Գիտակրթական կենտրոնը շարունակում է «ԱՐՄԴՈԿՏ» ծրագրով ստանձնած աշխատանքների արդյունավետ իրականացումը
Սույն թվականի նոյեմբերի 19-ին տեղի ունեցավ Էրազմուս+ «Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (ARMDOCT) ծրագրի WP2 «Աստիճանաշնորհում» ենթախմբի առցանց հանդիպում-քննարկումը, որը  բացեց սույն ենթախմբի համակարգող, ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։
Գործընկեր բուհերից/կազմակերպություններից հանդիպմանը մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնից, Վանաձորի պետական համալսարանից, Երևանի պետական բժշկական համալսարանից, Բրյուսովի անվան պետական համալսարանից, Պոլիտեխնիկական համալսարանից, ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտից։
Ծավալված քննարկման ժամանակ անդրադարձ կատարվեց հետևյալ հիմնախնդիրներին.
-բուհերի դերի կարևորում և գործառույթների ընդլայնում գիտական աստիճանի շնորհման գործընթացում,  ԲՈԿ-ի դերակատարության և գործառույթների լրացուցիչ քննարկումներ,
-ատենախոսությանը ներկայացվող պահանջների վերանայման անհրաժեշտություն /ծավալ, հղումներ, տպագրած հոդվածներ, սեղմագիր և այլն/,
-բնագիտական և հասարակագիտական ու հումանիտար գիտությունների համար ատենախոսության չափանիշների տարանջատում,
-մասնագիտական խորհուրդների անդամներին ներկայացվող չափանիշների վերանայում,
-մասնագիտական խորհրդի անդամների թվի մասին քննարկումների շարունակում, օպտիմալ տարբերակների որոնում,
-մասնագիտական խորհրդում արտասահմանյան մասնագետների ներգրավման նպատակահարմարության քննարկում, մեխանիզմների ներդրում՝ ֆինանսական հնարավորություններն հաշվի առնելով,
-ատենախոսության պաշտպանության գործընթացում ներգրավված մասնագետների /մասնագիտական խորհրդի անդամներ, ընդդիմախոսներ և այլն/ վարձատրության չափի մեծացում,
-ատենախոսի բողոքարկման հնարավորության և մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտություն,
-աստիճանաշնորհման գործընթացում ակադեմիական ազնվության և բարեվարքության կանոնների, մեխանիզմների ներդրում, գրագողության դեմ պայքարի գործուն մեխանիզմների ներդրում,
-գիտական աստիճանաշնորհման գործընթացը կանոնակարգող բոլոր ենթաօրենսդրական փաստաթղթերի միավորում մեկ-ընդհանուր փաստաթղթում՝ տարընթարցումներից խուսափելու և մեխանիզմների հստակեցման նկատառումներով,
-այժմ գործող գիտական երկրորդ աստիճանի պահպանման անհրաժեշտության քննարկումներ, բոլոր շահագրգիռ կողմերի ակտիվ ներգրավում,
-պահանջվող գիտական հրապարակումների որակի ու քանակի վերաբերյալ քննարկումների շարունակություն,
-ատենախոսության պաշտպանության գործընթացի հանրայնացման մեխանիզմների ներդրում, մասնագետների ներգրավում,
-բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի նախագծի հետ ներկայացված առաջարկությունների սինխրոնացման անհրաժեշտություն։

Успешное выполнение работ МНОЦ НАН РА в рамках программы "ARMDOCT"
19 ноября 2020 года декан МНОЦ НАН РА и координатор 2-ой подгруппы по программе WP2 "Присуждение учëных степеней" Атом Мхитарян выступил на онлайн рабочей встрече с обсуждением в рамках программы "ARMDOCT" Эразмус+ "Реформа докторского образования в Армении в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС".
На встрече принимали участие представители из МНОЦ НАН РА, Ванадзорского государственного университета, Ереванского медицинского государственного университета, Государственного университета имени В. Брюсова, Политехнического университета, Института проблем информатики и автоматизации НАН РА. Во время обсуждения участники обратились к следующим проблемам:
- усиление роли вузов и расширение функций в процессе присуждения учёных степеней, дополнительные обсуждения относительно важной роли функций ВАК;
-необходимость пересмотра предъявляемых требований к диссертации /объём, ссылки, опубликованные статьи, автореферат/;
- разделение критериев диссертаций по естественным, общественным и гуманитарным наукам;
-пересмотр предъявляемых критериев к членам специализированных советов;
-продолжение обсуждений о количестве членов специализированных советов, поиск оптимальных вариантов;
- обсуждение о целесообразности привлечения зарубежных специалистов в специализированных советах, внедрение механизмов учëта финансовых возможностей;
-повышение размера оплаты труда специалистов, вовлечённых в процесс защиты диссертации /члены специализированных советов, оппоненты и др./;
-необходимость внедрения механизмов, дающих возможности диссертанту для обжалования;-внедрение действенных механизмов борьбы с плагиатом в форме этических норм академической честности в процессе присуждения учëных степеней;
- объединение всех законодательных и правовых документов в один общий регулирующий документ/ акт с целью избежания разночтений и уточнения механизма в процессе присуждения учëных степеней;
-обсуждение о необходимости сохранения ныне действующей второй учёной степени, активное участие всех заинтересованных сторон;
-продолжение дискуссий о предъявляемых требованиях к качеству и количеству научных публикаций;
-внедрение механизмов публичности в процесс защиты диссертаций, вовлечение специалистов;
-необходимость синхронизации представленных предложений вместе с проектом закона об образовании и науке.