Գիտակրթական կենտրոնը շարունակում է «ԱՐՄԴՈԿՏ» ծրագրով ստանձնած աշխատանքների արդյունավետ իրականացումը
Սույն թվականի նոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ Էրազմուս+ «Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (ARMDOCT) ծրագրի WP2 «Աստիճանաշնորհում» ենթախմբի առցանց հանդիպում-քննարկումը, որը  բացեց սույն ենթախմբի համակարգող, ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։
Գործընկեր բուհերից/կազմակերպություններից հանդիպմանը մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնից, Վանաձորի պետական համալսարանից, Երևանի պետական բժշկական համալսարանից, Բրյուսովի անվան պետական համալսարանից, Պոլիտեխնիկական համալսարանից, ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտից։
Ծավալված քննարկման ժամանակ անդրադարձ կատարվեց հետևյալ հիմնախնդիրներին.
-բուհերի դերի կարևորում և գործառույթների ընդլայնում գիտական աստիճանի շնորհման գործընթացում,  ԲՈԿ-ի դերակատարության և գործառույթների լրացուցիչ քննարկումներ,
-ատենախոսությանը ներկայացվող պահանջների վերանայման անհրաժեշտություն /ծավալ, հղումներ, տպագրած հոդվածներ, սեղմագիր և այլն/,
-բնագիտական և հասարակագիտական ու հումանիտար գիտությունների համար ատենախոսության չափանիշների տարանջատում,
-մասնագիտական խորհուրդների անդամներին ներկայացվող չափանիշների վերանայում,
-մասնագիտական խորհրդի անդամների թվի մասին քննարկումների շարունակում, օպտիմալ տարբերակների որոնում,
-մասնագիտական խորհրդում արտասահմանյան մասնագետների ներգրավման նպատակահարմարության քննարկում, մեխանիզմների ներդրում՝ ֆինանսական հնարավորություններն հաշվի առնելով,
-ատենախոսության պաշտպանության գործընթացում ներգրավված մասնագետների /մասնագիտական խորհրդի անդամներ, ընդդիմախոսներ և այլն/ վարձատրության չափի մեծացում,
-ատենախոսի բողոքարկման հնարավորության և մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն,
-աստիճանաշնորհման գործընթացում ակադեմիական ազնվության և բարեվարքության կանոնների, մեխանիզմների ներդրում, գրագողության դեմ պայքարի գործուն մեխանիզմների ներդրում,
-գիտական աստիճանաշնորհման գործընթացը կանոնակարգող բոլոր ենթաօրենսդրական փաստաթղթերի միավորում մեկ-ընդհանուր փաստաթղթում՝ տարընթարցումներից խուսափելու և մեխանիզմների հստակեցման նկատառումներով,
-այժմ գործող գիտական երկրորդ աստիճանի պահպանման անհրաժեշտության քննարկումներ, բոլոր շահագրգիռ կողմերի ակտիվ ներգրավում,
-պահանջվող գիտական հրապարակումների որակի ու քանակի վերաբերյալ քննարկումների շարունակություն,
-ատենախոսության պաշտպանության գործընթացի հանրայնացման մեխանիզմների ներդրում, մասնագետների ներգրավում,
-բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի նախագծի հետ ներկայացված առաջարկությունների սինխրոնացման անհրաժեշտություն։

The Scientific-Educational Center shall continue to effectively enforce the activities performed by the program "ARMDOCT"
November 25, 2020
In accordance with the requirements of the academic community, industry and EU experience (ARMDOCT) program, the online meeting-discussion of the WP2 "Graduation" subgroup of the Erasmus + Doctoral Education Reform in Armenia was opened on 19 November 2020 by the coordinator of this subgroup Atom Mkhitaryan.
Representatives from partner universities / organizations participated in the meeting from the International Scientific-Educational Center of NAS RA, Vanadzor State University, Yerevan State Medical University, Brusov State University, Polytechnic University, NAS Institute of Informatics and Automation Problems.
- Strengthening the role of HEIs and extending the roles in the academic degree award process, More discussions on the role of the SCC and Functions,
- The need to review the dissertation criteria (volume, links, published articles, abstract, etc.),
- Division of dissertation requirements for natural sciences, humanities and social sciences,
- An examination of the requirements submitted to the members of the professional boards,
- Continuation of discussions on the number of Professional Council members, search for the best possible choices,
- Discussion of the expediency of the involvement of international experts in the professional council, implementation of structures that take account of financial possibilities,
-Increasing the remuneration of the experts involved in the process of dissertation defense (members of the professional council, opponents, etc.)
- The need to implement frameworks for an appeal option
- Incorporation into the graduation phase of academic honesty, ethical rules and mechanisms, introduction of efficient mechanisms for fighting plagiarism,
- The consolidation into a single document of all sub-legislative documents governing the method of awarding a scientific degree, with a view to clarifying mechanisms for preventing deviations;
- Discussions on the need to preserve the present second degree of science, active participation by all stakeholders,
- Continuation of discourse on the quality and quantity of scientific publications required,
- Implementation of mechanisms for publicising the defense process of the dissertation, participation of experts,
- The need for the proposals submitted to be synchronized with the draft law on higher education and science.