Համագործակցության նոր հեռանկարներ Սլովակիայի Պրեշովի համալսարանի հետ
Ս.թ. ապրիլի 8-11-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հյուրընկալեց Սլովակիայի Պրեշովի համալսարանից ժամանած պատվիրակության անդամներին՝ ի դեմս համալսարանի կառավարման և բիզնեսի ֆակուլտետի կրթության և հաղորդակցության գծով փոխդեկան, փիլիսոփայական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վիկտորիա Ալի Տահայի և կառավարման ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Միխայլա Հարնիկառովայի:
Աշխատանքային հանդիպումների շարքը մեկնարկեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի հետ, որի ընթացքում քննարկվեցին մի շարք հարցեր երկկողմ կապերի հաստատման, միջբուհական փոխգործակցության հեռանկարների, ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի շարժունության ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց առաջիկայում կնքել համագործակցության հուշագիր ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Սլովակիայի Պրեշովի համալսարանի միջև համատեղ գիտակրթական ծրագրերի իրականացման նպատակով:
Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանի նախաձեռնությամբ առանձին հանդիպում տեղի ունեցավ նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանի, ամբիոնի դասախոսների, որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանի հետ, որի ընթացքում ուրվագծվեցին փոխգործակցության ուղիները, հստակեցվեցին համագործակցության ձևաչափի հետ կապված հարցեր ԳԿՄԿ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի և Սլովակիայի Պրեշովի համալսարանի կառավարման և բիզնեսի ֆակուլտետի միջև երկու բուհերի կողմից համատեղ դիպլոմի շնորհման հնարավորությամբ:
Պատվիրակության անդամների հետ տեղեկատվական հանդիպում կազմակերպվեց նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի «Զբոսաշրջության կառավարում» և «Գործարար վարչարարություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրերի ուսանողների հետ, որի ընթացքում Սլովակիայի Պրեշովի համալսարանի պրոֆեսոր Վիկտորիա Ալի Տահան ներկայացրեց կառավարման և բիզնեսի ֆակուլտետի ընձեռած հետազոտական հնարավորությունները օտարերկրյա ուսանողների համար, գործունեության հիմնական ուղղությունները, ուսանողների համար նախատեսված հետագա նախագծերը:

Новые перспективы сотрудничества с Прешовским университетом
С 8 по 11 апреля в Международном научно-образовательном центре НАН РА принимали членов делегации, прибывшей из Прешовского университета Словакии, в лице заместителя декана факультета менеджмента и бизнеса по образованию и коммуникациям, доктора философских наук, профессора Виктории Али Тахай и заведующей кафедрой менеджмента, профессора Михайлы Харникаровой.
Серия рабочих встреч началась с Арменом Саргсяном, директором Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук РА, в ходе которых были обсуждены вопросы, касающиеся установления двусторонних отношений, перспективам межвузовского сотрудничества и осуществления программ мобильности студентов и преподавателей. Была достигнута договоренность о подписании в ближайшее время меморандума о сотрудничестве между Международным научно-образовательным центром НАН РА и Университетом Прешова в Словакии с целью реализации совместных научно-образовательных программ.
По инициативе руководителя отдела внешних связей Анжелы Папикян также состоялась отдельная встреча с заведующим кафедрой экономики и управления МНОЦ НАН РА Кареном Саргсяном, преподавателями кафедры, руководителем отдела обеспечения качества Нарине Варданян, в ходе которого были намечены пути взаимодействия и разъяснены вопросы, связанные с форматом сотрудничества между кафедрой экономики и менеджмента МНОЦ и факультетом менеджмента и бизнеса Прешовского университета Словакии с возможностью присуждения совместного диплома двумя вузами-партнерами.
С членами делегации была организована также информационная встреча со студентами магистратуры "Управление туризмом" и "Деловое администрирование" кафедры экономики и менеджмента МНОЦ НАН РА, во время которой профессор из Прешовского университета Виктория Али Тахай представила исследовательские возможности, предоставляемые факультетом менеджмента и бизнеса для иностранных студентов, основные направления деятельности и запланированные проекты.