Հաշվետվության ներկայացում MENVIPRO ծրագրի շրջանակներում
Ս.թ. օգոստոսի 1-ին ԳԱԱ Էկոկենտրոնում տեղի ունեցավ գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստ, որտեղ օրակարգի հարցերից էր նաև «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» կարողությունների զարգացման Էրազմուս+ ծրագրի (MENVIPRO) ծրագրի շրջանակներում հաշվետվության ներկայացումը Գերմանիայի Հալլե քաղաքում գտնվող Մարտին Լյութերի համալսարանի Երկրաբանական գիտությունների և աշխարհագրության ինստիտուտ կատարած այցի մասին:
Ծրագրի մասնակիցներ Գևորգ Տեփանոսյանը և Շուշանիկ Ասմարյանը ներկայացրեցին ս/թ հուլիսի 21-24-ը կայացած այցի ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ մասնավորապես տվյալ համալսարանում դասավանդվող աշխարհատեղեկատվական համակարգերին և հեռահար զննմանն առնչվող դասընթացների կառուցվածքը, մոդուլների կազմակերպման առանձնահատկություններն ու մանրամասները, դասավանդման գործընթացը, ինչպես նաև ներկայացրեցին առաջարկություններ, թե ինչպես բարելավել ԳԿՄԿ «Բնապահպանության և բնօգտագործում» ամբիոնում դասավանդվող «Աշխարհագրական-տեղեկատվական համակարգեր (ԱՏՀ)», «Տարածական տեղեկատվական ենթակառուցվածքներ և կառավարում», «Լանդշաֆտի պլանավորում» դասընթացները գերմանական փորձի ուսումնասիրության հիման վրա:

Представленный отчет в рамках проекта программы MENVIPRO
В Эко-Центре НАН РА состоялось (1 августа 2019 г.) расширенное заседание Ученого совета, где был представлен отчет о визите в Институт геологических наук и географии университета имени Мартина Лютера в Халле (Германия) в рамках программы развития возможностей Эразмус + (MENVIPRO) - "Защита окружающей среды (экология)" на основе образовательных программ модернизации для Армении и Грузии. Участники программы, Геворг Тепаносян и Шушаник Асмарян, представили проделанные работы за время пребывания с 21 по 24 июля с.г. В частности, были представлены: структура преподаваемых в университете предметов по информационным системам и дистанционному зондированию, особенности организации модулей и учебного процесса в целом.
В особенности интересны предложения по улучшению преподавания предметов в МНОЦ на базе изучения немецкого опыта: на кафедре "Экология и природопользование" - "Географо-информационные системы" (ГИС), "Инфраструктура пространственных данных и управление", "Планирование ландшафта".