Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջուզեպպե Չեչերեի երկրորդ դասախոսությունը ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ս. թ. հունիսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտը Էրասմուս+ կրեդիտային շարժունություն ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալել էր Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջուզեպպե Չեչերեին: Իտալացի մասնագետը Հայաստանում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արևելագիտության ամբիոնի և Բոլոնիայի համալսարանի պատմության և մշակույթների ֆակուլտետի միջև կնքած համաձայնագրի շրջանակներում:
Ս. թ. հունիսի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում կայացած երկրորդ դասախոսությունը՝ «Սուֆիները Եգիպտոսի պատմությունում. արաբական նվաճումից մինչև բրիտանական գաղութացում (641-1882 թթ.)» (Sufis in Egyptian history: From the Arab invasion to the British Occupation (641-1882) խորագրով, մեծ հաջողություն ունեցավ և հետաքրքրություն առաջացրեց ոչ միայն Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողների, այլև արևելագիտության բնագավառի փորձառու և վաստակաշատ մասնագետների մեջ: Դասախոսությանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան
Ն. Գ. պարոն Բահաա Էլ Դին Բահգատ Դիսուկին: Դասախոսության վերջում հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, և եղավ հետաքրքիր քննարկում:

Second lecture by Giuseppe Cecere, Professor of Bologna University of Italy, at the ISEC NAS RA
On June 25,2019 the Institute of Oriental Studies of NAS RA hosted Giuseppe Cecere, Professor of Bologna University in Italy within the framework of the Erasmus + Credit Mobility Program. The Italian specialist is in Armenia within the framework of the agreement signed between the Chair of Oriental Studies at the ISEC NAS RA and the Faculty of History and Culture of  Bologna University.
The second lecture held at the Institute of Oriental Studies of the NAS RA titled(Sufis in Egyptian history: From the Arab invasion to the British Occupation (641-1882), had a great success and attracted not only students of the ISEC NAS RA but also experienced and honored oriental specialists. The lecture was also attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary H.E. Mr. Bahaa El Din Bahgat Dessouki. At the end of the lecture there were many questions, and an interesting discussion.