Որակի ներքին ապահովման համակարգի մշտադիտարկում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ում
Ս/թ մայիսի 15-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնն ընդունեց «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի մշտադիտարկման խմբին՝ ի դեմս տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանի, Ինստիտուցիոնալ և ծրագրային փորձաքննության բաժնի ղեկավար Վարդուհի Գյուլազյանի, ՈԱԱԿ քաղաքականության մշակման բաժնի մասնագետ, «Ուսանողության ձայն» նախագծի պատասխանատու Մերի Բարսեղյանի:
Հանդիպման առանցքում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բարելավման պլանով նախատեսված 2022-2024թթ. գործողությունների միջնաժամկետ ծրագրի մշտադիտարկումն էր:
Այցելության շրջանակներում կազմակերպվեցին առանձին հանդիպումներ ՈԱԱԿ-ի մշտադիտարկման փորձագիտական խմբի անդամների հետ, որը մեկնարկեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի, ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանի և գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նաիրա Հակոբյանի հետ: Համատեղ քննարկվեցին Կենտրոնի 2024-2029թթ. նոր ռազմավարական ծրագիրը, որի ընթացքում ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնի վերանայված և հստակեցված հավակնություններն ու ԳԿՄԿ-ի տեսլականը:
Հանդիպումների շարքը շարունակվեց նաև ԳԿՄԿ ամբիոնի վարիչների, դասախոսական կազմի և ուսանողների հետ՝ քննարկելով ամբիոնների մարդկային և նյութական ռեսուրսների առկա իրավիճակը, բուհի ներսում լավագույն փորձի տարածման միջոցառումների շրջանակը, բարելավված մասնագիտական կրթական ծրագրերը՝ ներառյալ առարկայական ծրագրերի մակարդակով մանրամասն և չափելի վերջնարդյունքները, դասավանդման, ուսումնառության և գնահատման մեթոդները, ինչպես նաև ուսանողներին տրվող հանձնարարությունները հետազոտությունների իրականացման համատեքստում:
Փորձագիտական խմբի մշտադիտարկումն ու հանդիպումների շարքն ամփոփվեց ԳԿՄԿ որակի ապահովման պատասխանատուների և տնօրենության անդամների հետ, որի ընթացքում որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը ներկայացրեց բարելավման պլանով նախատեսված միջանկյալ արդյունքները, ինչպես նաև բարելավման գործընթացներում ներքին և արտաքին շահակիցների ներգրավմամբ իրականացրած քանակական և որակական հետազոտությունների ուղղություններն ու արդյունքները:
ԳԿՄԿ ընդլայնված կազմի հետ կազմակերպված առանձին կառուցողական քննարկումները բավականին բազմաբովանդակ էին և արդյունավետ, որոնց ընթացքում ՈԱԱԿ-ի տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանի կողմից բարձրացված հարցերն ու առաջարկներն իրենց նպատակային և գործառնական կիրառությունը կգտնեն ԳԿՄԿ գործունեության հետագա բարելավման և ռազմավարական պլանավորման գործընթացներում:

Monitoring of the internal quality assurance system at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia
May 17, 2024
On May 15, the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia hosted the monitoring group of the "National Center for Quality Assurance of Professional Education" foundation, led by Director Ruben Topchyan, Varduhi Gyulazyan, the Head of the Institutional and Programmatic Expertise Department, and Mary Barseghyan, specialist of the Policy Development Department of the ANQA, as well as an officer for the "Voice of the Student" project.
The focal point of the meeting was monitoring of the midterm action plan of the 2022-2024 improvement plan of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
Within the framework of the visit, Armen Sargsyan, the Director of NAS RA, Yerjanik Zargaryan, the Deputy Director for educational affairs, and Naira Hakobyan, the Deputy Director for scientific research affairs, held separate meetings with the members of the monitoring expert group of the ANQA. The new 2024-2029 strategic planning process was discussed, during which Armen Sargsyan, the Director of the Center, introduced the revised and clarified ambitions and the vision of the Center.
The meetings also continued with the heads of the ISEC departments, teaching staff, and students discussing the current situation of human and material resources of the departments, the scope of activities for the dissemination of best practices within the university, improved professional educational programs, including detailed and measurable outcomes at the level of subject programs, teaching, learning, and evaluation methods, as well as assignments given to students in the context of conducting research.
The monitoring of the expert group and the meetings were summarized by the Quality Assurance officers and members of the Directorate. During this meeting, Narine Vardanyan, the head of the Quality Assurance Department, presented the intermediate results according to the improvement plan, as well as the directions and results of the quantitative and qualitative research conducted with the involvement of internal and external stakeholders.
The separate constructive discussions held with the extended staff of the ISEC were quite multi-content and fruitful, during which the questions and suggestions raised by Ruben Topchyan, the Director of the ANQA, will contribute to the further improvement of the activities and strategic planning processes of the ISEC.