Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջուզեպպե Չեչերեի երկրորդ դասախոսությունը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ս. թ. հունիսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտը Էրասմուս+ կրեդիտային շարժունություն ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալել էր Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջուզեպպե Չեչերեին: Իտալացի մասնագետը Հայաստանում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արևելագիտության ամբիոնի և Բոլոնիայի համալսարանի պատմության և մշակույթների ֆակուլտետի միջև կնքած համաձայնագրի շրջանակներում:
Ս. թ. հունիսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում կայացած երկրորդ դասախոսությունը՝ «Սուֆիները Եգիպտոսի պատմությունում. արաբական նվաճումից մինչև բրիտանական գաղութացում (641-1882 թթ.)» (Sufis in Egyptian history: From the Arab invasion to the British Occupation (641-1882) խորագրով, մեծ հաջողություն ունեցավ և հետաքրքրություն առաջացրեց ոչ միայն Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողների, այլև արևելագիտության բնագավառի փորձառու և վաստակաշատ մասնագետների մեջ: Դասախոսությանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
Ն. Գ. պարոն Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկին: Դասախոսության վերջում հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, և եղավ հետաքրքիր քննարկում:

Вторая лекция профессора Болонского университета Италии Джузеппе Чечере в МНОЦ НАН РА
В рамках международной программы кредитной мобильности "Эразмус+" и соглашения, заключенного между кафедрой востоковедения МНОЦ НАН РА и факультетом истории и культуры Болонского университета Италии, профессор Джузеппе Чечере выступил с лекциями в Институте востоковедения НАН РА.
Лекция профессора Джузеппе Чечере состоялась (25 июня с.г.) в Институте востоковедения НАН РА под заголовком "Суфины в истории Египта - от арабского завоевания до британской колонизации (641-1882 թթ.)" / Sufis in Egyptian history: From the Arab invasion to the British Occupation (641-1882)/. Лекция по этой тематике вызвала широкий интерес не только у студентов МНОЦ, но и среди опытных, заслуженных ученых и специалистов в области востоковедения. Особо следует отметить, что на этом мероприятии присутствовал Чрезвычайный и полномочный посол Арабской Республики Египет в РА Господин Багга Эль-Дин Баггат Дисуки и были заданы многочисленные вопросы, в результате чего развернулась интересная дискуссия.