Մեկնարկեցին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները
Հոկտեմբերի 17-ին մեկնարկեցին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները: Հանդիսավոր նիստի ժամանակ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիային շնորհավորեցին Բելառուսի, Մոլդովայի, Ղրղզստանի, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի, Տաջիկիստանի, Սլովենիայի, Չեխիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ուկրաինայի պատվիրակությունների ղեկավարները, Եվրոպական երկրների ակադեմիաների ընկերակցության (ALLEA) փոխնախագահ Գրեհամ Քեյը, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Ագիբայ Սմագուլովը, Եվրոպական ակադեմիայի փոխնախագահ Օլե Պետերսոնը: «Պատահական չէ, որ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիային շնորհավորելու են եկել գիտնականներ տարբեր երկրներից` ԱՊՀ երկրներից, Բալթյան երկրներից, Եվրամիությունից: Դա խոսում է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջազգային ճանաչման մասին:
Ամբողջ աշխարհը գիտի, թե որքան ուժեղ է Հայաստանի գիտությունների ակադեմիան: Եղել է ուժեղ և հիմա էլ է ուժեղ: Այն ակադեմիայի ոչ միայն կառուցվածքի պահպանման լավ օրինակ է, այլև` գիտության և մշակույթի էլիտար հանրության պահպանման օրինակ…»,- այսպիսի գնահատական տվեցին ՀՀ ԳԱԱ-ին հյուրերը:
ՀՀ ԳԱԱ-ի 75-ամյակի առթիվ, գիտական նվաճումների և գիտության զարգացման համար ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն արժանացավ Մոլդովայի և Ուկրաինայի գիտությունների ակադեմիաների ոսկե մեդալների, ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանն արժանացավ Բելառուսի գիտությունների ակադեմիայի ոսկե մեդալի: ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը և Սլովենիայի գիտությունների և արվեստի ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Տադեյ Բայդը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր: Մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ՀՀ ԳԱԱ 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են ՀՀ ԳԱԱ գիտահետազոտական կազմակերպությունների նվաճումները, գիտական հետազոտությունների կիրառական նշանակության արդյունքները և ՀՀ ԳԱԱ-ի ինովացիոն պոտենցիալը արտացոլող գիտատեխնիկական նախանմուշները: Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադե­միան ստեղծվել է 1943 թ. նոյեմբերին` որպես Հայաստանի բարձրագույն գիտական հաստատություն, որը կոչված է` միավորելու գիտնականների ջանքերը հիմնարար հետազոտություններ իրականացնելու, հայ ժողովրդի հարուստ հոգևոր ժառանգությունը երևան հանելու և վերաիմաստավորելու, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային հիմնախնդիրների տեսական և գործնական լուծման և երկրի ազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված աշխատանքների կատարման համար:

The Jubilee Events Dedicated to the 75th Anniversary of the Armenian National Academy of Sciences have commenced
October 18, 2018
On October 17 the jubilee events dedicated to the 75th anniversary of the Armenian National Academy of Sciences have launched. During the solemn meeting, heads of delegations from Belarus, Moldova, Kyrgyzstan, Latvia, Lithuania, Estonia, Tajikistan, Slovenia, Czech Republic, Russia, Georgia, Great Britain and Ukraine as well as, Vice President of the European Federation of Academies (ALLEA) Graham Caie, President of CIS Executive Committee Agibay Smagulov and Vice President of the European Academy Ole Peterson congratulated NAS RA. "It's no coincidence that scientists from different countries, CIS countries, the Baltic States, the European Union have come to congratulate the National Academy of Sciences of Armenia. It speaks of the international recognition of the Armenian National Academy of Sciences. ...
The whole world knows how powerful the Armenian Academy of Sciences is. It was powerful and it is powerful. It is not only a good example of preserving the structure of the academy, but also an example of preserving the elite community of science and culture ... "said the guests of the National Academy of Sciences.
On the occasion of the 75th anniversary of NAS RA, the President Radik Martirosyan of NAS RA was awarded the Gold Medals of the Academy of Sciences of Moldova and Ukraine, Vice President of the NAS RA Yuri Shukuryan was awarded the Gold Medal of the Academy of Sciences of Belarus. Academician Radik Martirosyan, President of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and academician Tadej Bajd, President of the Slovenian Academy of Science and Art have signed a cooperation agreement. The exhibition dedicated to the 75th anniversary of NAS RA was of great interest to the achievements of scientific-research organizations of the NAS, the results of the scientific research and the scientific and technical pre-requisites reflecting the innovational potential of the NAS RA. The National Academy of Sciences of Armenia was founded in November, 1943 as the highest scientific institution in Armenia, it is called to unite scientists' efforts to conduct fundamental research, to reveal and reevaluate the rich spiritual heritage of the Armenian people, to give theoretical and practical solution to the economic, social and cultural problems and to ensure national security.