ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ Բուլղարիայի Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի վերապատրաստման միջազգային շաբաթին
Ս.թ. նոյեմբերի 13-17-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը՝ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, գիտական քարտուղար Մերի Սարգսյանը, Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը և տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը, տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ մասնակցում էին Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում «Գործընկերություն հանուն ապագա համագործակցության» վերապատրաստման միջազգային շաբաթին Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանում, որին մասնակցում էին ավելի քան 55 ներկայացուցիչ՝ Ռումինիայի, Թուրքիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Պորտուգալիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի, Սլովակիայի համալսարանների դասախոսական և վարչական անձնակազմի անդամներ, ինչպես նաև ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրների՝ Կոսովոյի, Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի համալսարանների գործընկերներ։
Միջազգային շաբաթը նվիրված էր Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի հաջողված գործընկերային նախագծերին, որոնք իրականացվում են Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում միջազգային գործընկերների հետ համատեղ։
Միջոցառման մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց համալսարանները և կիսվեցին Էրազմուս+ ծրագրերի իրականացման փորձով, ինչպես նաև քննարկեցին գործընկեր բուհերի դասախոսների, ուսանողների և անձնակազմի շարժունակության, համատեղ կրթական ծրագրերի և լավագույն փորձի ներդրման հնարավորությունները:
Միջազգային շաբաթվա ընթացքում ԳԿՄԿ վարչակազմի անդամները նաև առանձին հանդիպումներ ունեցան մասնագիտական դեպարտամենտների հետ նեղ մասնագիտական համագործակցության հնարավորությունները քննարկելու և առկա համագործակցության եզրերն ընդլայնելու նպատակով:

Делегация МНОЦ на Международной неделе Великотурновского университета
С 13-17 ноября делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА во главе с директором Арменом Саргсяном приняли участие в четвертой Международной неделе "Партнерство для будущего сотрудничества" в рамках программы Erasmus+ в Великотурновском университете имени св. Кирилла и Мефодия.
В состав делегации входили заместитель директора по учебным вопросам Ерджаник Заргарян, ученый секретарь Мери Саргсян, руководитель отдела внешних связей Арусяк Арутюнян и преподаватель кафедры экономики и управления Нарине Манукян.
В Международной неделе приняли участие более 55 участников - преподаватели и административные сотрудники университетов Румынии, Турции, Польши, Литвы, Португалии, Чехии, Эстонии, Словакии, а также партнеры университетов стран, не входящих в ЕС - Косово, Армении, Грузии, Молдовы.
Международная неделя была посвящена успешным партнерским проектам Великотурновского университета, реализуемым в сотрудничестве с международным партнерством по программе Erasmus+.
Участники мероприятия представили свои университеты и поделились опытом реализации программ Erasmus+, а также обсудили возможности внедрения мобильности преподавателей, студентов и сотрудников вузов-партнеров, совместных образовательных программ и внедрения лучших практик.
Во время Международной недели члены руководства МНОЦ также провели отдельные встречи со специализированными департаментами с целью обсуждения возможностей узкоспециализированного сотрудничества и расширения существующих направлений сотрудничества.