His scientific supervisor was Z. Hayryan, Ph.D., Associate Professor, Head of the Master's Degree Program in Tourism Management of the ISEC NAS RA, who introduced him to the peculiarities of domestic tourism, current problems, and development tendencies, as well as the coexistence of vulnerable groups and the established culture in Armenia.
Below we are presenting the interview of Lilit Adamyan, Head of the Public Relations and Career Department of the ISEC NAS RA, with Carmine Urciuoli.
- Please, introduce yourself in a few words.
- My name is Carmine, I am currently attending the Doctoral School in Social Research and Statistics at the Department of Social Sciences of the Federico II University of Naples, Italy. My research project aims to study cohabitation and cohousing as a welfare system. By training I am a sociologist with a background as a computer analyst and programmer. My main sociological research interests concern digital transformation (and the gap and literacy); gender inequalities; social inclusion. The areas where I mostly apply my work are the study of the territory and of tourist phenomena.
- How did you hear about the ISEC NAS RA? Why did you pick to attend this university?
- My research tutor pointed me to the International Scientific-Educational Center of NAS RA and the ISEC as an excellent place to carry out a field experience. I also had friends who in recent years have been in Armenia to carry out research in other fields, geologists, archaeologists, linguists. It is a custom of my Department of Social Sciences to carry out field experience abroad in the context of institutional courses (bachelor's and master's). As part of the PhD program, this is mandatory. The suspension of field activities due to the pandemic had dramatically stopped these experiences and this certainly caused delays in our research. For a researcher and a scholar in any discipline I think it is essential to "look out" in a field that is not one's own.
- What kind of support is offered to international students here?
- At any time of my stay here, I was able to count on the support of the offices and the extremely helpful people of the International Relations Office of ISEC NAS RA. I could not have met better people from a not only professional but also a human point of view. If I can, this is also an opportunity to thank (in alphabetical order) Anna, Arus, Ella and Lilith, and also the staff of the library, the university restaurants (at the headquarters and also the very kind people at Doctors), and all the people that I met. Shat shnorhakalut’yun!
- What was your experience like?
- I alternated field studies with qualitative methods (meetings, interviews, participant observation, flânerie explorations of places, etc.), with theoretical studies on Armenian history and culture, on the current state of society that emerges from the statistical data processed by national and international institutes. Since Yerevan is not Armenia and Armenia is not Yerevan (and it is the ratio of each capital to each nation), I carried out explorations in cities far from the capital where I lived and worked, also to be able to compare rural cultures with the more urban ones. I also visited Georgia, and met Armenians from Artsakh, to have the opportunity to place the Armenian uniqueness within the Caucasus.
- What did you love most about the International Scientific-Educational Center?
- I went to the library a lot, which is a very efficient and organized service. Occasionally even the university canteen. I have also been able to visit and attend other NAS RA Centers and other services that have high standards.
- How do the values here align with your goals and what you're hoping to gain from your study experience in ISEC? Did it meet your expectations?
- A premise. I deal with innovative and experimental topics and I profess a discipline that is very difficult to practice: everyone does and can do sociology; it is very difficult to use scientific methods to do sociology. When I arrived here I was ready to be able to align my goals to a different field than mine. Initially I had thought of several research hypotheses: on tourism; on digitization processes, that seem more advanced. Also, with my tutor's suggestions I realized almost immediately that the required times should have been longer and I don't have unlimited resources. And then I focused on more specific topics.
- What research are you working on? What current issues have caught your interest in your study?
- Compared to the research hypotheses that I had formulated at the beginning of my stay here, I started working in the field of inclusion of marginal subjects. I could count on enough time and my previous skills. And I was fascinated by the study of the mechanisms that are activated here in social contexts for the inclusion of people in difficulty. This study was possible only by being physically here, Armenia has special characteristics that are very precious and interesting for a social researcher. I have carried out numerous interviews and am about to complete the creation of two questionnaires translated into Armenian and Russian. I hope to be able to make some publications that first can be somehow useful. And I hope in any case that our worlds can be closer and closer, starting from the enhancement of the common cultural elements that certainly exist between Armenia and Italy (and between Armenia and the southern countries of Europe).
- What was one part of Armenian culture that you were excited to experience?
- Well, it would take too much space to list everything and it wouldn't be polite to summarize either as I would definitely omit some important things. I could say, as a tourist: the breathtaking landscapes, the extraordinary cuisine, the ability of every Armenian to make you feel at ease. But I am not (only) a tourist. And I would like to answer using three adjectives: resilience, hospitality, values; and the lines of a poem by Paruyr Sevak: "We are few, but we are called Armenians / We do not put ourselves above anyone / Simply our fortune has just been so different […] See, centuries have come and centuries have passed / Yet over no one have we become tyrants / If we have enslaved, only with our eyes / And if we have ruled, only with our books / If we have prevailed, only with our talents / And if we have ever oppressed, it has only been with our wounds".
- What would you wish for other international students?
- Choose Armenia and the International Scientific-Educational Center of NAS RA with your eyes closed, whatever your research area. Be inspired by people and places. Share your values with those you will find here. You will surely come back enriched with knowledge and motivated. And perhaps you too could aspire of saying to yourself even a little Armenian.