ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ Բուլղարիայի Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի վերապատրաստման միջազգային շաբաթին
Ս.թ. նոյեմբերի 13-17-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը՝ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյանը, Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը և տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը, տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ մասնակցում էին Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում «Գործընկերություն հանուն ապագա համագործակցության» վերապատրաստման միջազգային շաբաթին Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանում, որին մասնակցում էին ավելի քան 55 ներկայացուցիչ՝ Ռումինիայի, Թուրքիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Պորտուգալիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Սլովակիայի համալսարանների դասախոսական և վարչական անձնակազմի անդամներ, ինչպես նաև ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրների՝ Կոսովոյի, Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի համալսարանների գործընկերներ։
Միջազգային շաբաթը նվիրված էր Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի հաջողված գործընկերային նախագծերին, որոնք իրականացվում են Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում միջազգային գործընկերների հետ համատեղ։
Միջոցառման մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց համալսարանները և կիսվեցին Էրազմուս+ ծրագրերի իրականացման փորձով, ինչպես նաև քննարկեցին գործընկեր բուհերի դասախոսների, ուսանողների և անձնակազմի շարժունակության, համատեղ կրթական ծրագրերի և լավագույն փորձի ներդրման հնարավորությունները:
Միջազգային շաբաթվա ընթացքում ԳԿՄԿ վարչակազմի անդամները նաև առանձին հանդիպումներ ունեցան մասնագիտական դեպարտամենտների հետ նեղ մասնագիտական համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու և առկա համագործակցության եզրերն ընդլայնելու նպատակով:

Expanding Collaboration with the University of Veliko Tarnovo in Bulgaria
From November 13-17, within the framework of the fourth International Staff Week of the Erasmus+ program "Partnerships for Future Cooperation", held at St.Cyril and St.Methodius University of Veliko Tarnovo in Bulgaria, Director of the International Scientific- Educational Center of NAS RA Armen Sargsyan met with the rector of the University Dimitar Dimitrov. Members of the ISEC delegation and representatives of the university administration were also present.
During the meeting the parties discussed the prospects for new cooperation with the University of Veliko Tarnovo in Bulgaria, and it was decided to sign a new cooperation agreement in addition to the current inter-institutional agreement in order to strengthen the institutional foundation of this cooperation.
It was decided to conclude a bilateral cooperation agreement since both institutions have similar goals in the areas of research, education, development, and cultural dissemination. Additionally, there is an institutional mutual interest in fostering and encouraging international cooperation as well as educational, scientific, and technical exchanges.
It should be noted that the International Scientific- Educational Center of NAS RA is currently taking part in the international credit mobility program with St.Cyril and St.Methodius University of Veliko Tarnovo in Bulgaria, within the framework of which academic mobility of students and teaching staff will be carried out.