Մեկնարկեցին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները
Հոկտեմբերի 17-ին մեկնարկեցին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները: Հանդիսավոր նիստի ժամանակ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիային շնորհավորեցին Բելառուսի, Մոլդովայի, Ղրղզստանի, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի, Տաջիկիստանի, Սլովենիայի, Չեխիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ուկրաինայի պատվիրակությունների ղեկավարները, Եվրոպական երկրների ակադեմիաների ընկերակցության (ALLEA) փոխնախագահ Գրեհամ Քեյը, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Ագիբայ Սմագուլովը, Եվրոպական ակադեմիայի փոխնախագահ Օլե Պետերսոնը: «Պատահական չէ, որ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիային շնորհավորելու են եկել գիտնականներ տարբեր երկրներից` ԱՊՀ երկրներից, Բալթյան երկրներից, Եվրամիությունից: Դա խոսում է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջազգային ճանաչման մասին:
Ամբողջ աշխարհը գիտի, թե որքան ուժեղ է Հայաստանի գիտությունների ակադեմիան: Եղել է ուժեղ և հիմա էլ է ուժեղ: Այն ակադեմիայի ոչ միայն կառուցվածքի պահպանման լավ օրինակ է, այլև` գիտության և մշակույթի էլիտար հանրության պահպանման օրինակ…»,- այսպիսի գնահատական տվեցին ՀՀ ԳԱԱ-ին հյուրերը:
ՀՀ ԳԱԱ-ի 75-ամյակի առթիվ, գիտական նվաճումների և գիտության զարգացման համար ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանն արժանացավ Մոլդովայի և Ուկրաինայի գիտությունների ակադեմիաների ոսկե մեդալների, ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանն արժանացավ Բելառուսի գիտությունների ակադեմիայի ոսկե մեդալի: ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը և Սլովենիայի գիտությունների և արվեստի ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Տադեյ Բայդը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր: Մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ՀՀ ԳԱԱ 75-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են ՀՀ ԳԱԱ գիտահետազոտական կազմակերպությունների նվաճումները, գիտական հետազոտությունների կիրառական նշանակության արդյունքները և ՀՀ ԳԱԱ-ի ինովացիոն պոտենցիալը արտացոլող գիտատեխնիկական նախանմուշները: Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադե­միան ստեղծվել է 1943 թ. նոյեմբերին` որպես Հայաստանի բարձրագույն գիտական հաստատություն, որը կոչված է` միավորելու գիտնականների ջանքերը հիմնարար հետազոտություններ իրականացնելու, հայ ժողովրդի հարուստ հոգևոր ժառանգությունը երևան հանելու և վերաիմաստավորելու, տնտեսական, սոցիալական և մշակութային հիմնախնդիրների տեսական և գործնական լուծման և երկրի ազգային անվտանգության ապահովմանն ուղղված աշխատանքների կատարման համար:

О начале юбилейных мероприятий, посвященных 75-летию Национальной Академии Наук РА
17 октября с.г. начались мероприятия, посвященные 75-летию Национальной Академии Наук РА. На торжественном заседании Национальную Академию Наук РА поздравили руководители делегаций Беларуси, Молдовы, Киргизии, Латвии, Литвы, Эстонии, Таджикистана, Словении, Чехии, России, Грузии, Великобритании и Украины, вице-президент Ассоциации европейских академий наук (ALLEA) Грейам Кей, председатель Исполнительного комитета СНГ Азибай Смагулов, вице-президент Европейской Академии наук Оле Петерсон. "Не случайно, что Национальную Академию Наук РА пришли поздравить ученые из разных стран – из стран СНГ, Балтийских стран, Евросоюза. Это говорит о говорит о международном признании Национальной Академии Наук Армении. …
Весь мир знает о том, как сильна Академия Наук Армении. Была сильна и сейчас сильна. Она - не только хороший образец сохранения академической структуры, но и является образцом сохранения науки и элитарного сообщества культуры… ",- такие оценки дали гости НАН РА на торжественном заседании. По поводу 75-летия НАН РА за развитие науки и научные достижения президент НАН РА Радик Мартиросян удостоился золотых медалей со стороны академий наук Молдовы и Украины, вице-президент Юрий Шукурян удостоился золотой медали Белорусской академии наук. Президент НАН РА Радик Мартиросян и президент Академии наук и искусства Словении академик Тадей Бард подписали соглашение о сотрудничестве. Большой интерес вызвала посвященная 75-летию НАН РА выставка, где были представлены достижения научно-исследовательских институтов, результаты научных исследований прикладного значения и научно-технические образцы, отражающие инновационный потенциал НАН РА. Национальная Академия Наук Армении была создана в ноябре 1943 года как высшее научное учреждение Армении, которая была призвана объединить усилия ученых в осуществлении фундаментальных исследований, выявить и переосмыслить богатое духовное наследие армянского народа, выполнить работы, направленные на обеспечение национальной безопасности – в теоретическом и практическом решении экономических, социальных и культурных проблем.