AFISHE ծրագրի մեկնարկային հանդիպման ամփոփում
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հետ համատեղ իրականացվող «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի մեկնարկային հանդիպման երրորդ օրը՝ հունվարի 27-ին, կազմակերպվեց համակարգող բուհում՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում, որի ընթացքում քննարկվեցին ծրագրի լուսաբանմանն ու ազդեցությանը վերաբերող հարցեր:
Դուբրովնիկի (Խորվաթիա) համալսարանի ներկայացուցիչ Տատյանա Դոբրոսլավիչը ցուցադրեց  AFISHE ծրագրի վեբկայքի նախնական տարբերակը, որի ընթացքում մասնակիցները ներկայացրին իրենց դիտարկումները կայքի բովանդակային բարելավման ուղղությամբ: Այնուհետև կայացավ ծրագրի առաջին կոորդինացիոն հանդիպումը, որտեղ քննարկվեցին ծրագրի առաջին 6 ամսում նախատեսված գործողությունները, սահմանվեցին ծրագրային առաջնահերթությունները և հստակ վերջնաժամկետները, անհրաժեշտության դեպքում տրվեցին լրացուցիչ պարզաբանումներ: Փորձագիտական խմբի բոլոր մասնակիցներն իրենց գոհունակությունը հայտնեցին ծրագրի իրականացման դինամիկ ընթացքի վերաբերյալ:
Մեկնարկային հանդիպման եզրափակիչ օրն ավարտվեց մշակութային բաղադրիչով. եվրոպացի գործընկերները AFISHE ծրագրի հայաստանյան համակարգողների ուղեկցությամբ այցելեցին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Համաշխարհային հիշողության» ցանկում ներառված և հայոց ազգային հիշողության պահպանման և զարգացման կարևոր վայրերից մեկը համարվող Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարան: Ճանաչողական շրջայցը հայ ժողովրդի մտավոր ժառանգության գանձարանում մեծ տպավորություն թողեց հյուրերի վրա՝ կրկին վերահաստատելով բացառիկ արժեքավոր ձեռագրական հավաքածու ունեցող գիտահետազոտական ինստիտուտի և թանգարանի նշանակալի դերը՝ որպես միջազգային ճանաչում և բարձր վարկանիշ ունեցող հաստատություն, որը դարձել է նաև Երևանի և ամբողջ Հայաստանի խորհդանիշներից մեկը։

Резюме встречи по запуску проекта AFISHE
Третий день стартовой встречи проекта AFISHE в рамках программы Erasmus+ "Развитие образования в области аквакультуры и рыбного хозяйства в Армении и Украине: от образования к экологии" совместно с Международным научно-образовательным центром НАН РА, Национальным аграрным университетом Армения и Научным центром зоологии и гидроэкологии НАН РА прошел в Национальном аграрном университете Армении 27 января, в ходе чего были рассмотрены вопросы, связанные с охватом и воздействием программы.
Представитель университета Дубровника (Хорватия) Татьяна Доброславич продемонстрировала предварительную версию веб-сайта проекта AFISHE, в ходе которой участники представили свои наблюдения по улучшению содержания сайта. Затем было проведено первое координационное совещание проекта, на котором были обсуждены действия, предусмотренные в первые 6 месяцев проекта, определены программные приоритеты и четкие сроки, при необходимости были даны дополнительные разъяснения.
Заключительный день стартовой встречи завершился культурной составляющей: европейские партнеры в сопровождении армянских координаторов проекта AFISHE посетили ереванский Матенадаран имени Месропа Маштоца, который включен в список "Всемирной памяти" ЮНЕСКО и считается одним из важных мест сохранения и развития армянской национальной памяти. Познавательная экскурсия в сокровищницу интеллектуального наследия армянского народа произвела на гостей большое впечатление, еще раз подтвердив значимую роль научно-исследовательского института и музея, имеющего исключительно ценную коллекцию рукописей, как учреждения международного признания и высокого рейтинга, ставшего также одним из символов Еревана и всей Армении.