ԳԿՄԿ-ն՝ «Գիտություն» ցուցահանդեսին
Ս.թ. ապրիլի 23-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը մասնակցեց ՀՀ ԳԱԱ տարեկան ընդհանուր ժողովի շրջանակներում ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության բակում կազմակերպված «Գիտություն» ցուցահանդեսին, որը մեկ հարկի տակ համախմբել էր ՀՀ ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների, նրանց բազայի հիման վրա գործող ԳԿՄԿ տարբեր ամբիոնների, ԳԱԱ գործընկերների, ՀՀ պետական բուհերի: Միջոցառման նպատակն էր ձևավորել երկխոսության հարթակ գիտության և կրթության միջև, մեկտեղել գիտական ներուժը, իրազեկել ձեռքբերումների մասին:
Ցուցահանդեսի մասնակիցներին ողջունեցին ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
ՀՀ նախագահ Վ. Խաչատուրյանը, գործադիր իշխանության և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչներ շրջայց կատարեցին տաղավարներով և ծանոթացան մասնակից կառույցների կողմից ներկայացված հետաքրքիր գիտափորձերին և գիտակրթական ձեռքբերումներին: Հատկապես ուշադրության արժանացան Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի նորաստեղծ «Ավիատիեզերական սարքաշինություն», «Բույսերի բազմազանություն և էկոհամակարգերի ուսումնասիրություններ», «Համակարգչագիտություն և ինքնավար համակարգեր» ամբիոնները, ինչպես նաև արդեն երկար տարիներ գործող «Երկրաբանություն», «Բնապահպանություն և բնօգտագործում», «Դեղագործական քիմիա», ամբիոնների ներկայացվածությունը, որոնք հանդես էին եկել առանձին տաղավարներով և հետաքրքիր կերպով ներկայացնում էին մագիստրոսական կրթական ծրագրերը, ամբիոնների գիտահետազոտական գործունեությունն ու ուսումնառության արդյունքները:
Ցուցահանդեսի ընթացքում կազմակերպվեցին տարբեր մրցույթներ, վիկտորինաներ և ինտերակտիվ խաղեր՝ ավելի հետաքրքիր դարձնելով միջոցառումն ու ներգրավելով այցելուներին։

МНОЦ принял участие в образовательной выставке "НАУКА"
23 апреля Научно-образовательный международный центр Национальной академии наук РА принял участие в выставке "Наука", организованной в Президиуме НАН РА в рамках Годового общего собрания НАН РА. Мероприятие собрало под одной крышей ряд научных организаций НАН РА и действующих на их базе различных кафедр МНОЦ, партнеров Национальной академии наук и государственных университетов РА. Целью мероприятия было формирование диалога между наукой и образованием для объединения научного потенциала и обмена информацией о достижениях.
Участников выставки приветствовали Президент Национальной академии наук РА, академик Ашот Сагян и Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
Представители исполнительной и законодательной власти, а также президент РА В. Хачатурян осмотрели выставочные павильоны и ознакомились с научными экспериментами и научно-образовательными достижениями учебных заведений. В числе кафедр "Геология", "Экология и природопользование' и "Фармацевтическая химия", которые уже много лет целенаправленно обеспечивают квалифицированных специалистов, особое внимание было уделено недавно созданным кафедрам Международного научно-образовательного центра по таким дисциплинам как "Аэрокосмическая инженерия", "Исследования биологического разнообразия и экосистем", "Информатика и автономные системы", которые представили научно-исследовательскую деятельность в рамках магистерской образовательной программы.
В рамках выставки были организованы различные конкурсы, викторины и интерактивные игры, что сделало мероприятие более интересным и привлекло посетителей.