ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հավատարմագրվել է
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ստացավ ինստիտուցիոնալ հավատարմագրում 4 տարի ժամկետով: Որոշումն ընդունվեց 2017 թ. մայիսի 11-ին Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոնի (ՈԱԱԿ) հավատարմագրման հանձնաժողովի կողմից: ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնում փորձաքննություն իրականացրած փորձագիտական խմբի ղեկավար Էդուարդ Հակոբյանը նիստի ընթացքում ամփոփ ներկայացրեց փորձաքննության արդյունքները և բուհի կազմած փորձագետների մատնշած թերությունների վերացման ծրագրի իրատեսականությունը:
Ինչպես փորձաքննություն իրականացրած փորձագիտական խմբի ղեկավար Էդուարդ Հակոբյանը, այնպես էլ հավատարմագրման հանձնաժողովի անդամները բարձր գնահատեցին ակադեմիական համակարգում կրթության կազմակերպման ԳԿՄԿ մոդելը և կարևորեցին ԳԱԱ համակարգում գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ստանձնած դերն ու առաքելությունը:
Հանձնաժողովը հարցեր ուղղեց փորձագիտական խմբի ղեկավարին և բուհի ներկայացուցիչներին, այնուհետև տեղի ունեցավ դռնփակ քվեարկություն՝ համաձայն որի ԳԿՄԿ-ն ստացավ հավատարմագրում 4 տարի ժամկետով:

The International Scientific-Educational Center of the NAS RA accredited
The International Scientific-Educational Center of the NAS RA is granted a four-year accreditation. The decision was adopted on May 11, 2017 by the Accreditation Commission of the Professional Education Quality Assurance National Center (ANQA).
Within the frame of the meeting the expert group head Edward Hakobyan, who conducted expert examination at the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, made a brief presentation of the expert examination results and that of the realism of the plan compiled by the institution on the elimination of drawbacks indicated by the expert group, as well.
Both the expert group head Edward Hakobyan and the members of the Accreditation Commission appreciated highly the ISEC model on the organization of education within the Academy system indicating the important role and mission of the International Scientific-Educational Center in the NAS system.
The Accreditation Commission addressed questions to the expert group head and the representatives of the institution, as well and then, as a result of the closed-door vote the International Scientific-Education Center of the NAS RA was granted accreditation for four years.