Դասախոսություններով Հայաստանում է Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջուզեպպե Չեչերեն
Ս. թ. հունիսի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտը Էրասմուս+ կրեդիտային շարժունություն ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալել էր Իտալիայի Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Ջուզեպպե Չեչերեին: Իտալացի մասնագետը Հայաստանում է ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արևելագիտության ամբիոնի և Բոլոնիայի համալսարանի պատմության և մշակույթների ֆակուլտետի միջև կնքած համաձայնագրի շրջանակներում:
Ջուզեպպե Չեչերեն դասախոսություններով հանդես կգա ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում և Մատենադարանում:
Ս. թ. հունիսի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում կայացած առաջին դասախոսությունը՝ «Սուֆիները և խորհրդապաշտությունն իսլամում ժամանակակից Եգիպտոսի օրինակով» խորագրով, մեծ հաջողություն ունեցավ և հետաքրքրություն առաջացրեց ոչ միայն Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ուսանողների, այլև արևելագիտության բնագավառի փորձառու և վաստակաշատ մասնագետների մեջ: Դասախոսության վերջում հնչեցին բազմաթիվ հարցեր, և եղավ հետաքրքիր քննարկում:
Հաջորդ դասախոսությունը նախատեսված է հունիսի 25-ին՝ ժամը 14:00-ին, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի 11-րդ հարկի դահլիճում:

Профессор Болонского университета Италии Джузеппе Чечерен в Армении
Профессор Болонского университета Италии Джузеппе Чечерен находится с визитом (19 июня с.г.) в Армении. Он выступил с лекциями в Институте востоковедения НАН РА, Матенадаране в рамках международной программы кредитной мобильности "Эразмус+" и подписанного соглашения между кафедрой востоковедения Международного научно-образовательного центра НАН РА и Факультетом истории культуры цивилизаций (Dipartimento di Storia Culture Civiltà) Болонского университета Италии.
19 июня с.г. состоялась первая лекция в Институте востоковедения НАН РА на тему "Сульфины и приоритеты поклонения в исламе на примере современного Египта". Эта лекция вызвала большой интерес не только у востоковедов, но и среди студентов Центра. После лекции были заданы многочисленные вопросы, в результате чего развернулась интересная дискуссия.
Следующая лекция состоится 25 июня с.г. в 14.00 ч., в зале 11-го этажа Института востоковедения НА РА.